1. Ana Sayfa
  2. Genel

Eriğin Bilinmeyen Faydaları


+ -

Eriğin Bilinmeyen Faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmez bir meyvesi olarak karşımıza çıkan yeşil eriği sevmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Bu yazımızın içeriğinde ise sizlere eriğin bilinmeyen faydaları üzerine bilgiler vereceğiz. Öyle ki her meyvenin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Meyveler çok fazla şeker içerdiğinden dolayı dozunda ve kararında tüketmek en doğru karar olacaktır. Erik özellikle C vitamini açısından vitamin deposudur desek yalan söyleyemeyiz. Kalsiyum açısından da oldukça zengin olan bu meyve aynı zamanda birçok hastalığın tedavisine de katkı sağlamaktadır. Tabiki sadece C vitamini yönünden değil A ve K vitamini açısından da oldukça zengin bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. Eriği tuza bandırıp yiyenlerin sayısı epey fazladır. Tuzun fazlası sağlık açısından zararlı olduğundan bu şekilde tüketim önerilmemektedir. Bu eriği özellikle kütür kütür yeme şekli ile yerseniz diş ve dişeti problemlerinize çok iyi gelmektedir.

eriğin bilinmeyen faydaları

Eriğin Sağlık Açısından Faydaları

Bu bölümde sizlere eriğin sağlık açısından faydalarını sıralayacağız. Öncelikli olarak vitaminler açısından oldukça zengin bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır.

1.Antioksidan bakımından oldukça zengin olduğu için cildi de korumakla birlikte birçok hastalığa yakalanma riskini de sıfıra indirmektedir.

2.Kalp damar sağlığı açısından da büyük faydaları olmakla birlikte iyi bir kolesterol dengeleyicidir desek yanlış söylemeyiz.

3.Yüksek lif içerdiğinden dolayı bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlamakla birlikte bağırsakları da korumuş olur.

4.Magnezyum bakımından zengin olan bu meyve kemik sağlığınızı da korumada büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

5.Kuru erik tüketimi özellikle menopoz döneminde olan kadınlar için adeta şifa içermektedir. Çünkü bu dönemde kadınların çoğunluğunda kemik erimesi sorunu ortaya çıktığı için kuru erik ile kemikleri korumak oldukça büyük önem taşımaktadır.

6.Uzun süre tokluk hissi verdiğinden dolayı da kilo kontrolünde önemli ölçüde yarar sağlamaktadır.

7.Astım ve kronik akciğer problemlerine karşı oldukça fazla faydası bulunmaktadır.

8.Ateş düşürücü etkiye sahip olduğu için soğuk algınlığı dönemlerinde faydasını görebilirsiniz.

Erik Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Belirttiğimiz gibi erik tüketimi özellikle yaz aylarında olmakta ve oldukça çok sevilmektedir. Eriğin faydaları arasında kolesterolü dengelediğini söylemiştik. Bununla birlikte ateş düşürücü özelliğe de vardır. Karaciğer hastalıklarına iyi gelmekle birlikte astım bronşit gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de oldukça fazla tercih edilmektedir. Öksürük kesici özelliği bulunmakla birlikte akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklardan da koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebeplerden dolayı yaz aylarında ne kadar erik tüketirseniz o kadar daha sağlık açısından faydasını görebileceğinizi unutmamanızı öneririz.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daralan Kıyafetler Nasıl Genişletilir?

Yorum Yap