1. Ana Sayfa
  2. Kadın

Kediler Kadın ve Erkeği Ayırt Eder Mi?


+ -

Sevimli Dostlarımız Kediler Kadın ve Erkeği Ayırt Eder Mi?

Kediler çok zeki ve incelemeyi seven hayvanlar olduğu için kolaylıkla her şeyi hafızasına kaydedebilirler. Özellikle diğer hayvanlara göre merak duyguları, davranışları ve algılama kapasiteleri daha çok gelişmiştir. Bazen kediler emir ve kural bilmez gibi davransalar da aslında bunları bilerek yaptıklarını bilmelisiniz. Yani her şeyin farkında olurlar, sizi çok iyi duyarlar ama canları istemediği için iletişim kurmak istemezler. Sokak kedisi veya ev kedisi fark etmeksizin, bir varlık onlara yaklaştığında hayvan mı yoksa insan mı olduğunu ayırt ederler.

Mesela kedinin yanına bir kuş, köpek, tavşan, kirpi, böcek vb. gibi canlılar yaklaştığında bunu anlar ve tehlike sezerse kendini koruma altına alır. Eğer kediye yaklaşan bir insansa, durumu algılar ve kendini sevdirmeyen bir kediyse hemen oradan kaçar. Kediler durup dururken insanlara saldırmazlar ama diğer hayvanlara saldırabilirler. İşte bunun nedeni, hayvanları ve insanları ayırt edebildikleri içindir. Peki, kediler kadın ve erkek cinsiyetini birbirinden ayırt eder mi? öğrenmeye çalışalım.

kediler kadın ve erkeği ayırt eder mi

Kediler İnsanları Anlar mı?

Sokak kedileri, insanlara karşı biraz daha yakın olduğu için her kişiyi birbirinden ayırabilirler. Aslında bunu gözlerinden ziyade burunlarıyla yaparlar desek daha doğru olur. Kedilerin koku alma kapasitesi, diğer hayvanlara göre çok gelişmiş olduğu için yanına gittiği insanda koku bezi bırakır ve aylar geçtikten sonra bile o insanı gördüğünde hemen tanıyabilirler.

Şöyle düşünebiliriz; ikiz kardeşler aynı kediyi sevdiğinde, kedinin gözünden ikisi de aynı gibi görünse de kokularından birbirini ayırt edebilir. Kedilerin gözlerindeki ışık reseptörleri sayesinde çevreyi, insanları, renkleri ve diğer hayvanları farklı görebilirler. Onların retina ve göz yapılarının tıpkı Miyavliyo kedi bloğunda yazıldığı gibi mükemmel yaratılmıştır. Hatta kediler karanlık ortamda bir yere odaklandığında orada uçuşan tüyleri veya tozları gözleriyle takip ederler. Sonuç olarak kedilerin göz ve burunları sayesinde insanları birbirinden ayırt ettiklerini söyleyebiliriz.

Kediler Kadın ve Erkeği Ayırt Eder mi?

Kadın ve erkek yüz hatları birbirinden ayrı olduğu için kısa saçlı bir kadın veya uzun saçlı erkek gördüğümüzde cinsiyetlerini kolaylıkla ayırt edebiliyoruz. Bu özelliğin kedilerde de olduğunu biliyor muydunuz? mesela evde kadın ve erkek olduğunda, birbirlerini ayırt etmesi uzun sürse de iki kişinin de çok farklı olduğunu algılayabilirler.

Erkeklerin yüz hatları, kadınlara göre daha sert ve belirgin olduğu için kedi bunu hafızasına kaydeder ve kimin kadın ve erkek olduğunu bilebilir. Kediler bizim yüzümüzü soluk ve şeffaf renkte gördüğü için her insanı aynı zannedebilirler, ama ne kadar çok insan görürse hepsinin arasında bir fark olduğunu mutlaka idrak edebilirler. Kedilerin bizim cinsiyetimizi nasıl idrak ettiklerini iki yoldan öğrenebiliriz;

Görsel Hafızayla Cinsiyet Ayırma

Özellikle evde kadın ve erkek yaşıyorsanız; kedinize sürekli ‘’babanla oyna, babana git, baban geldi vb.’’ gibi cümleler kurarak, evinizde yaşayan erkeği ‘’baba’’ figürüyle tanıttığınız için kedinizin ayırt etmesine de yardımcı oluyorsunuz. Aynı şekilde evde yaşayan erkek, sizin için ‘’annenle oyna vb.’’ gibi cümleler kurarsa, kediniz sizin kadın ve anne olduğunuzu bilerek ona göre iletişim kuracaktır. Görsel hafızasını kullanarak kadın ve erkeğin cinsiyetini ayırt edebilir. Bu konu ne kadar tartışmalı olsa da çoğu insan, kedilerin gerçekten cinsiyetleri ayırabildiklerine inanıyorlar.

kediler insanları anlar mı

Kokuyla Cinsiyet Ayırma

Çoğu insan kedilerin, kadın ve erkek cinsiyetini ayırt edemediklerini düşünse de onlar çok akıllı hayvanlar olduğu için buna ihtimal verebilirsiniz. Bizler, insanları gözlerimizle tanıdığımız gibi kediler de bizleri kokumuzdan tanıyıp yanımıza gelirler. Evde yaşayan erkeğin-kadının kokusunu, burnuna ve beynine kaydettikten sonra kokularıyla birbirlerini ayırt edebilir.

Hatta kedinizin bazen sizin yanınıza gelerek, sürtündüğüne veya yaladığına şahit olursunuz. Aslında bu esnada size kendi kokusunu bırakır ve sizin kokunuzu da kendisine alır, yani kokuları değiştirmiş olur. Bu sayede evde yaşayan kişilerin cinsiyetini koku hafızasına bağlı olarak ayırt edebilir. Kedilerin bunu %50 göz, %50 koku kabiliyetlerini kullanarak başarıyorlar diyebiliriz.

Çocuklarda Sağlıklı Kişilik Gelişimi İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yorum Yap