Evde Saç Kremi Nasıl Yapılır?

Saçlar güzelliğin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Kadınlar için saç güzelliği en az cilt güzelliği kadar önemlidir. Saç bakımı için piyasada pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünler saçlara kısa vadede iyi gelse de uzun vadede saçların yıpranmasına ve hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kozmetik ve kimyasallar içeren çözümler yerine bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir.

Saç kremleri en sık kullanılan saç bakım ürünleri arasındadır. Ancak kullanılan bazı saç kremleri saçların aşırı yağlanmasına ya da kurumasına neden olabilir. Bu nedenle saç kremi seçilirken dikkatli olunması önerilir. Paraben ya da alkol içermeyen saç kremleri kullanılmalıdır. Bitkisel içerikli ürünler de kullanılabilir.
evde saç kremi nasıl yapılır
Saç tipine uygun saç kremleri tercih edilmelidir. Saçlar kıvırcıksa ya da düz ise bu şekli koruyan ve saçı tülertmeyen ürünler seçilebilir. Saç kremi evde de hazırlanabilir. Saç bakımında kullanılan pek çok besin ve bitki vardır. Bu besin ve bitkiler karıştırılarak hazırlanan saç kremleri saçların sağlıkla uzamasına ve nemlenmesine yardımcı olabilir.

Ev yapımı saç kremi:

Zeytinyağı yumurta ile saç bakımı

İhtiyacınız olanlar:

  • Mayonez – ½ fincan ya da saçın uzunluğuna bağlı olarak daha fazla
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 ya da 2 adet yumurta

Karışım nasıl hazırlanır?

Tüm malzeme bir kaseye konur ve iyice çırpılır. Bir mikser ya da blender kullanılabilir. Karışımın çok cıvık olmaması gerekir. Hamur halinde kalın ve yoğun bir karışım elde edilmelidir. Öncelikle saçlar bitkisel ya da hafif bir şampuan ile yıkandıktan sonra iyice durulanır. Ardından bir havlu yardımı ile derinlemesine kurutulur. Elde edilen hamur saç diplerine eşit miktarda uygulanır. Saç tellerine de uygulandıktan sonra saçlara bir duş başlığı geçirilir. Karışım saçlarda yaklaşık olarak yarım saat bekletilir.Ardından saçlar sıcak ve nemli bir havlu ile kapatılarak bir 15 ya da 20 dakika kadar daha bekletilir. Böylelikle karışım saçlar tarafından iyice emilir. Daha sonra saçlar soğuk su ile durulanır. Bu karışım düzenli olarak saç kremi niyetine kullanılabilir. Özellikle geceleri yatmadan önce uygulanması önerilir. Bir gece saçlarda bekletilebilir ve ertesi sabah saçlar yıkanır.

Saçlara yumurta da uygulanabilir. Yumurta içerdiği protein ile saçların beslenmesine yardımcı olur. Kırık saçların onarılmasını kolaylaştırır. Banyo sırasında yıkanan saç uçlarına biraz yumurta akı sürülerek bir süre bekletilir. Ardından saçlar su ile durulanır.

Aloe vera jel cilt bakımının yanı sıra saç bakımında da sık sık kullanılan bir çözümdür. Saç kremi olarak da kullanılabilir. Özellikle banyodan sonra saçlar nemli iken saç uçlarına biraz aloe vera jel uygulanır ve kuruması beklenir. Durulama gerektirmez.

evde saç kremi yapımı

Ev yapımı saç kremleri saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Aynı zamanda saçların yıpranmasını ve zarar görmesini de engeller. Bu nedenle rutin olarak bir saç kremi kullanılması önerilir. Ancak hazır saç kremleri kullanılacaksa alkol ya da parfüm içermeyen kremsi yapıdaki ürünlerin kullanılması önerilir. Kremsi yoğunluğu olmayan ürünler saçların kurumasına neden olabilir. Aşırı yağlı ürünlerden de kaçınılmalıdır. Bu ürünler ise saçların gereğinden fazla yağlanmasına neden olarak yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Saç kremleri saç dibine sürülmemelidir. Saç dibine sürüldüğünde saçlarda dökülme olabilir. Bu saç köklerinin aşırı yağlanmasından kaynaklanır.

Aynı zamanda saç kremleri çok sık kullanılmamalıdır. Her iki banyoda bir kullanılabilir. Banyo sonrası kullanılan saç kremleri ise 2 günde bir kullanılmalıdır.
Zeytinyağlı saç kremi ve zeytinyağlı saç maskeleri saçların daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olurken aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Etiketler