1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Maden Suyunun Faydaları Ve Zararları Hakkında Tüm Detaylar

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir
+ -

Mineralli maden suyu, içerisinde çözünmüş mineraller, eser elementler ve karbondioksit bulunduran, doğal yapısında radyoaktif elemente sahip olan, yeryüzüne kendiliğinden çıkan veya teknik usuller ile çıkartılan sıcak veya soğuk yer altı suyudur. Doğadan, tamamen öz bir biçimde gelmesinin sadece midede değil insan cildine ve vücudumuzdaki çoğu yere uygulandığında da faydasını gösterir. Doğallığı bozulmadan piyasaya sürülen maden suyu, mineral deposunun zenginliği bakımından sağlıklı bir içecek olup, insan sağlığını desteklemektedir.

İçilmesinin yanı sıra kadınlar tarafından bakımlar ürünlerinin yerine de tercih edilmektedir. Maden suyunun vücudumuzda cilde, yüze ve saça büyük nitelikte faydası dokunmaktadır. Tabii maden suyunu vücudumuzdaki bu yerlere faydalı olabilmesi için sadece içmek gerekmez, maske veya bakım ürünü yerine de getirilebilir fakat azı yararlı olabileceği gibi fazlası zararlıdır. Maden suyu yüksek sodyum içerdiğinden, fakla tüketimin veya fazla kullanımın sonucu zarara yol açabilir. İçindeki zengin minerallerin ve elementlerin faydalı olabileceği gibi fazla kullanım sonucu istediğimiz sonuçtan daha kötü bir sonuç elde edebiliriz.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?
Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun mide ve bağırsak sisteminde rahatlatıcı bir etkisi olup böbrek fonksiyonlarını dengelemede yardımcı bir rolü vardır. Mide rahatsızlığı sırasında, genellikle yemeklerden sonra hazımsızlık yaşandığında ve hamilelerin geçirdiği ufak mide spazmlarında kullanılması doğadan gelen zengin elementleri sayesinde rahatlatıcı etkisini gösterir. Mide rahatsızlığı olanların ilaç yerine kullandığı maden suyu sadece mide rahatsızlıklarında değil tüm sindirim ve boşaltım sisteminde yaşanan rahatsızlıkları rahatlatır. Kolay sindirim, yemek sonrası yediklerimizin midede kolay çözünmesi ve rahat boşaltım yapmamızı sağlayarak neredeyse hayatımızı kolaylaştırır, mide rahatsızlıkları ve hazımsızlığımızı kolay atlatmamızı sağlar.

Özellikle yaz aylarında ter yoluyla kaybettiğimiz tuz ve mineralleri geri kazanmamızı sağlar. Güneş ışınlarının faydalı olmasının yanı sıra güneşin etkisiyle düşen tansiyonu veya ter yoluyla vücudumuzda kaybettiğimiz demiri ve vitaminleri geri toparlamamızı sağlar. Maden suyunun tansiyon düşüklüğüne iyi gelecek diğer bir ürünü ise ayran ile birleşmesidir. Diğer yerli içeceğimiz olan ayranın soda ile birleşimi düşük tansiyona doğal bir mucize ilaç haline gelir. Aynı zamanda herhangi bir enerji değeri olmadığı için şişmanlatıcı etkisi yoktur. Diyet listelerinde, yemeklerin yanında içilecek içecek olarak sıkça adı geçer.

Maden suyunun aynı zamanda ağız ve diş sağlığına da etkisi dokunmaktadır. İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde maden suyunun aralıklarla düzenli kullanılması ağız ve dişteki bakterileri yok ederek daha sağlam ve tertemiz görünen dişlere sahip olmamızı sağlar. Maden suyu dişlere zarar verebilecek her türlü etkenlere karşı bir kalkan görevi görerek dişlerimizi dış etkenlerden korur. Aynı zamanda bakterilerin yerleşmesini önleyerek, tek bir fırçalamada ağızda yer alan tüm bakterileri dışarıya atmamıza yardımcı olur. Ağız içinde bulunan tüm bakterileri yenileyerek daha sağlıklı dişlere sahip olmamıza yardımcı olur.  Maden suyunun bu faydalarından yararlanabilmek için sağlıklı bireyler günde en fazla 2 tane, hamile kadınların ve çocukların ise aralıklarla sınırlı sayıda daha az tüketmeleri önerilir.

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?
Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

Maden suyunun içerdiği zengin mineraller, sodyum ve elementler sayesinde ne kadar faydası olsa da aslında her zaman her durumda faydası dokunmayabilir. Özellikle sıcak havalarda kaybettiğimiz tuz ve mineral yerine sıkça kullansak da, maden suyu tüketimi hakkında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle faydası açısından değil, su yerine serinlemek için kullandığımız içecek haline gelen maden suyunun yanlış tüketimi kalp hastalıklarına yol açabilir. İçerisinde barındırdığı yüksek orandaki sodyum midemizi rahatlatsa da limon ile birlikte serinlemek için kullanılması kalpte veya bağırsaklarımızda hastalıklara yol açabilir. Uzmanlar tarafından gerekmedikçe, günlük olarak sık kullanılması tavsiye edilmez.

Fazla tüketim veya yüksek tansiyon hastalarının kullanması sonucunda;

  • Şeker hastalığı,
  • Tansiyon hastalığı,
  • Böbrek yetmezliği ve diğer böbrek hastalıkları,
  • Kalp yetmezliği ve diğer kalp hastalıklarına yol açar.

Maden suyunun içerisinde bulunan sodyum böbreklerde bulunan suyun atılmasını engelleyerek vücudumuzda daha fazla suyun tutulmasına neden olur. Bu yüzden vücudumuzda biriken fazla su kan damarlarındaki kan seviyesini arttırarak yüksek tansiyon, ödem, kalp yetmezliği gibi sorunlara yol açar. Böbreği ne kadar rahatlatsa da fazla kullanım sonucu midenin delinerek, mide içerisinde bulunan asidin vücudumuza yayılmasına sebep olur.

Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?
Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Maden suyu tüketimi sonucu cilde olan faydası daha pürüzsüz ve sert görünüm vermesi ile bilinir. Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını karşılayarak, cildin gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünmesini sağlar. Cildimize bu açılardan faydalı olabilmesi için sağlıklı bireylerin limonlu veya limonsuz maden suyunu günde bir kere kullanması önerilir. Cildin gergin, pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlamak için maden suyu tüketimine ek olarak bol bol su içebilir ve maden suyunu aynı zamanda cildimize sürerek cildin yenilenmesini hızlandırabiliriz. Ayrıca maden suyunu sabun ile karıştırarak keselenirseniz, vücudunuzdaki ölü deriyi daha çabuk atabilirsiniz.

Maden suyunu gece yatmadan önce cildimize sürüp uyuduğumuzda, maden suyunun içerisinde bulunan kalsiyum ve mineraller ciltte bulunan bakterileri öldürerek temiz bir cilde sahip olmamızı sağlar. Yapay olmayan doğal temizleyici olarak çok amaçlı kullanılabilinen maden suyu, dış etkenler nedeniyle ve ter yoluyla oluşan bakteriyi ve ölü deriyi dışarıya atarak, altındaki temiz ve parlak görünüme sahip olan deriyi yüzeye çıkartır. Aynı zamanda, zamanla cildin gerginleşmesini sağlar. UV ışınları veya rüzgar nedeniyle ciltte kızarıklık ve tahriş oluşmaması için sabah uyanınca yüzün bol suyla yıkanması gerekir. Cildi bol su ile yıkadıktan sonra direkt makyaj yapılacaksa eğer, makyaj ürünlerinin cilde zarar vermemesi ve maden suyunun koruyuculuğunu devam ettirmesi açısından nemlendirici krem bir kalkan olarak kullanılabilir.

Maden Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?
Maden Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Maden Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Doğanın sadece elementler ile meydana getirdiği maden suyunun faydasını saymakla bitmez. Yukarıda saydığımız bunca yararın arasında bir de saç bulunuyor. Maden suyunun içerisinde bulunan mineraller, kalsiyum ve karbondioksitin saçlarımıza da faydası bulunmakta;

  • Kepeği yok eder: Saç diplerindeki derilerin küçük parçacıklar halince kopması veya egzama nedeniyle oluşan kepekleri yapay ürünler yerine maden suyu ile tamamen ortadan kaldırmak ve hatta oluşumunu engellemek mümkün. Banyodan önce saçlara sürülebilir, şampuanın içine konulabilir veya direkt maden suyu ile saç yıkandıktan sonra durulanabilir.
  • Saçları tamamen yeniler: Yıpranmış, çabuk kopan, kırılmış veya yanmış saçların dermanı olan maden suyunun içerisinde bulunan bolca mineral saçların dipten uca yenilenerek parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.
  • Saç dökülmesini engelliyor: Maden suyu kafa derisindeki ph seviyesini dengeleyerek saç dökülmesini engellemede bire bir doğal çözüm olarak biliniyor.

Saçlar en çok sodyum, demir, florit ve magnezyuma ihtiyaç duyar. Maden suyunun içerisinde tüm bu vitaminlerin hepsi bulunduğundan saçların yenilenmesini ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Sadece saçlara değil, saç derisinde de çokça faydası vardır.

Maden Suyunun Yüze Faydaları Nelerdir?
Maden Suyunun Yüze Faydaları Nelerdir?

Maden Suyunun Yüze Faydaları Nelerdir?

Özellikle ergenlik dönemine girerken, ergenlik dönemini atlatırken, sigara kullanımı sonucu ve sıcak havalarda yüzümüzde oluşan sivilcelerden, lekelerden, siyah noktalardan ve yağ bezelerinden şikayet etmekteyiz. Bunlar için bir ton bakım ürünleri kullanmakta hatta cilt bakımı için yüksek miktarlarda para ödemekteyiz. Aslında bunların çözümü çokta uzakta değil. Yukarıda belirttiğimiz gibi maden suyunun içerisinde bulunan mineraller ve kalsiyum ciltteki ölü deriyi atarak altındaki temiz cildi ortaya çıkartıyor. Sivilce, leke, siyah nokta, yağ bezelerini ve yok etmek ve oluşumunu engellemek için kullanılacaksa maden suyuna destek olarak karbonat ve limon eklenerek kullanılabilir.

Maden suyu, limon ve karbonat karışımı ile elde ettiğiniz karışımı cildinize sürdükten sonra bir yarım saat kadar bekletip bol su ile yıkayabilir ve bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz. Limon ve maden suyunu karıştırmak yerine limonlu soda kullanılması önerilmez. Aynı zamanda yukarıda belirttiğimiz gibi gece yatmadan önce sade maden suyunu yüzünüze sürüp, sabah uyandığınızda bol su ile yıkarsanız da aynı sonucu elde etmiş olursunuz.

Yorum Yap