En Etkili Eyeliner Sürme – Çekme Teknikleri Ve Çeşitleri

Modern dünyada kadınların vazgeçilmez alışkanlıklarından biri makyaj yapmak. Kadınlar sanılanın aksine güzel görünmek ya da karşı cinsi etkilemek için değil kendilerini iyi hissetmek, güzelliklerini ortaya çıkarmak için makyaj yapıyor. Makyaj geçmişten günümüze modaya ve dönemin şartlarına göre değişip varlığını sürdürmeye devam ediyor. 1920’lerde makyaj trendi olarak yanaklarda yuvarlak sürülmüş pembe renkte allık, gözlerde koyu renk ve bol rimel, dudaklarda en çarpıcı kırmızı ya da koyu kahverengi ruj ve tenin süt gibi bembeyaz olması tercih edilir. 1980’lerde gözler siyah göz kalemi ile çerçevelenir, canlı ve parlak abartılı farlar sürülür ve dudaklar gözler gibi canlı renkli rujlarla ortaya çıkartılır. 2020 makyaj trendlerine baktığımızda kullanılan tonlar değişse de dumanlı göz makyajları, ışıltılı ve pürüzsüz ten, klasik eyeliner kuyrukları, dolgun ve çarpıcı dudaklar, dudak parlatıcılarını görüyoruz.

Eyeliner Çekme Teknikleri
Eyeliner Çekme Teknikleri

Hangi dönemde olunursa olunsun ister doğal makyaj ister porselen makyaj olsun ister düğün makyajı hiç fark etmez makyajın olmazsa olmazı odak noktalarından biri gözlerdir. Gözlerde belirgin, derin ve etkileyici bir bakış yakalamanın anahtarı da eyelinerdir. Eyeliner, sürme olarak da bilinen, gözleri daha iri ve belirgin hale getirmek için kirpik diplerine uygulanan siyah bir çizgi uygulaması olarak ifade edilebilir.

Geçmişi milattan önce 10.000 yılına dayanan, antik Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarının kalıntılarında karşımıza çıkan eyeliner, eski çağlarda nazardan korunmak, tanrıya daha yakın olmak için kullanıldığı gibi, ışıkta daha iyi görüş sahibi olmak, gözleri güneşten korumak ve antibakteriyel amaçlarla da göze sürülebiliyordu. Eski uygarlıklarda eyeliner, toplumun zengin kesimlerinde hem kadınlar hem erkekler tarafından uygulanırmış.

20.yüzyılın ikinci yarısı ise likit eyelinerve türevlerinin piyasaya çıkmasıyla makyaj alışkanlıkları köklü bir değişikliğe uğradı. 1960lı-1970li-1980li yıllardaki eyeliner saltanatı 1990’larda ikinci plana atılsa da 2000’li yıllarda waterproof eyelinerların piyasada yerini almasıyla eyeliner saltanatı tekrar geri geldi. Eyeliner ve kedi bakışları dendiğinde moda ikonu ünlü yıldız Brigitte Bardot anmamak olmazdı. 1950’lerin ve 1960’ların efsanevi ismi eyeliner akımının en önemli temsilcilerindendi.

Eyeliner Çeşitleri

Kalem Eyeliner: Genelde ilk kez eyeliner kullanacak kişiler tarafından tercih edilir. Keçeli kaleme benzer ve kontrol etmesi çok kolaydır. Eğer kalem ile düz bir çizgi çekebiliyorsanız, kalem eyeliner kullanmakta da zorluk çekmezsiniz.

Likit Eyeliner: Eyeliner çekme konusunda kendine güvenenlerin tercih ettiği sıvı formda bir eyelinerdır. Likit eyeliner’ların ucu çok ince ve esnek olduğu için kontrol etmesi biraz daha zordur. İnce eyeliner çekmek ve jilet gibi bir kuyruk yapmak isteyenlerin vazgeçilmezlerindendir.

Dipliner: Kalem eyeliner’a göre daha kalın bir ucu olan dipliner’lar kuyruksuz eyeliner için idealdir. Kullanımı kimilerine göre daha kolay, kimilerine göre daha zordur.

Krem/Jel Eyeliner: Çoğu makyaj artistinin kullandığı profesyonel eyeliner çeşididir. Cam kavanozların içerisinde krem ya da jel formüle sahip olan eyeliner’ları sürmek için eyeliner fırçasına ihtiyaç duyulur. Krem eyeliner’ların formülü yoğun olduğu için, sürerken akma derdi olmaz. Eyeliner fırça ile uyguladığından istenilen uzunlukta, kalınlıkta ve modelde çekilebilir.

Eyeliner Sürmenin Püf Noktaları

Eyeliner çekmek söz konusu olduğunda tek bir doğru yoktur. Her kadının kendi pratik, kolay ve hızlı eyeliner çekme yöntemi vardır. Püf noktalarla eyeliner çekmeye yeni başlayanlar kendi eyeliner çekme yöntemini keşfedebilir ya da hali hazırda pratik bir eyeliner çekme yöntemi olanlar rutinine bu püf noktaları dahil edebilir.

Göz makyajından önce olduğu gibi eyeliner çekmeden önce de göz kapağınıza pudra sürebilirsiniz. Eyeliner çekerken elinizle yanağınızdan ve dirseğinizle de sabit bir yerden destek almak işinizi kolaylaştırabilir. Eğer eyeliner kullanmaya alışık değilseniz  ilk olarak kirpiklerinizin üstüne noktalar veya kesik çizgiler koyun. Sizin için hangisi kolaysa onu tercih edebilirsiniz. Vermek istediğiniz şekle göre noktaları/kesik çizgileri birleştirin ve kurumaya bırakın. Böylece kirpik diplerinde ince bir eyeliner çizgisi elde edersiniz.

Her zaman ince bir çizgi çizerek başlayın ve daha sonra kalınlaştırın. Hata yaparsanız eyelinerı düzeltmek veya eşitlemek daha kolay olur. Kuyruğun nerede biteceğini hayal ederek oraya eyelinerla bir nokta koyun ve noktayı gözlerinizin bittiği nokta ile birleştirecek bir çizgi çekin. Bu çizginin ucunu, önceden çektiğiniz eyelinerın ucu ile birleştirerek kuyruğunu tamamlayın. Eyeliner çekerken gözünüzü ve cildinizi sağa sola çekiştirmeyin. Gözlerinizin doğal duruşunda hafif aşağıya bakarak eyeliner çekin. Böylece hem gözlerinizi fazla kırpıştırmazsınız hem de daha düzgün bir çizgi elde edebilirsiniz. Dağılan yerleri temizlemek için fondöten, renkli nemlendirici, kapatıcı ya da ten rengi göz kalemi kullanabilirsiniz.

Eyeliner Sürme Teknikleri
Eyeliner Sürme Teknikleri

Göz Şekline Göre Eyeliner Sürme Teknikleri

Badem Gözler: İdeal göz şekli olarak görülen badem gözlüler, gözün iç tarafından ince bir şekilde başlayıp, dış tarafa doğru kalınlaşan kuyruksuz bir eyeliner çekebilir. Diğer tüm göz şekillerine sahip olanlar, eyeliner çekerken gözlerini badem göz gibi göstermeye çalışmalıdır.

Düşük Göz Kapaklı Gözler: Göz kapağının üzerine düşen fazla deri yüzünden eyeliner çekmenin en zor olduğu göz tipidir.  Eyelinerın çok ince ve kuyruksuz çekilmesi gerekir. Eğer kuyruk çekilmek isteniyorsa bozulma ihtimalini azaltmak için kuyruğu gözün hemen bitiminden değil de, biraz dışa doğru uzatarak çekebilirsiniz.

Çukur Gözler: Gözleri daha iri ve kalkık göstermek için yarım eyeliner şekli tercih edilmelidir. Eyeliner çizgisi gözün tam ortasından başlatılarak dışa doğru yoğunlaştırılmalıdır.

Küçük Gözler: Gözleri daha büyük göstermek için yarım eyeliner tercih edilebilir. Alt kirpiklere de uygulanan yarım eyeliner ile gözler badem şekline daha yakın olur ve göz içine ten rengi veya beyaz renk göz kalemi uygulayarak gözlerin daha büyük görünmesi sağlanabilir.

Yuvarlak Gözler: Küçük gözlerin aksine gözün içinde ve dışında eşit kalınlıkta olan tam eyeliner uygulanabilir.

Büyük Gözler: Büyük göz şekline sahip kişiler eyeliner çekme konusunda son derece şanslılar. Üst ve alt kirpiklere istedikleri şekilde eyeliner çekebilirler. Gözleri küçük göstermek isterlerse alt ve üst kirpik dibine eyeliner uygulanabilir.

Uzun Gözler: İnce ve uzun gözler eyelinerı gözün iç tarafından ince başlayıp dışa doğru kalınlaşarak çizmeli ve alt kirpik diplerine de yarım eyeliner çekerek daha geniş görünmelerini sağlamalıdır. Eyeliner çekerken çok dikkat etmelisiniz aksi halde gözleriniz daha kısık gözükebilir.

Birbirinden Uzak Gözler: Gözün iç tarafına dikkat çekerek gözleri olduğundan daha yakın göstermeniz gerekir. Bunun için eyelinerı göz pınarlarından itibaren çekebilirsiniz. Kuyruklu bir eyeliner kullanmak dikkati gözlerin dış köşelerine yoğunlaştıracağı için gözleri birbirinden uzak gösterir.

Birbirine Yakın Gözler: Gözleri birbirine daha da yakınlaştırmamak ve orantısız bir görünüm yaratmamak için gözlerin iç kısımlarına ya da alt kirpik diplerine asla eyeliner sürmemelisiniz. Eyelinerı gözlerinin dışına doğru uygularsanız, gözlerin birbirinden daha uzakmış gibi görünür.

Eyeliner Fırçası

Eyeliner Fırçası
Eyeliner Fırçası

Krem/Jel Eyeliner uygulamak için fırça mutlaka gereklidir. Fırçalar, düz uçlu, açılı uçlu, konik uçlu, eğik uçlu gibi kategorilere ayrılır. Kirpik dibinde kusursuz çizgiler elde etmek ve kuyruk çizmek için açılı uçlu; keskin hatlar çizmek, gözlerde net vurgular yapmak ve eyelinerı yayıp yumuşatmak için düz uçlu; hassas, ince, net ve pürüzsüz çizgiler için konik uçlu fırçalar tercih edilir.

Etiketler