1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır Ve Neye Yarar?

Ayva Çekirdeği Maskesi Neye Yarar
+ -

Memleketimizde yetişen meyvelerin, sebzelerin cildimiz için birçok faydası var. Özellikle cilde iyi gelenlerden biri olan ayva çekirdekleri vitamin bakımından oldukça faydalıdır. Ayva çekirdeği birçok cilt kremleri içinde kullanılmaktadır. Cildinizde oluşan lekeleri önlemede ve cildinizi pamuk gibi yapıp güzelleştirmektedir. Ciltlerde oluşan ölü derileri atmanıza yardımcı olur.

Antioksidan etkiye sahip olan ayva çekirdeği vücudunuzda oluşan iltihapların kurumasına yardımcı olmaktadır. Doğada bulabileceğiniz ürünler sayesinde ciltleriniz ışıltı kazanmakta ve cilt bakımlarınız sağlanmaktadır. İçeriğinde bulunan anstringent sayesinde ciltteki büzülmeleri, sarkmaları ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.  Doğumdan sonra oluşan lekeler varsa güneş lekeleriniz ve sivilce lekeleriniz bunlar içinde büyük ölçüde yarar sağlar. Ayva çekirdeğini kullanmadan önce size sağlayacağı faydaları anlatmak daha doğru. Bunları öğrendikten sonra sizlerde cilt yapınıza göre maskeleri uygulamaya alabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Maskesi Neye Yarar
Ayva Çekirdeği Maskesi Neye Yarar

Ayva Çekirdeği Maskesinin Faydaları

 • Cildinizin sıkılaşmasını sağlar ve böylelikle yaşlanmayı geciktirirsiniz, cilt yapınızda sarkmalar gerçekleşmez.
 • Cildinizin beslenmesine yardımcı olur ve cildinizin yumuşak kalmasını sağlar.
 • Cildinizde oluşan fazla yağların giderilmesine yardımcı olur aynı zamanda nemlendirici etkisi vardır, cilt yapınızı dengeler.
 • Cildinizde oluşan sivilceleri önler ve siyah noktalara yarar sağlar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde cildinizde oluşacak herhangi bir iltihaplanmanın önüne geçer.
 • Cildinize yapacağınız günlük bakımda sizlere yardımcı olur ve cildinizin daha parlak gözükmesini sağlar.
 • Ciltteki ağrıları iyi gelir ve göz altında oluşan koyu halkaların giderilmesinde büyük önem taşır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Ne İşe Yarar

Ayva çekirdeği doğal bir yöntem olduğu için hassas ciltlere zararı dokunmaz fakat yine de bazı ciltler reaksiyon gösterebilir bunun için ilk olarak küçük bir bölgede deneyin. Sorun olmadığı taktirde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bazı ciltlerde kurumaya yol açabilir bu yüzden cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayva çekirdeği maskesiyle cildinizde oluşan lekelerin ve kırışıklıkların aynı zamanda cilt sarkmalarınızın önlenmesinde etkisi vardır. Kullanan kişiler sağladığı fayda açısından öneride bulunur. Ünlüler camiasından günümüz sosyal medya fenomenlerinin de tercih ettiği bu maskeyi kullanmanızı öneririz.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır
Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır

En çok gençleşme ve lekelerden kurtulmak için kullanılan bu maskelerin evlerinizde kolaylıkla cildinize uygulayabilmeniz mümkün. Size verdiğim tarifler sayesinde etkili sonuç alabileceğiniz ayva çekirdeği maskesi önerileri geliyor.

 • Ayvanın çekirdeklerini yarım çay bardağı ılık suyun içerisinde 2 gün boyunca bekletin.
 • Ayva çekirdekleriniz 2 gün suda bekledikçe jelimsi bir kıvam kanacaktır.
 • Daha sonra kıvam alan maskenizi temiz cildinize masaj yapar gibi nazikçe uygulayın.
 • Cildinizde yapmış olduğunuz maskeyi yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır.
 • Cildinizde kaşınma ve pembeleşme oluşması gayet normaldir ama alerjik bir durumunuz varsa etkisini ağır gösteriyorsa maskeyi hemen yıkayarak cildinizden arındırın.

Etkili bir maske olan bu tarif sayesinde düzenli bir kullanım sonucunda cildiniz yumuşayacak ve doğal nem oluşumu gerçekleşecektir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Kaç Gün Saklanır
Ayva Çekirdeği Maskesi Kaç Gün Saklanır

Ayva Çekirdeği Maskesi Kırışıklıklara İyi Gelir mi?

Ayva Çekirdeği maskesinin cilde birçok etkisinden bahsettik. Özellikle cilde kullanılan kimyasal ürünler sayesinde cilt yapılarında oluşan kırışıklıklar ve aynı zamanda kırışıklıkların başladığı yer olan göz çevrelerine uygulanması doğrultusunda fayda sağlayacaktır. Yaşlanma etkilerinizi geciktirmek istiyorsanız da bu maskeyi denemenizi tavsiye ederiz.

Ayva Çekirdeği Kırışıklık Giderici Maske

 • İki ayvanın çekirdeklerini ayıklayın
 • Yarım çay bardağı gül suyu
 • Bir çay kaşığı buğday yağı

Yapılışı; ayva çekirdeklerini gül suyu içerisinde iki gün bekletmeniz yeterli. Daha sonra buğday yağını ekleyerek jel kıvamı alan maskeyi temiz cildinize sürün yarım saat yada 45 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra ılık su yardımıyla cildinizi yıkayın.  Düzenli kullanım sağlanırsa cildiniz gereken gerginliğine kavuşacaktır.

Ayva Çekirdeği Göz Çevresi Maskesi

 • Bir çorba kaşığı ayva çekirdeği toz haline getirilir.
 • Sonra içine iki çorba kaşığı badem yağı konulur

Bu malzemeleri birbirine karıştırarak yapılan göz çevresi maskenizi göz altlarınıza ve göz çevrenize hafif baskılar yaparak sürün ve cildinize iyice işlemesi için 45 dakika bekletin. Daha sonra maskenizi ılık su yardımıyla yıkayarak maskeyi cildinizden arındırın. Düzenli yapıldığında hafta da 2 defa uygulayabilirsiniz etkili sonucu gözle görülür kılacaktır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Sivilce
Ayva Çekirdeği Maskesi Sivilce

Ayva Çekirdeği Maskesi Sivilce

Antioksidan içeriğiyle ayva çekirdeği ciltlerde oluşacak iltihaplanmaların önüne geçmektedir. Sivilce ve iltihaplı akne oluşmalarınızın önüne geçmek için kullanabilirsiniz. Cildinizde oluşan sivilcelerinizi yok eder ve daha önceden oluşan lekelerinizi giderir. 2 tane ayvanın çekirdeğini kaynatarak süzüp sivilceli bölgeye uygulayın ve bol su yardımıyla yıkayın.

Vücutta bazı bölgelerde oluşan çatlaklara da oldukça fayda sağlayan ayva çekirdeğini vücudunuza da uygulayabilirsiniz. Çatlak olan bölgeye kaynatılmış ayva çekirdeğinin suyunu sıkıp sürdüğünüzde çatlaklarınız zaman içerisinde yok olacaktır. Bu uygulamayı özellikle gece yatmadan yaparsanız daha etkili olacaktır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Göz Altına Sürülür mü?

Cildimiz kadar göz çevremize de bakım için gerekli uygulamalar yapılır. Gözler her zaman cildimizde en hassas bölgedir. Aslında kırışıklıkların başladığı bölge göz çevresidir. Bunları düşünen kişiler göz çevresine ayva çekirdeği maskesi uygulanır mı sorusunu aklına getirmekte. Ayva çekirdeğinin kırışıklık giderici etkisi olduğunu yukarıda anlatmıştık. Bu yüzden göz çevresine de hiç bir zararı olmadığından ( alerjisi olmayanlar dışında ) rahatlıkla kullanılabilir. Sürekli cilt bakımı yapıyorsanız ve cildinize karşı hassassanız kullandığınız ürünlerin içine ayva çekirdeği tozundan bir miktar koyabilirsiniz.  Cildinize mutlaka etkisi olacaktır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Suna Dumankaya
Ayva Çekirdeği Maskesi Suna Dumankaya

Ayva Çekirdeği Maskesi Ahmet Maranki

Ahmet Maranki ayva çekirdeğinin kırışıklıkları iyi derecede giderdiğini, cildinizi gençleştirdiğini, parlaklık verdiğini ve sivilce görünümünde azalmalar yaşandığını söylemektedir.

3-4 ayvanın çekirdekleri çıkartılır. Yarım çay bardağı ılık suyun içerisinde ağzı kapalı önermektedir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Suna Dumankaya

Suna Dumankaya’nın önerdiği bu maske sayesinde yüzünüzdeki genişlemiş gözenekler sıkılaşacaktır. Güzellik uzmanı Suna Dumankaya tarifi

 • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği tozu (blendırdan geçirerek toz yapabilirsiniz)
 • Yarım tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt

Bu malzemeleri bir karıştırma kabında karıştırarak temiz cildinize uygulayın. 20 dakika sonra bol su ile yıkayın.

Ayva Çekirdeği Maskesi İbrahim Saraçoğlu

Cildinize birçok açıdan yarar sağlayacak olan ayva meyvesinin çekirdeğini hiç bir zaman atılmaması gerektiğini Saraçoğlu söylemektedir. Vücudunuz da birçok bölgeye yarar sağladığını özellikle genç kişilerin sivilce ve siyah nokta sorunlarına iyi geldiğini ifade etmektedir.

 • 2 çorba kaşığı ayva çekirdeğini toz haline getirin
 • 2 çorba kaşığı papatya suyu

Bu malzemeler karıştırın temiz olan cildinize uygulayın. Sivilceleriniz ve siyah noktalarınız hangi bölgedeyse oraya uygulama yapabilirsiniz. Düzenli olarak haftada 3 kere uygularsanız etkili sonuç alırsınız.

Sizlere ayva çekirdeğinin tüm faydalarını, cildinize olan yararlarını ve maske tariflerini verdik sizlerde bunları dikkate alarak yaptığınız uygulamalarda fayda sağlamanızı temenni ederiz.

Yorum Yap