1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Evde oluşan küflerden kurtulmanın 3 yolu

Evde oluşan küflerden kurtulmanın 3 yolu

Küf, apartman ve evlerde sadece görsel bir sorun olmakla kalmıyor aynı zamanda solunum yollarından geçen küflü hava nemli  alerjiye, astıma veya diğer solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

Küf nasıl gelişir?

Küf, doğal çevremizin bir parçasıdır ve bu nedenle kendi başına zararlı değildir ancak küf hemen hemen her evde oluşur ve gözle görülmese de her zaman mevcuttur.

Küf gibi görünecek kadar çoğalırlarsa, örneğin duvarlarda, sağlığımızı tehlikeye atabilirler. Bu büyüme, küf sporları nemli yüzeylerle karşılaştığında meydana gelir.

Bunun nedenleri genellikle yanlış havalandırma veya çok ekonomik ısıtma gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan inşaat kusurları veya iç mekandaki aşırı nemdir.

Küfü önlemenin 3 ipucu:

1. Düzgün havalandırın

Çoğu durumda küf istilasının nedeni aşırı nem olduğundan, uygun havalandırma etkili bir önleyici tedbirdir.   Kışın bile, dairemizdeki tüm odaları günde üç ila dört kez havalandırmalıyız ki içeriye temiz hava girebilsin ve herhangi bir nem dışarı çıkabilsin.

Özellikle düşük sıcaklıklarda, pencereyi açmak iyi bir yöntemdir ancak bu şekilde yeterli hava değişimi olmaz. Bunun yerine, ısıtmayı kısmalı ve ardından camları 5 dakika boyunca tamamen açmalısınız.

2. Uygun şekilde ısıtın

Küf oluşumunun önlenmesi söz konusu olduğunda uygun ısıtma da son derece önemlidir.

Artan enerji ve ısıtma maliyetlerinin bir sonucu olarak, birçok kişi bu kış ısıtmayı hiç kullanmamayı veya mümkün olduğunca az kullanmayı tercih ediyor.

Sıcak hava, soğuk havadan daha fazla nemi emebildiğinden, küf oluşumu teşvik edilir.

Dairenizdeki sıcaklığın en az 16 ila 18 derece olduğundan ve odaların eşit şekilde ısıtıldığından emin olun. Nemli havayı dışarıda tutmak için daha soğuk olan odaların kapılarını kapatın.

3. Bitki besleyin

Yeşil parmakları olmayan insanlar bile bitki bazlı oda arkadaşı almayı düşünmelidir. Çünkü: Apartmandaki bitkiler küf riskini azaltabilir. Sebep? Havadaki kirleticileri filtreleyen gerçek hava temizleyicileridir. Gerçek bir küf savaşçısı olan sarmaşıklar, odalardan tüm küf partiküllerini 12 saat içinde çıkarabilir

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.