1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?


Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekesi şüphesiz ki hepimizin ortak dertlerinden biridir. Özellikle üstümüze damlayan yağlardan nefret ettiğimiz bir gerçektir. Pak kadın sitesi olarak, yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve bu yazımızı hazırladık. Yağ damladığında veya döküldüğünde anında müdahale edilmesi gerekmektedir. Geç kalınmış yağ lekelerini çıkarmak oldukça zordur. Özellikle zeytinyağı başta olmak üzere; motor yağı, salça, sos gibi malzemelerin izlerinin kalması oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Mutfakta birçok kadın yemek yaparken yağ lekesinin üzerindeki kıyafete sıçramasından şikayet etmektedir. Çoğunlukla tava da bir şey kızartırken o yağ illaki üstümüze sıçramaktadır. Yağ üzerinize sıçradığı anda onu temizlemeniz gerekmektedir. Sonra temizlerim dediğinizde iş işten çoktan geçmiş olacaktır. Mutfak dışında tadilat işlerinde çalışan insanların başına da bu durum gelmektedir. Özellikle gres yağı tadilat esnasında kullanılan malzemelerden biridir. Bu yağ çoğunlukla çalışanların üzerine sıçramaktadır.

yağ lekesi nasıl çıkar

Yağ Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Yağ lekesini çıkarma yöntemleri sayesinde bu sinir bozucu lekelerden kurtulabilmeniz mümkündür. Yağ lekesi üzerinize geldiği anda hemen müdahale etmelisiniz. Birkaç basit hamle ile leke izi bırakmadan bu durumdan kurtulabilirsiniz. Eğer yağ üzerinize sıçradıysa sofralarımızın olmazsa olmaz tuzdan faydalanabilirsiniz. Tuzu yağın sıçradığı bölgeye dökerek bir süre beklemeniz gerekmektedir. Ardından bulaşık deterjanı kullanarak o bölgeyi yıkamalısınız. Anında müdahale ettiğiniz için yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Eğer ki yağ halınıza döküldüyse bir kabın içine sıcak su koyup içine bulaşık deterjanı ekleyiniz. Sonrasında halınızın neresine yağ geldiyse o bölgeyi bir bez yardımı ile silebilirsiniz. Yine burada da anında müdahale oldukça önemlidir. Bu yöntemler dışında benzin veya tiner gibi malzemelerden de yardım alabilirsiniz.

Koltuklara Dökülen Yağlar Nasıl Çıkarılır?

İnsanların kafasını meşgul eden bir başka soru ise koltuklara döküle yağlar nasıl çıkarılır sorusudur. Bu durumunda çözümü oldukça basittir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Koltuğunuzun kumaşı yağ çıkarma işleminde oldukça önemlidir. Eğer ki koltuğunuz deri malzemesinden yapılmış ise sabun derdinize derman olacaktır. Sabunla yağ damlayan bölgeleri yıkayarak kısa sürede lekeleri çıkarabilirsiniz. Koltuğumuz kumaştan yapılmış ise de bulaşık deterjanından yardım alabilirsiniz. Ayrıca kumaştan yapılan koltuklarda amonyak, tuz ve karbonat karışımı da oldukça işe yaramaktadır. Yazımızın içerisinde bahsettiğimiz yöntemleri doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde karşınızda hiçbir leke duramaz. Tüm yağ lekelerinden hızlı ve kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap