1. Ana Sayfa
  2. Saç Bakımı

Ombre Üstüne Boya


+ -

Ombre üstüne boya bugünlerde birçok kadın tarafından sıkça sorulan ve cevabı merak edilen bir sorudur. Ombre üstüne boya yapılıp yapılmayacağı konusunda çokça düşünülmekte ve sorgulanmaktadır. Bunun sebebi kadınların saçlarına verdiği önem ve saçın vücuttaki azımsanmayacak derecedeki önemli yeridir. Her şeyden önce ombre nedir diye bakıldığı zaman, işin uzmanları tarafından da sıkça tekrarlanan bir cümle akıllara gelmektedir. Ombre işlemi herhangi bir zararlı işlem içermemektedir. Sadece saçın uçlarına yapıldığı için gebelik gibi durumlarada bile yapılmasında sakınca olmayan basit bir işlem olarak nitelendirilmektedir. Ancak ombre üstüne boya bazı kadınlar için merak unsuru olmaktadır. Bu soruya verilecek cevap ise bu derecedeki risk teşkil etmeyen bir işlemin üzerine boya yapılıp yapılmayacağı sizin insiyatifinizde olmaktadır, çünkü yapılır ya da yapılmaz gibi kesin bir yargı yoktur.

Ombre Boya Nedir?

Ombre boya birçok kadının saçlarına canlılık ve bir farklılık katmak için yapmış olduğu son derece basit bir işlemdir. Hatta kimi kadınlar bu işlem için güzellik salonuna ya da kuaföre dahi gitmezler, bu işlemi evlerinde kendileri gerçekleştirirler. Ancak bu işlemden sonra merak edilen ombre üstüne boya düşüncesi birçoğunun aklında bulunmaktadır. Şöyle bir açıklık getirmek gerekirse ombre üstüne boya yapılamaz diye bir kural bulunmamaktadır. Aksine ombreli saçlarınızdan sıkıldıysanız ombre üstüne boya işlemi gerçekleştirmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak durumun tek dezavantajı belki de bu işlem sırasında çok fazla kimyasala maruz kalan saçlarınızın yıpranması olacaktır. Bu işlemdeki bu dezavantajı da en aza indirmek için en azından ombre üstüne boya işleminizi evinizde yapmak yerine bir güzellik salonunda yaptırmanızda fayda olacaktır.

Ombre Üstüne Boya Riskleri

Ombre üstüne boya elbetteki yaptırabileceğiniz bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuçta saçlarınızın sürekli olarak aynı görüntüsünden sıkılmış olabilirsiniz. Bu durumda değişiklik isteyebilirsiniz, önceliğiniz ombre yaptırmaktan yana olabilir ve bu görüntüden de sıkılmanızın ardından ombre üstüne boya yaptırmaya karar verebilirsiniz. Ancak bu durumun da bazı olumsuz yönleri bulunmaktadır. Bunlar ombrenin sonuçta zararsız bir işlem olmasına rağmen saçlarınızı yakarak gerçekleştiriliyor olmasıdır ve siz eğer bu işlem ardından kısa bir süre sonra ombre üstüne boya işlemi yaptırır iseniz sakıncalı olabilmektedir. Saçlarınızın rengi gün geçtikçe farklı açılmaya başlayacak ve hoş bir görüntü oluşmayacaktır. Renk karışıklığı ile karşılaşabilme ihtimaliniz artacaktır. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ombre üstüne boya işlemi için en az 7-8 ay geçmesini beklemek sizler için iyi olacaktır. Ancak yine de ombre üstüne boya yaptırmanızda herhangi bir sorun yoktur.

Değişiklik İsteyenler İçin; Ombre Üstüne Ombre Fikri

Ombre üstüne boya yaptırma fikrinden ziyade kimilerinde ombre üzerine ombre yaptırma fikri ortaya çıkmaktadır. Ombre üstüne boya yapma fikri sağlıklı olarak görülürken, ancak ombre üzerine ombre fikri sizlerin saçı için pek sağlıklı bir fikir olmayabilir. Bunun sebebi ombre işlemi saçınızı yakarak gerçekleştirilen bir işlem olduğundan ilk işlemde saç uçlarınızı yakarak gerçekleştirilen bir ombrenin üzerine tekrardan saç uçlarınızı yakarak bir ombre yaptırma girişiminiz saçlarınız için hoş olmayan sonuçlara sebep olabilecektir. Bunun rağmen yine de ombre üzerine ombre yaptırmak isterseniz bunun için de en azından 7-9 ay arası beklemeniz faydalı olacaktır. Aksi bir durumda istemedeğiniz sonuçlar ile karşılaşırsınız. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Koyu Renkli Saça Ombre Fikri

Ombre üstüne boya fikrinden ziyade bir de koyu renkli saça ombre fikri kadınların kafasını karıştırmaktadır. Sizler için ferhlatıcı bir cevap vermek gerekirse koyu renkli saçlara da ombre yapılabilmektedir. Hatta kimilerine göre koyu renkli saça yapılan ombre diğer saç renklerine göre daha hoş gözükmektedir. Bunun sebebi koyu renkli ve özellikle de siyah saçlı kadınlarda saç uçlarının renginin açılması sonucu ombre işleminde kullanılacak boya rengini istediğiniz gibi seçip saçınıza uygulatabilmenizdir. Koyu saç rengine sahip olan kadınların da ombre işlemini yaptırabileceği ve gönül rahatlığı ile de bu işleme gidebilecekleri aşikardır. Ancak şöyle bir not düşmek gerekmektedir. Koyu renkli saçlar her zaman daha çok bazı şeyeleri belli ederler bu sebepten dolayıdır ki koyu saç rengine sahip olan kadınların, ombre yaptırması için rastgele bir güzellik salonu yerine, araştırmalarının ardından bir güzellik salonu ve uzman tercih etmeleri ve saçlarını emanet etmeleri daha iyi olacaktır. Bu durumun bu şekilde olması hem koyu saç rengine sahip olan kadınların saç sağlığı için hem de ombre sonrası saçın görüntüsü için daha sağlıklı bir durum olacaktır. Ombre üstüne boya ve bu tarz konularda daha fazla bilgi almak için sitemize göz atabilirsiniz.

Koyu Renkli Saçta Ombre Üstüne Boya

Koyu renkli saçta ombre üstüne boya fikrinin bir sakıncası bulunmamaktadır. Sizler de ombrenizden sıkıldıysanız ve değişiklik istiyorsanız, koyu renkli saçlarında bulunan ombreye rağmen ombre üstüne boya işlemi uygulatabilirsiniz. Ancak yine hatırlatmakta fayda bulunuyor. Ombre üstüne boya işlemi gerçekleştirmeden evvel saçınızın rengi her ne olursa olsun ombrenizin üzerinden yeteri kadar süre geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ombre yapılırken saçınızın yakılması ve ardından yeterli süre geçmeden boyayarak kimyasala maruz bırakmanız durumunda saçlarınızda oluşacak yıpranmalar ve hoş olmayan görüntülerdir. Ombre üstüne boya işleminde herhangi bir sakınca olmadığı gibi koyu renkli saçta da ombre üstüne boya işleminde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sadece yeteri kadar zaman geçtiğine ve işlemi işi bilen bir uzmana yaptırdığınızdan emin olun.

Saç Boyutu Ombre İşlemine Engel Midir?

Ombre üstüne boya işlemi için gerekli olan bilgileri verdik ancak, bir de şöyle bir sorun vardır. Ombre yaptırmak isteyen kadınların saç boyutu ombre işlemi için engel teşkil eder mi? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var internete bile ombre yazınca uzun saçlı örnek fotoğraflar karşımıza çıkmaktadır. Ancak belirtmek gerekirse saçınız kısa da olsa ombre işlemini yaptırabilirsiniz. Örneğin saçınızın kesim şekli küt olabilir ancak siz yine de ombre işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü ombre işlemi saç uçlarınızı yakarak oraya yeni bir renk boya sürerek saçlarınıza, canlılık ve hareket katmak için yapılan bir işlemdir. Sizler de saçlarınızın boyutunu önemsemeden ombre yaptırabilirsiniz. Hatta saç boyutunuz ombre üstüne boya işlemine de etki eder mi diye düşünüyorsanız, bu da herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bu işlemlerin hepsi için saç boyutunuz engel olmamaktadır. Sadece işlemler arasında gerekli zamanın geçtiğinden emin olunuz. Zaten yüksek ihitmalle ombre işleminden sonra saçınızı tekrar kestirmezseniz, saçınız boyama vakti için geçmesi gereken sürede uzayacaktır. Hem saçınız uzayacak hem ombre üstüne boya işlemi yaparak daha farklı bir saça sahip olacaksınız. Geçen zaman ve işi yapanın uzmanlığına dikkat ederek bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ombre Üstüne Boya Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemi dikkat edilmesi gereken bir husus elbette ki bu işlemini gerçekeştirecek kişinin uzman olmasıdır. Çünkü belirttiğimiz üzere ombre üstüne boya yapılamaz diye bir şey olmamasına rağmen yine de bazı riskler taşımaktadır. Bu yüzden ombre üstüne boya işlemini gerçekleştirecek kişinin uzmanlığı bu durumda önem arz etmektedir. Yine ombre üstüne boya yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus ise geçen zamandır. Yeterli zaman geçmeden ombre üstüne boya yapılması durumunda saçlarınız için hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabileceği gibi saçlarınızın sağlığı da bu olaydan olumsuz etkilenecektir. Tüm bunların ışığında saçlarınız için en doğru boya rengini ve ombre rengini seçmek sizlere kalmış durumda. Sizler de ombre üstüne boya ve daha fazla konu hakkında bilgi almak için sitemize göz atabilirsiniz ve yazıları okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Yap