1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış aylarında cilt bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Yaz aylarındaki vücut ısısının kış aylarında azalmaması ve kan dolaşımının yavaşlaması ile birlikte ciltte kurumalar meydana gelmektedir. Cildimizin her zaman antioksidanlara ihtiyacı vardır. Cilt yeterli antioksidanı alamadığında kurumaya ve pul pul dökülmeye başlamaktadır. Bunun sonucunda da cilt üzerinde kızarıklar ve kaşıntılar meydana gelmektedir. Kuru cilt yapısına sahip olanların soğuk havalarda daha sık duş alması gerekmektedir. Özellikle çok sıcak olmayan su ile duş almak, cildin kurumasını büyük ölçüde engellemektedir. Tonik veya alkol içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bu ürünler, zaten kuru olan cildinizin daha da kurumasına yol açabilmektedir. Duştan sonra mutlaka cilt yapınıza uygun nemlendirici kullanmalısınız.

kış aylarında cilt bakımı

Kış Aylarında Cilt Bakımı için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Soğuk havalarda cildin zarar görmesini engellemek bizlerin elindedir. Kış aylarında cilt bakımı için aşağıda sıraladığımız maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Cildiniz kuru ise aşırı sıcak su ile yıkanmanız tavsiye edilmez. Sıcak su cildinizin daha çok kurumasına yol açmaktadır. Bu yüzden sık sık ılık su ile duş alabilirsiniz.
  • Her gün düzenli olarak nemlendirici kullanmanız, soğuğun olumsuz etkilerinden sizi korur ve cildinizin çatlamasını engeller.
  • Vitamin özellikle kış aylarında oldukça önemlidir. E ve D vitamini açısından oldukça zengin olan balık, ceviz, kivi gibi besinleri tüketebilirsiniz.
  • Kış aylarında en çok zarar gören bölgelerimizden biri ellerimizdir. Aşırı soğuklara karşı el kremi kullanabilir ve eldiven takabilirsiniz.
  • Kış aylarında cildin kurumasını engellemek için bol bol su içmeniz gerekmektedir. Su dışında sıvı alma açısından bitki çayı veya çorba da tüketebilirsiniz.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kış aylarında kan dolaşımı yavaşlamaya başlar ve bunun sonucunda da cildi besleyen maddelerin alınması zorlaşır. Aşırı soğuk havalar, cildin çok kolay bir şekilde kurumasına ve yıpranmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte cilt soğuya karşı savunmasız kalmakta ve daha kolay zarar görmektedir. Kış aylarında cilt dış etkenlere karşı kendini koruyamadığı için hassaslaşmaya başlamaktadır. Bakım yapılmadığı takdirde de ciltte kuruma, kaşınma, kızarma ve renk değişikliği olmaktadır. Bütün bu olumsuz durumlar yaşandığında cilt vaktinden daha erken yaşlanmaya başlar. Çatlamalar ve pullanmalar daha sık görülür. Bu sebeplerden dolayı kış aylarında cilt bakımına ekstra özen göstermeli ve soğuk havaya karşı cildimizi korumamız gerekmektedir.

Sonbahar Diyeti ile Nasıl Zayıflanır?

Duanın Özellikleri

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.