1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Hususunda birçok anne adayı cevaplar aramaya devam ediyor. Bilindiği üzere her anne adayının hayatını olumsuz etkileyen bir faktör gebelikte mide bulantısı sorunudur. Ara ara gelen ani mide bulantıları hayatın rutin gidişatını sıkıcı bir hale getirmektedir. Ağır kokulara daha duyarlı olan anne adaylarının, yeme problemlerinin olması doğacak çocuğun da sağlığını etkilemektedir. Gebelikteki can sıkıcı mide bulantıların birçok tıbbı ve doğal tedavileri mevcuttur.

gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte mide bulantısının başlaması ilk semptomlar arasında yer alır. Bu durum anne adayını rahatsız ederken aynı zamanda can sıkıcı bir durum haline getirmektedir. Gebelikte bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Mide bulantısının hiç görülmemesi nadir olarak görülse de normal olarak kabul edilmektedir. Hamilelikte kuru öksürük, öğürme ile birlikte kusma, yiyeceklere karşı hassasiyeti de beraberinde getirebilir. Gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar? Sorusunu merak eden anne adayları için ise şunu söyleyebiliriz ki;

 • Hamilelikte mide bulantısı genellikle 5. ve 6. Haftadan sonra görülmeye başlar.
 • Semptomlar 9. Haftada şiddetlenirken, 13 ve 14. Haftalarda hafifler.
 • Bazı anne adaylarında kusma kaybolurken bazılarında doğuma kadar devam etmektedir.

Mide Bulantısına İyi Gelebilecek İlaçlar Nelerdir?

Anne adaylarının mide bulantısına iyi gelecek ilaçlar kesinlikle doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Unisom tabletleri, B12 tabletleri mide bulantılarına iyi gelen ilaçlardandır.

Anne adaylarına minik tavsiyeler

 • Meditasyon yapmak hem ruha hem bedene iyi gelen bir aktivitedir. Ruhun dinginleşmesi ile birlikte nefes egzersizleri mide bulantılarının önüne geçmektedir. Başka bir çerçeveden bakarsak stresle başa çıkmada da önemli bir konumda meditasyon, çoğu hamile kadın için önerilen bir aktivitedir.
 • Yürüyüş yapmak anne adaylarının sağlığı açısından önemli bir aktivitedir. Açık ve temiz havanın ciğerlere dolması mide bulantılarına ve zihni boşaltmaya iyi gelmektedir.
 • Bol bol su tüketmek hamilelikte hem çocuğun hem annenin sağlığı açısından çok önemlidir.
 • Yorgunluğu ve stresi hayatınızdan çıkartmaya çalışın, daha sakin işler yapmaya çalışmak hem bebek hem annenin sağlığı açısından daha yararlı olacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelecek Yiyecekler Nelerdir?

Gebelikte mide bulantısına iyi gelecek besinler arasında bitki çayları ve zerdeçal gelmektedir. En önemli maddelerden biri günde en az 6 öğün az miktarda yemek yemektir. Sabah kahvaltı da tahıllı yiyeceklerin yenmesi midenin daha az kasılmasını önlemektedir. Aynı zamanda siyah çay yerine ıhlamur, papatya, rezene ve nane çayı mide kramplarına iyi geldiği bilinmektedir. Ekstra olarak zencefil çayı tüketmek mide bulantılarına iyi gelmektedir. Zencefilleri minik bir şekilde doğrayıp limonla birlikte kaynar suya atıp 10 dakika bekletmek yeterlidir. Ya da zencefilleri doğrayıp odaya koymak bile bulantılara iyi gelmektedir.

gebelikte mide bulantısına iyi gelecek besinler

Ekstra olarak yapılabilecek tavsiyeler

 • Sabahları yatağın kenarında tuzlu bisküvi bulundurmak diğer tavsiyelerden biridir. Anne adayı uyanınca ağzına direk bir şeyler atması mide bulantılarına iyi gelmektedir.
 • Kokular aşırı rahatsız ediyorsa simit, yağsız peynir tercih edilebilir.
 • Sabah erken saatlerde kahvaltı yapmak. Midenin gece boyunca aç kalmasını bastırıp bulantının şiddetlenmesini engelleyecektir.
 • Midenize uygun besinlerin seçilmesi bulantılarınız azalmasını önlemektedir. Yoğurt, süt gibi besinler hem kalsiyum açısından önemli bir besin kaynağıdır hem mide asidini düzenlemektedir.
 • Mide bulantılarının bir kısmı psikolojik olduğu için stres ve ağır çalışma ve iş konularından uzak durmak gerekmektedir.
 • Elma yemek sindirim sistemini düzene sokmakta önemli bir besin kaynağıdır. Yenilen yiyeceklerin sindirilmesinde rol oynayan elma kurtarıcı rolü oynamaktadır.
 • Doğal ortamda yetişen tavuk suyu içmek bağışıklık sistemini düzenlemede etkili bir çorbadır. Limon sıkarak yenilen tavuk çorbası hem midenin bulanmasını engeller hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar.
 • Anne adaylarının kendini çok yormaması ve dinlenmesi gerekmektedir. Gündüz kısa şekerlemeler fiziksel olarak yorgunlukları ortadan kaldırmaktadır.

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.