1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Egzersiz Yaparak Zihni Nasıl Güçlendirebiliriz?


+ -

Egzersiz Yaparak Zihni Nasıl Güçlendirebiliriz?

Spor yapmak başlı başına sağlık açısından oldukça önemlidir ve bu aktiviteleri hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekmektedir. Çünkü spor veya egzersiz yapmak sadece kalp ve damar sağlığınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda zihninizin de güçlenmesine ve daha çok çalışmasına yardımcı olur. İşte bu yazımızın içerisinde egzersiz yaparak zihni nasıl güçlendirebiliriz sorusunun yanıtını bulabileceksiniz. Beyin sağlığı açısından egzersiz yapmanın çok faydalı olduğu söylenmekle birlikte hafıza açısından da fayda sağlandığı belirtilmektedir. Özellikle yeni yapılan bir araştırmada egzersiz öncesi bilinen bilgilerin egzersizden sonra da hala hatırlanıyor olması bu aktivitelerin hafızayı da güçlendirdiğini açıkça ispatlamıştır. Bunun sebebinin de beyin hücrelerinden salgılanan katepsin B diye tanımlanan bir proteinden kaynaklı olduğu ifade edilmektedir. Bu protein sayesinde egzersizlerle beraber hafıza daha da güçlü hale gelmektedir.

egzersiz yaparak zihni nasıl güçlendirebiliriz

Egzersiz Yaparak Zihni Güçlendirme Yolları

Görüldüğü üzere yapılan araştırmalar sonrası egzersizlerin beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir. Sadece bedenen değil zihinsel yönden de sağlıklı olmak oldukça önemlidir. Hatta ve hatta önce zihinsel sağlıklı olmak daha da önemlidir diyebiliriz. Egzersiz yaparak zihni güçlendirmek için birçok farklı aktivite bulunmaktadır. Şimdi sizlere bu kısımda hangi egzersizlerden faydalanabileceğiniz üzerine bilgiler vereceğiz. Günde üç defa diş fırçalıyorsak ve bu aktiviteyi de sürekli en rahat kullandığımız el ile yapıyorsak bunu sol ile yapmamız gerekmektedir. Bu şekilde olduğunda hem beyin güçleniyor hem de hafıza güçlü hale geliyor. Çünkü hiç kullanmadığınız elinizde diş fırçalamak beyni ister istemez hareket geçiriyor ve bu da hafızaya olumlu yönde etki sağlıyor. Aynı şekilde solak olan biri sol eliyle yazdığı yazıyı sağ eliyle yazarak bu egzersizi yapabilir. Yine sağ elini kullanan biri sol eliyle yazı yazmaya çalışılarak zihnini de güçlendirebilir.

Egzersiz Yaparak Zihni ve Hafızayı Güçlendirmek

Yukarıda bahsettiğimiz egzersizler dışında spor yapmakta beyin sağlığını korur ve hafızayı güçlendirmeye önemli ölçüde yardımcı olur. Egzersiz yaparak zihni ve hafızayı güçlendirmek için bulmaca gibi beyni zorlayan aktivitelerde bulunabilirsiniz. Çünkü bulmaca çözmek aynı zamanda düşünmenizi ve cevapları bulmak için zihni zorlamanıza yardımcı olur. Satranç gibi kafa yorulan oyunlarda oynayabilir hatta bilmiyorsanız öğrenebilirsiniz. Hafızayı her zaman tazelemek iyidir. Beyin sağlığı olmazsa hayatın da bir anlamı olmayacağından beyin sağlığı için de kendinize özel olarak vakit ayırmanızı öneririz. Bu bahsettiğimiz aktiviteleri de belirli aralıklarla yaparsanız çok faydasını göreceğinizi umuyoruz.

Eriğin Bilinmeyen Faydaları

Kırmızı Lahana Turşusu Yapmanın Püf Noktaları

Yorum Yap