1. Ana Sayfa
  2. Genel

5 Dakikada Yapılabilecek Esneme Hareketleri

esneme hareketleri
+ -

5 dakikada yapılabilecek esneme hareketleri ile güne zinde ve rahatlamış bir şekilde başlanabilir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için egzersiz yapmak ve güne huzurlu başlamak önemlidir. Peki, 5 dakikada yapılabilecek esneme hareketleri nelerdir diye düşünecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kalçalar için esneme hareketi; Bu harekette ilk önce dizlerin üzerine çökülür. Daha sonra bir bacak bir adım öne alınır, arkadaki ayak el ile tutulur. Öne alınan bacak 90 derecelik açı ile konumlandırılır. Daha sonra basenler ileri geri çekilir, bu sırada el ile dize baskı yapılması önemlidir. Bu harekette önemli olan gövdeyi dik tutmaktır. 30 saniye kadar bir bacak esnetilir daha sonra bacak değişimi yapılır. Bu esneme hareketi sayesinde bacağın ön kısmı, kalçalar ve arka bacak çalışır.
  • Köprü pozisyonu ile bacak esnetme hareketi; İlk önce yere sırt üstü uzanılır. Dizler doksan derecelik açı alır ve eller yana uzanır. Sırtın üst kısmı yere yaslanır ve bacak tavana doğru kaldırılır ve indirilir. Bu hareketi 10 defa yaptıktan sonra bacak değiştirilmelidir. Bu hareket sayesinde kalça, bacak, karın ve göğüs kasları çalışır ve esneklik kazanır.

esneme hareketleri

Sabah Esneme Hareketleri

Sabah esneme hareketleri sayesinde insanlar güne enerji dolu bir şekilde başlarlar. Sabahları erken uyanmak ve sabah egzersizleri yapmak vücudun gün boyu daha rahat ve esnek olmasına yardımcı olacaktır. İlk başlarda zorlanılsa da vücut alıştıktan sonra her sabah eseme hareketleri yapmak isteyecektir. Her gün güne başlamadan yapılabilecek sabah esneme hareketleri şu şekildedir;

  • Kobra Pozisyonu; Karın bölgesinin üstüne yatılır. Eller gövdenin yanlarına alınır. Avuç içleri yere konur. Bu harekette dirseklerin düz durması önemlidir. Kuyruk sokumundan esneyerek göğüs ileri doğru uzatılır. Doğru bir şekilde nefes almak bu egzersizden alacağınız verimi artıracaktır.
  • Kedi ve İnek Pozisyonu; Bu hareket sayesinde omurga çalışır. Eller ve dizler yere değecek pozisyonda durulur. Önemli olan nokta dizlerin tam kalçanın hizasına denk gelmesidir. Nefes verince göğüs tavana doğru uzatılır. Nefes alındığında ise sırt kambur halde getirilir. Bu hareketi 5 kez yapmak omurgayı, sırtı, vücudu rahatlacatktır.
  • Spinal Twist; İlk önce yere sırt üstü uzanılır. Bir diz el yardımı ile çapraz olacak şekilde çekilir. Aynı zmanda üst gövde ve baş tam zıt yöne çevrilir. Nefes alışverişine dikkat ederek bir diğer bacak yapılır. bu hareket ile kasların gecşediğini hissetmeniz mümkün olacaktır.

Yoga Esneme Hareketleri

Yoga esneme hareketleri nefes almayı gerektiren ve aynı zamanda vücudun soğru hareket etmesini gerektiren haretlerdir. Yoga esneme hareketleri ve nefes almak sayesinde vücuttaki kaslar çalışır ve esneklik kazanır. Sık yapılan ve en çok bilinen yoga esneme hareketleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Baddha Konasana; Bu hareket halk arasında kelebek duruşu olarak bilinmektedir. Bu egzersiz hareketi syesinde iç bacaklar ve dizler esneklik kazanır. Aynı zamanda böbrekleri uyarır, regl dönemi sıkıntılarını azaltır ve kısırlağa da faydası olduğu bilinmektedir. Gebe insanlar doğumunu kolaylaştırmak için de bu egzersiz hareketini yapabilirler.
  • Janu Sirsasana; Bu egzersiz hareketinde baş dizlere değdirilir. Bu hareketi yaparken tok olmamanıza dikkat edin. Akşam yemeğinden 4 saat sonra ya da sabah aç karnına yapılabilir. Bu pozisyon karın ve omuruliğin esnemesini sağlamaktadır. Anksiyete, baş ağrısı ve uykusuzluk problemlerine iyi geldiği bilinmektedir.

sabah esneme hareketleri

Sırt Esneme Hareketleri

Sırt esneme hareketleri her insanda zaman zaman olan daha çok hareketsizlkten kaynaklanan sırt ağrılarını gidermek için bire bir çözümdür. Sırt ve bel ağrılarının hafiflemesi için yapılabilecek sırt esneme hareketleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kurbağa; Dizler bükülür ve yere doğru uzanılır. Ayaklar kaldırılır ve eller ile ayaklar tutulur. Baş havaya kaldırılır. 30 saniye kadar beklemek sırt ve bel ağrılarının giderilmesinde yardımcı olacaktır.
  • Üçgen; Bacaklar geniş bir şekilde açılır. Eller omuz hizasına getirilir. Sağ kol öne alınır ve sağ ayağa doğru eğilin. Sol kol yukarı doğru uzatılır. Ve bu pozisyonda 5 derin nefes alınacak kadar kalınır.

Yorum Yap