1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Alınan Kilolar Nasıl Verilir?


1
+ -

Hamilelikte kilo alma sorunu hemen hemen tüm anne adaylarının ve annelerin dert ettiği büyük bir problemdir. Anne adayının karnında taşıdığı bir canlı olması nedeniyle enerji ihtiyacı artar ve doğal olarak yiyecek tüketimi de artar. Hamileliği en az kilo alımı ile tamamlayan anneler bile en az 10 kilo alır. Peki hamilelikte baş belası olan bu kilo alımları nasıl durdurulur? Hamilelik bitiminde alınan bu kilolar nasıl verilir?

Acele Kilo Vermeye Çalışmayın

Hamilelikte çok kilo aldım acilen vermem lazım diye asla kendinizi yıpratmayın ve birden hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışmayın, her şey zamanla oluyor bu nedenle yavaş yavaş kilo vermek en iyisidir. Hamilelikte aldığınız kiloları yine hamilelik süresi kadar bir zamanda vermeniz gerekir. Yani 9 ayda 10 kilo aldıysanız, yine 9 ayda 10 kilo verin, asla ama asla kiloları bir ayda veya iki ayda vermeye çalışmayın bu çok zararlı olacaktır.

hamilelikte alınan kilolar nasıl verilir

Katı Bir Diyet Programı Uygulamayın

Hamilelikte aldığınız kiloları vermek için katı bir diyet veya şok bir diyet uygulamanız kesinlikle önerilmez, bu süreçte diyet yapmanıza da gerek yok. Dengeli ve sağlıklı beslenin, abur cubur, alkol ve şekerli yiyecekleri tüketmeyin ve en önemlisi günde en az 30 dakika egzersiz yapın. Emin olun kısa sürede kiloları vermeyi başarabileceksiniz.

Spor Yapın

Spor yapmak hamilelikte alınan kiloları verebilmek adına çok önemlidir. Spor yaparak hamilelikte aldığınız fazla kiloları verebilirsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken bazı şeyler de var.

  1. Asla vücut geliştirme gibi ağır sporlar yapmayın, bu hamilelik sonrası ciddi anlamda zarar görmenizi ve protein ihtiyacınızı artırır. Protein ihtiyacınızı karşılayabilmek için besin tüketimini artırmak gerekir ve siz diyette olduğunuz için bunu yapmayacaksınız, bu da bebeğe zarar verir.
  2. Asla her gün 1-2 saat koşmak gibi zararlı aktiviteler peşinde koşmayın, uzmanlara göre günde 40 dakika koşu veya 1 saat yürüyüş ideal bir aktivitedir.
  3. Kilolarınızı uzun vadede düzenli bir şekilde verebilmek için istikrarlı bir diyet programı uygulamak gerekiyor.
  4. Sadece spor yaparak kilo veremeyeceğinizi asla unutmayın.

Daha Fazla Hareket Edin

Hamilelikte kilo alma problemini çözmek için daha fazla hareket etmek çok önemli. Daha çok hareket ederek bu sorunu aşırıya kaçılmayan bir diyet takviyesi ile çözebilirsiniz. Örneğin asansör yerine merdiven kullanın. 1 kilometreden yakın mesafelere yürüyerek gidin, market alışverişlerinizi her zaman arabasız yapın. Bu zamanla daha fazla hareket etmenizi sağlayacak ve spor yapmasanız bile egzersiz yapmış olmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Beslenin

Uzmanlara göre her bir bireyin günde en az 5 porsiyon sebze ve iki porsiyon meyve tüketmesi gerekiyor. Sizde hamilelikte kilo alma sorunu yaşadıysanız, bu sorunu etkili bir şekilde çözebilmek için, sağlıklı beslenmeye büyük ölçüde gayret edin.

  1. Her gün en az 5 porsiyon sebze tüketin.
  2. Her gün mutlaka taze ve pişmiş sebze yiyin.
  3. Sabah kahvaltılarında, domates ve salatalık mutlaka olmalıdır.
  4. Akşam yemeklerinde, brokoli ve taze fasulye gibi sebzelerin mutlaka yenmesi gerekir.

Yorum Yap