1. Ana Sayfa
  2. Sokak Modası

4 Numara Saç Hakkında Herşey – Erkek Ve Kadın Kimlere Yakışır?


+ -

Saç güzelliğinin; kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Saç kesiminin yüzle uyumu ne kadar doğruysa ve saçlar ne kadar bakımlı ve güzelse, insan kendini o kadar güzel hisseder. Bu durum, kadın-erkek herkes için geçerlidir. Dolayısıyla; ilk etapta saç kesimi yaptırırken doğru karar vermek gerekir. Özellikle 4 numara saç kesimi hakkında araştırma yapıyorsanız; sizler için bu konuyu derledik ve aklınıza gelen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık.

4 Numara Saç Kesimi Nedir?

4 numara saç hakkında detaylı bilgileri vermeden önce, bu kesimin nasıl bir model olduğunu anlatmakta yarar var. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; saç numaralarını belirleyen, saç kesim makinesinin kendisidir. Yani makineye yerleştirilen taraklar, saç uzunluğunu belirleyerek kaç numara olacağını ayarlar. 11-12 mm uzunlukta bir saç kesimi, 4 numaraya tekabül eder. Bu saç kesimi ne çok kısadır ne de çok uzun… Orta uzunlukta saç modellerini tercih edenler için, en ideal kesim olacaktır.

4 Numara Saç Kesimi Neden Tercih Edilir?
4 Numara Saç Kesimi Neden Tercih Edilir?

4 Numara Saç Kesimi Neden Tercih Edilir?

Saçların bakımı, kepeklenmesinin ve yağlanmasının önüne geçilmesi; herkes için en büyük dertler arasındadır. 4 numara saç kesiminde, saçlar normalden kısa olacağı için yağlanma problemi de en aza inecektir. Ayrıca bakımı da daha kolay olacaktır. Dolayısıyla da bu anlamda en büyük sıkıntılar çözüme kavuşmuş olacaktır. Çoğu erkek bu bakım ve yağlanmadan kurtulmak için bu modeli tercih etmektedir.

Bir kamu oylaması yapıldığında görülür ki; kadınlar kısa saçlı erkekleri daha karizmatik bulur. Saçlar kısa olduğu zaman, yüz hatlarına ve gözlere daha çok dikkat edilir. Dolayısıyla da bakışlar daha çok ön plana çıkar ve daha karizmatik bir görünüm elde edilir. Erkeklerin bir kısmı da bu sebeple 4 numara saç modelini tercih etmektedir.

Özellikle yaz mevsiminde saçların uzunluğu, insanlar için büyük bir stres sebebidir. 4 numara saç modeli, bu sorundan da kurtaran bir modeldir. Yaz mevsiminin kavurucu sıcağında, sizleri saçların verdiği sıkıntıdan kurtaracaktır.

4 Numara Saç Erkek Modelleri
4 Numara Saç Erkek Modelleri

4 Numara Saç Erkek Modelleri

Erkekler tarafından bu modelin neden çok tercih edildiğine dair bir açıklama yaptık. Bu saç modelinin, hem karizmatik bir görünüm vermesi hem de kullanım kolaylığı sağlıyor olması; erkekler arasında bu kesimin moda olmasına sebep olmuştur. Bu saç kesimi, özellikle kirli sakal ile birlikte kullanılınca oldukça karizmatik bir görünüm vermektedir. Saçlarının çok uzun olmasını sevmeyenler, aynı zamanda çok kısa olmasını da istemeyenler; 4 numara saç kesimini tercih ederek bu modaya ayak uydurmaktadır.

4 Numara Saç Kadın Modelleri
4 Numara Saç Kadın Modelleri

4 Numara Saç Kadın Modelleri

Yüz hatları ve kafa yapısı uygun olan tüm erkeklere yakışan 4 numara saç modeli, kadınlar arasında da tercih edilmektedir. Bazı kadınlar sağlık sebebiyle bu modeli tercih etmek zorunda kalsa da; bazıları kullanım kolaylığı için, bazıları da bu modeli çok beğendiği için tercih etmektedir. Bu kesimin seçilme sebepleri değişkenlik gösterse de, sonuç her zaman aynıdır: Yüz hatları ve kafa yapısı uygun olan kadınlara da bu model çok yakışmaktadır! Ünlü kadınlar arasında kısa saç moda olduğu zaman, bu saç kesimi de moda haline gelmektedir.

4 Numara Saç Modelleri Ve Kesimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Özellikle uzun saç modelinden kısa saç modeline geçmek istiyorsanız ve aklınızda tereddütler söz konusu ise; bu konuda aklınızda olan cevapsız tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

  • 4 Numara Saç Kaç mm?

4 numara saç kesimi, daha önce de bahsettiğimiz üzere makine tarağı ile ayarlanır. Ve tarağın ayarladığı ölçü, 11-12 mm olmaktadır. Yani bu saç modeline karar verirken, 4 numara saçın 11-12 mm uzunlukta olacağını bilmelisiniz.

  • 4 Numara Saç Kaç Ayda Uzar?

Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa saçınız ayda ortalama 1 cm uzama gösterecektir. Fakat çeşitli saç uzatma yöntemleriyle bu uzama hızını arttırabilirsiniz. Eğer kesimden sora saçlarınızı hızlı uzatmak isterseniz; bu konuda sitemizde yer alan “Hızlı Saç Uzatma İçin Etkili Yöntemler, Kürler ve Yağlar” adlı yazımızı okuyabilir ve tavsiyelere dikkat edebilirsiniz. Bu bağlamda şampuan arayışı içine girerseniz de; “Saç Uzatan Şampuan Nedir?” yazımıza göz gezdirebilir, önerilerimize kulak verebilirsiniz.

  • 4 Numara Saç Kesimi Evde Yapılır mı?

Kendi saç kesiminizi kendiniz yapmak istiyorsanız; öncelikle kaliteli bir saç kesme makinesi edinmeniz gerekiyor. Makinelerin içeriğinde hangi uzunlukta kesmek isterseniz, o uzunluğu veren taraklar yer alıyor. Siz de 4 numara tarağını makineye yerleştirip, kendi saçınızı kendiniz kesebilirsiniz. Ardından bir makas yardımıyla son düzeltmeleri de yapabilirseniz, dışarıdan yardım almanıza gerek yok demektir.

  • 4 Numara Saç Kimlere Yakışır?

Kısa saç modeli birçok erkek tarafından tercih edilse de, bazı erkeklere daha çok yakışmaktadır. Bu konuda en belirleyici olan özellikler, yüz hatları ve kafa yapısının uygunluğudur. Daha açıklayıcı olması açısından, şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yüzünüz çok zayıf ya da çok toplu olmamalı.
  • Çene yapınızda herhangi bir sorun olmamalı. Örneğin; çeneniz hafif önde ya da geride olursa; bu saç modeli çok fazla yakışmayacaktır.
  • Alnınızda çok fazla dökülme ve açılma olmamalı.
  • 4 numara saç kesimi kulakları ön plana çıkaracağından dolayı, kulak yapınız düzgün olmalı. Aksi halde bu model size yakışmayacaktır.
  • Kafa yapınızda da bir sorun olmamalı. Yani kafa yapınızda çıkıntılar söz konusu olursa, kısa saç modeliyle daha çok belli olacaktır. Bu nedenle size uzun saç daha çok yakışacak, söz konusu çıkıntılarınızı da kamufle edecektir.

Sizlere 4 numara saç modeli hakkında merak ettiklerinizi anlattık. Aklınıza takılan başka herhangi bir soru olursa, bizlere yorum kısmından da ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap