1. Ana Sayfa
  2. Kadın

Adet Sancısı Nasıl Geçer, Nedenleri Nelerdir?


+ -

Kadınların ortak problemi olan ve son derece şiddetli bir şekilde ağrıya sebep olan adet sancısı, bildiğiniz gibi bazı doğal yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Peki, sizin de adet sancınız bulunuyor mu? Burada sancınızı geçirebilecek birçok farklı doğal yöntem bulacaksınız. Adet sancısı nasıl geçer konusunda sizlerde hemen bilgi sahibi olabilirsiniz.

adet sancısı nasıl geçer

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Son derece yüksek seviyelere kadar ulaşabilen adet sancıları, farklı doğal tedavi yöntemleri ile geçirilebilir. İşte iyi gelen yöntemler…

Civanperçemi Çayı:

Son derece etkili olan bu çay, adet kanamasında azalma ve gecikme yaşayan kadınlar adına da çok faydalıdır. Aktardan rahatlıkla bulabileceğiniz bu bitkiyi, kaynar suyun içerisine atmalı ve 10 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Demlendikten sonra aç karnına, günde 3 defa olacak şekilde tüketmelisiniz. Göreceksiniz ki, adet sancısında azalma olacaktır.

Çobançantası Çayı:

Civanperçemi çayından sonra tüketilebilecek bitki çayı çobançantasıdır. Bu bitkiyi de aktarlardan temin edebilirsiniz. 10 gram kadar bitkiyi kaynamış bir suyun içine atmak ve tıpkı diğer yöntemde olduğu gibi 10 dakika kadar demlenmesi için beklenmelidir. Demlenen çay, bir süzgü yardımı ile süzülür ve aç karnına içilir. Dilerseniz civanperçemi otu ile de karıştırılıp içilebilir. Etkisini hemen gösterecektir.

Soğan Suyu:

Pek çoğumuzun kokusundan tiksindiği soğan, bildiğiniz gibi birçok derde şifadır. Özellikle adet sancısı nasıl geçer sorusunun en iyi cevaplarından biri olabilir. Bir parça soğanı kabukları ile birlikte ezmeli ve kaynar vaziyette olan suyun içerisine atılmalıdır. Bu aşamadan sonra 30 dakika kadar beklenmeli ve soğan bu suyun içerisinde alınmalıdır. Elde edilen su, bir gün içerisinde tüketilmelidir. 3 hafta boyuncu tüketilen soğan suyu, adet ile ilgili olabilecek birçok farklı soruna da iyi gelecektir.

Adet Sancısı İçin İlaç

Adet sancısı nasıl geçer konusunda yine ilaçlar son derece başarılıdır. Adet sancısı yaşayan kadınların sıklıkla ilaç kullandıklarını biliyoruz. Asla en güzel tedavi yöntemi doğal yollarla yapılan tedavidir. Bu nedenle öncelikli olarak doğal yolları denemek ve ondan sonra ilaç kullanımına geçmek gerekir. Bu konuda ise en iyi ilaç tavsiyesini sizlere doktorlarınız verecektir. Kesinlikle doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmak çok daha etkili olacaktır

Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Adet dönemi bazı kadınlarda normal bir şekilde ilerlerken bazı kadınlarda ise oldukça ağrılı bir biçimde gerçekleşir. Çoğu zaman bu sancılar dayanılamaz hale gelir ve büyük bir rahatsızlık yaratır. Bu sancının pek çok sebebi vardır.
Ancak adet döneminde bu sancıları durdurmak için sürekli olarak ilaç almak vücuda oldukça zararlıdır. Adet sancısı kimi zaman o kadar çok artar ki vücudun başka yerlerine de bu ağrılar vurabilir. Prostaglandinler adı verilen kimyasal adet döneminde kadınların vücudunda salgılanır. Adet sancısı nedenlerine geçeceğiz ancak öncelikle bu ağrı hakkında bir kaç bilgi daha aktaralım.

Bu salgı da rahimde kasılmaya yol açar ve sancıya sebep verir. Adet sancısında genetik faktörde etkilidir. Eğer ailede genel olarak adetler ağır sancılı şekilde geçiyorsa bu ağrı diğer nesillere de yansıyor. Ayrıca üşütmek, rahim ağzının darlığı gibi faktörlerde sancıya sebebiyet vermektedir.

adet sancısı nedenleri

Adet Sancısı Nedenleri

Adet sancısı nedenleri arasında yer alan şekiller de bir o kadar önemlidir. Adet ağrısı çoğu kadında görülen bir durumdur. İki çeşit adet sancısı bulunur. Bunlar; primer dismonera ve sekonder dismonera’dır. Primer dismonera en çok görülen sancı şeklidir. Belde veya karında oluşan bir kramp şeklinde hissedilir. Adet döneminden önce ve sonrasında görülebilir. Sekonder dismonerada ise sancılar sadece adetten dolayı görülmez. Bu sancıların asıl sebebi başka bir sağlık sorunudur.

Adet Sancısının Artmasıyla Birlikte Oluşan Durumlar Nelerdir?

Adet sancısı kimi zaman o kadar çok artar ki vücudun başka yerlerinde de ağrılar meydana gelebilir. Adet olan kadın adet döneminde çok farklı şikayetlerle karşılaşabilir. Bulantı, kusma, ishal, karın şişliği, ayak ve bilek şişliği, baş ağrısı, yorgunluk hissi adet döneminde görülebilen olumsuz durumlar arasındadır. Aynı zamanda stres, sinir gibi faktörler de adet döneminin daha sancılı geçmesine sebep olabilir.

Adet Döneminde Yapılması Gerekenler

Adet sancısı nedenleri konusunda detaylı ve gerekli bilgileri sizlere aktardık. Bu dönemlerde ne yapmanız gerektiğinden de bahsedelim. Ağrıları tam olarak geçiremese de hafiflemesine yardımcı olacak pek çok şey mevcuttur. Adetliyken sigara ve alkol tüketimini azaltmak ya da hiç kullanmamak, egzersiz yapmak, yüz üstü yatmamak, karın bölgesine baskı yapmamak, B1 ve B6 vitaminlerinin bulunduğu besinler tüketmek, stresten uzak durmak, sinir ve stresi kontrol altına almaya çalışmak adet sancılarını oldukça azaltan yöntemler arasındadır. Bu sayede daha kolay bir adet dönemi atlatabilirsiniz.

Yorum Yap