1. Ana Sayfa
  2. Saç Bakımı

Saç Bakımı Evde Yapılabilir mi?

saç bakımı evde yapılabilir mi
+ -

Saç Bakımı Evde Yapılabilir mi?

Saç bakımı hem kadınlar hem de erkekler için oldukça hassas bir konudur. Saçların ipeksi, parlak ve canlı görünmesini herkes ister. Bunun için kozmetik ürünlere para dökmenize hiç gerek yoktur. Evde birkaç basit yöntemle saç bakımı yapabilmeniz mümkündür. Pak kadın sitesi olarak, saç bakımı evde yapılabilir mi sorusunun cevabını araştırdık ve bu yazımızı hazırladık. Saçlarımızın her zaman dolgun ve canlı görünmesi kendimizi de iyi hissetmemize sebep olmaktadır. Sürekli dökülen, cansız görünen ve çabuk kırılan saçlar, moralimizi oldukça bozar. Saçlarımız ne kadar kötü olursa o kadar fazla stres olabiliriz. Bu sebeplerden dolayı evde dönem dönem saç bakımı yapmanız gerekmektedir. Özellikle evde daha fazla vakit geçiren biriyseniz, saç bakımına daha fazla zaman ayırabilmeniz mümkündür. Eğer çok yoğun çalışıyorsanız, en azından haftada 1, iki hafta da 1 şeklinde düzenli bakım yapmanız fayda sağlayacaktır.

saç bakımı evde yapılabilir mi

Evde Saç Bakımı için Öneriler

Evde saç bakımı için öneriler arasında ilk sırada kullanılan saç bakım yağları gelmektedir. Bu yağlar ile saç maskesi hazırlayabilir ve saçınıza uygulayabilirsiniz. Şampuan seçimi de saç bakımında oldukça önemlidir. Örneğin saçlarınız boyalı ise normal şampuanlar yerine boyalı saçlara özel olarak üretilen şampuanları tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde saçlarınız aşırı yağlanıyorsa, yağlı saçlara özel olarak üretilen şampuanlardan alabilirsiniz. Doğru saç tipine uygun şampuan kullanmak saç bakımında oldukça önemlidir. Bir diğer bakım önerisi ise su sıcaklığı ayarıdır. Eğer çok sıcak ve kaynar su altında saçınızı yıkıyorsanız, saç dipleriniz daha çabuk kurur ve bu da zamanla saç diplerinin tahriş olmasına sebep olur. Bunun için saçınızı yıkarken ılık hatta soğuya yakın su sıcaklığını tercih etmenizi önerebiliriz.

Evde Saç Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada saça sık sık işlem yapmamak gelmektedir. Her gün düzenli olarak saçlarınızı düzleştiriyorsanız veya sık sık boyuyorsanız, bir süre bu işlemlere ara vermeniz gerekmektedir. Saçlar bu kadar çok işlem sonrası iyice güçsüzleşir ve kendini toparlamakta zorlanır. Bu yüzden saçlarınızı belirli aralıklarda dinlendirmeli ve hiçbir şekilde işlem yapmamalısınız. Saçlarınızı kuruturken yüksek ısıya sahip saç kurutma makinelerini tercih etmeyiniz. Birden yüksek ısıya maruz kalan saçlar hem kurur hem de fazlasıyla elektriklenir. Orta ısıda kurutma işlemi yapmanız daha sağlıklıdır. Saçlarınızın kurumaması için düzenli olan saç nemlendiricisi kullanın. Bir de saçınızı boyarken doğal içeriklere sahip saç boyaları arasından seçim yapmanızı tavsiye ederiz.

Yıpranmış Saçlardan Kurtulmak için 5 Basit Öneri

Soslu Makarna Tarifleri

Yorum Yap