Hesaplamalar

Bel Kalça Oranı Hesaplama | İdeal Bel-Kalça Ölçüsü Nedir?

Bel kalça oranı hesaplama aracımız ile ideal bel kalça ölçüsü ne olmalı ve bunu nasıl korumalısınız detaylı bir şekilde anlattık sizlere.

Kadın Erkek

Bel Çevresi

Kalça Çevresi

İdeal vücut ölçülerine ulaşmak ya da ideal vücut ölçülerine sahip olup bu ölçüleri korumak özellikle kadınların ilk önemsediği konulardan biridir. Evrensel olarak belirlenmiş tam bir ölçü olmasa da genel olarak standart belirlenmiş değer kadınlarda bel çevresi 80 cm erkeklerde ise 88 cm olarak belirlenmiştir. Bu değerler insanların sağlık açısında da uyması gereken değerlerdir. Bu ölçüler git gide artış gösteriyorsa ileri ki yaşamda bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Kadınların vücut tipiyle erkeklerin vücut tipleri farklı olduğundan ölçüleri de farklı olacaktır.

Bel bölgesindeki ideal ölçülerin artmasındaki en önemli konu dengesiz beslenmek ve zararlı yiyecekleri çok tüketmek sonucunda oluşmaktadır. Özellikle yağlı besinleri daha az tüketirseniz bel bölgesi yağlanmasında uzaklaşabilirsiniz. Erkeklere göre bayanlar bu konuları daha fazla önemsediğinden ideal bel ve basen ölçülerine nasıl ulaşacakları ve ölçümün nasıl yapıldığını şimdi sizlere anlatacağız.

Kadınlarda Bel Ve Basen Genişliği Nasıl Olmalıdır
Kadınlarda Bel Ve Basen Genişliği Nasıl Olmalıdır

Kadınlarda Bel ve Basenin İdeal Genişliği

Dünyada bel ve basen ölçüleri kişiden kişiye göre değişim gösterdiğinden evrensel bir ölçü saptanamamıştır. Bel ve basen ölçümü fit görünüme kavuşmak isteyen kişiler için oldukça önem arz etmektedir. Bel ölçümü yapılırken göbek deliğinizin 5 cm altından ölçüm yapılır. Bu ölçümü gerçekleştirirken ölçtüğünüz aletin doğru bir ölçüm olması için teninize değmesi gerekmektedir. Kalça ölçümlerini gerçekleştirirken kalçada ki kas bölgenizde olan en çıkıntı yerden ölçüm yapmalısınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bel ideal ölçü kadınlarda 80 cm olarak belirlenmiştir bu ölçü 88 ve yukarısına doğru ilerlediğinde ideal oranı aşmakta olup sağlık sıkıntılarına vesile olabilir.

Vücut anatomisin de  kadınların ve erkeklerin sahip olduğu kas kütleleri farklılık göstermektedir. Kadınların erkeklere oranla kalça genişlikleri fazla olmaktadır. Bu durum erkekler de ise bel kalınlığı fazla olup kadınlara oranla değişiklik göstermektedir. Kalça ölçüsü 105 cm den fazla olmasa daha iyi olur. Ama vücut yapısına göre bu değer değişebilmektedir. Bel bölgesinde yaşadığınız yağlanma daha riskli olup kalça bölgesindeki yağlanma daha az risk taşımaktadır yine de sağlık açısından  iki tür yağlanmaya dikkat etmek gerekir.

Bel Kalça İdeal Ölçüleri Nasıl Olmalıdır
Bel Kalça İdeal Ölçüleri Nasıl Olmalıdır

İdeal Bel-Kalça Oranı Nasıl Olmalı

Kadın vücuduyla erkek vücudu her zaman farklılık göstermektedir. Kadınların ve erkeklerin hormanel yapıları birbirinde farklıdır. Bu durumda ideal bel ve kalça oranı erkeklerle, kadınların değişmektedir. Kadınların oranı 0.8’den küçük erkeklerin oranı 1’den küçük olmalıdır. Bel ve kalça oranınızın ideal ölçülerde olması vücudunuzun tamamen sağlıklı olduğunu göstermez. Bunun için farklı şartlarda gerekmektedir. Sağlığınız açısından vücudunuzdaki ideal yağ ve kilo oranınız sizin için daha önemlidir. Sağlığınız açısında yağ oranınız her zaman vücudunuzdaki kas ve su oranına göre az olmalıdır. Spor yapan kişilerin yağ oranı az olup kas kütleleri her zaman fazladır. Bu durumda spor yapmak her kişi için vücuda fayda sağlar ve sağlık açısından yarar gösterir.

Vücut tipinizi öğrenmek size yardım sağlayacaktır. Bel ve kalça oranınızı öğrendiğinizde bir nebze de olsa vücut tipinizi anlamanızda yardımcı olur. Vücut tipi iki şekildedir. Bunlar Elma ( Android ) Armut ( Jinoid ) tipleridir. Bel kalınlığı kadınlara oranla fazla olan erkeklerde genel olarak elma tipi vücut görülür. Vücut yağ oranı göbek bölgesinde fazlalaşır. Yağlanma yaşayan kişiler vücutlarında bazı hastalıkları yaşayabilirler. Bu durumun önüne geçmek için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kadınlarda ki yağlanma kalça bölgesinde oluşmaktadır bu da armut vücut tipine girer. Dünya çapında kadınlar ve erkekler için göğüs, kalça, bel oranlarına göre uluslar arası ölçüler belirlenmiştir. Bu ölçüler doğrultusunda dünya tarafından kabul görmüş beden tablosu oluşturulmuştur.

Bireylerin Boylarına Göre Kilo Hesaplama
Bireylerin Boylarına Göre Kilo Hesaplama

Kişilerin Boylarına Göre Kilo Hesaplama

Kilonuzu boya göre hesaplarken vücut kitle endeksi hesabı yapılır. Kilonuzu boyunuzun karesine bölerek vücut kitle endeksinizi belirleyebilirsiniz. Normal değerler 20-25 arasında olup normal olarak kabul edilecektir. Beden kitle endeksiniz ideal olarak belirlenmiştir. Bu ölçüler kadınlarda 21, erkeklerde 22 kabul edilmiştir. Kişilerin değişen  vücut yapılarından dolayı  bu oranları belirlemede kesinlik yoktur çünkü herkeste ölçüler değişiklik gösterebilir. Ortalama alınarak hesaplanan bu ölçüyle ideal boy kilo oranını belirlemek mümkün değildir sadece ortalama oran verilir.

Karın Ve Bel Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmanın Yollları
Karın Ve Bel Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmanın Yollları

Karın-Bel-Kalça Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmanın Yolları

Karın, bel, kalça bölgesindeki oluşan yağlardan yapılan yöntemlerle kurtulmak çok da basit olmayabilir. Yine de yapılan azimli çalışmanın sonucunda fit ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmak mümkündür. Öncelikli olarak kişilerin hayatları boyunca dikkat etmeleri geren bir şey varsa o da su tüketimidir. Gün içerisinde vücudun isteği olan su miktarını karşılamak hem vücudunuzu temizler hem de yağlanmayı azaltır.

Kilolarınızdan kurtulmak ve yağlanmayı önlemek için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Fazla kilonuz varsa bir diyetisyene başvurarak ilk önce onun tavsiye ettiği şekilde bir diyet programı uygulamalısınız. İdeal kilonuza ulaşsanız bile vücut yapısındaki orantısızlıklar devam edebilir bu durumun önüne geçmek için sporu hayatınıza geçirmelisiniz. Yapılan egzersizler hem size fayda sağlar hem de sağlığınızı iyileştirir.

Doktorunuza her zaman yaptığınız sporlarda ve beslenme şekillerinizde danışmanız gereklidir. Bizim size önerilerimiz ise bel ve kalça bölgesindeki yağlanmalar için ;

 • Şeker tüketiminden uzak durmanız vücudunuza fayda sağlayacaktır.
 • Vücudunuzun gerektiği su miktarını almalısınız.
 • Günlük aldığınız besinlerde lifli yiyecekleri tüketmenizde yarar var ve yediğiniz meyveleri tüketirken porsiyon kontrolü sağlayabilirsiniz.
 • Paketli gıdalar çok fazla tüketilmemeli ve kızartma gibi besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Yaşadığınız iş hayatında ya da günlük yaşamınızda dışarıda yemek yiyorsanız fastfood yerine sulu ve yeşillikli gıdalar tüketmelisiniz.
 • Hamur işi ve ekmek gibi gıdaları azaltmalı ve daha sağlıklı besinler tüketmelisiniz.
 • Spor yapmayı ve size doktorunuzun önerdiği egzersizleri yaşamınızın bir parçası haline getirmeye çalışın günlük ve yoğun yaşamınızda bu zor geliyorsa hafta da 3 gün bile olsa bunu hayatınıza geçirmeye çalışın.
 • Çok fazla dar giysiler sürekli şekilde kullanmayın bu da bel bölgenizdeki yapınıza zarar verebilir.
Bel ve Kalça Oranı Nasıl Olmalıdır
Bel ve Kalça Oranı Nasıl Olmalıdır

Bel ve Kalça Oranı Sonucu

 • Bel ve kalça bölgesinde yaşanan sıkıntılar ve yağlanmalar ileriki hayatınızda bel ağrısına sebep olabilir.
 • Bel ve kalçanızdaki denge sağılanımı hem vücudunuzu fit ve güzel bir görüntüye kavuşturmakta hem de sağlıklı yaşamınıza katkı sağlamakta.
 • Vücudunuzda ki bel/kalça oranına dikkat etmek ileriki yaşlarda sizin için önemlidir çünkü kalp açısından vücudunuzdaki yağlanmalar önemlidir.
 • Bel kalınlığınıza ve göbek bölgesinde ki yağlanmaya dikkat ettiğinizde ileride diyabet sorunu oluşmasına engel olabilirsiniz.

Yani kısacası bu yazımızda sizlere bel ve kalça oranı vücudunuz için oldukça önemli olup yağlanma riskini en aza indirmenizde fayda olup ideal ölçülerinize kavuşmanızı önerdik. Her vücut yapısına göre bel/kaçla oranının değişebileceğini yine de ortalama ölçülere göre bel/kalça oranınızı sağlamanızı öneririz. Hem sağlık açısından hem de vücudunuzdaki görünümün daha güzel olması için endekslerinize dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu durum hakkında bir sıkıntı yaşıyorsanız en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurarak size yapılan tahliller sonucunda doktorların verdiği tavsiyeler uymanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu