1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Troid Bezlerinin Zayıflamadaki Rolü

Troid Bezlerinin Zayıflamadaki Rolü

Troid Bezlerinin Zayıflamadaki Rolü

Troid bezlerimiz çenemizin hizasında, boğazımızın alt kısmında, adem kemiği dediğimiz kıkırdak yapının hemen alt kısmında bulunur. Troid, vücudumuzda metabolizmamızın hızını düzenleyen hormonlar salgılayan bezlerdir.

Troid’in Zayıflamadaki Rolü

Özellikle kadınlarda gözükmekte olup aynı zamanda erkeklerde görülebilen troid bezi tembelliği sebebiyle vücut metabolizması yavaşlar bu sebeple enerji harcanması da azalacağı gibi kalori yakımı gerçekleşmez.

troid bezlerinin zayıflamadaki rolü

Almaya devam ettiğimiz düzenli bir beslenme çeşidi olsa da artık yavaş yavaş kilolarımız birikmeye başlayacaktır. Hatta troid bezi tembelliği sebebiyle artık sabahları kendimizi daha yorgun hissedecek yataktan çıkmak istemeyeceğizdir.

Bu tembellik günlük yaşantımıza da yansıyıp hareketten uzaklaşmaya çabuk yorulduğumuzu hissetmeye kadar varacaktır. Böylece enerji harcanması azalacak ve kilo almaya başlayacağız.

Peki bu durumu nasıl önleyebiliriz? Öncelikle belirli aralıklarla kan tahlilleri yaptırıp kandaki troid değerlerinin düzgün olup olmadığını kontrol ettirmek gerekiyor. Özellikle 25 yaşından sonra troid bezi tembelliği sıkça görülmeye başlanıyor. Kan değerlerinizde troidle ilgili seviyelerin yüksek veya düşük olmasıyla doktor kontrolünde sentetik troid hapları alabilirsiniz. Yalnız bu haplar sadece doktor kontrolü ile alınmalı, birden alınmaya başlanmaması gerektiği gibi aniden de kesilmemeli. Hoş olmayan sonuçlarla karşılaşmamak için kesinlikle bir hekim kontrolünde bunun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Troid bezlerinizdeki sorunlar sebebiyle kilo alamıyor da olabilirsiniz. Buda hekim kontrolünde ele alınması gerekir ancak sitemizin içeriği sebebiyle bunu pek konu edinemeyeceğiz. Troid bezini, bazı kaynaklarda tiroid olarak da görebilirsiniz. Bahsedilen şey aynıdır.

Yüz ve Boyun Bakımı İçin Ballı Maske Tarifleri

Şifa Duaları

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.