1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


+ -

Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Pürüzsüz ve canlı görünen dudaklar hemen hemen çoğu kadının hayalidir. Bunun için üşenmeden dudak bakımı yapılması gerekmektedir. Özellikle soğuk havalarda dudaklar çok daha çabuk hassaslaşır ve çabuk kurumaya başlar. Kuruma beraberinde soyulmaları ve kanamaları getirir. Bunun sonucunda da dudaklar eski canlılığını ve rengini kaybeder. Bu durum sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da sıklıkla yaşanmaktadır. Yazın güneşin kavurucu sıcağına maruz kalan dudaklar, çok kısa sürede kurur. Dudak bakımı yapılmadığı takdirde soyulmalar ve kanamalar daha sık tekrarlanır. Dudaklar son derece narin bir yapıya sahip olduğundan dış etkenlere karşı savunmasızdır. Özellikle ruj sürmeyi seven kadınlar için bu tarz olumsuz durumlar son derece kötüdür. Bu yüzden yaz kış demeden dudaklarımıza gerekli özeni göstermemiz gerekir.

dudak bakımı nasıl olmalıdır

Dudak Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak bakımını birkaç basit yöntem ile evinizde kolayca yapabilmeniz mümkündür. Bakımı her gün yapmanız şart değil, belirli aralıklarla yapmanız yeterlidir. İlk aşama kurumuş ve çatlamış dudakları ölü deriden temizlemek olacaktır. Bunun için her evde bulunan şekeri kullanabilirsiniz. Toz şeker ile peeling yaparak dudaklarınızdaki ölü deriden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bir başka yöntem ise özellikle kurumalara karşı önerilen dudak balmlarıdır. Piyasada birçok farklı dudak balmı bulunmaktadır. Kendinize en uygun olanı satın alarak her gün düzenli olarak kullanabilirsiniz. Çok makyaj yapan kadınlar ise ruj sürmeden önce dudaklarına yağ sürebilir. Yağ hem dudaklarınızın nemlenmesini hem de kurumamasını sağlayacaktır. Evinizde bulunan zeytinyağını bu iş için tercih edebilirsiniz. Ayrıca Jojoba yağı, üzüm yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağları da kullanabilirsiniz.

Dudak Bakımı Neden Önemlidir?

Cilt bakımı ne kadar önemli ise dudak bakımı da o kadar önemlidir. Her mevsim özellikle kış aylarında dudak bakımına ekstra özen göstermek gerekir. Özelikle bağışıklığın düştüğü durumlarda dudaklar çok daha çabuk kurumakta ve çatlamaktadır. Bu durumların önüne geçmek için yukarıda bahsettiğimiz basit yöntemleri uygulayabilir ve dudaklarını tekrardan canlandırabilirsiniz. Uykusuzluk, sağlıksız beslenme, su içmeme ve stres gibi faktörlerde de dudakların çabuk yıpranmasında büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve cildinize zarar veren durumlardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir.

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi

Ölen Babaya Sözler, Ölen Babaya Özlem Sözleri

Yorum Yap