1. Ana Sayfa
 2. Moda

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüz şekline göre saç modelleri değişiklik gösterir. Saç kesimlerinde karar vermenin en üyük etkeni yüz şeklinin nasıl olduğudur. Oval, yuvarlek, kare gibi yüz şekilleri olan insanlarda tabii ki saç kesimleri de değişiklik gösterir. Saç kesiminin iyi olması yüzüne uygun olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple yüz şekline uygun olarak saç kesilmelidir.

Yüz şekline göre saç modelleri sayesinde yüz hatları öne çıkar ve daha güzel bir görünüm elde edilir. İşte sizler için yüz şekline göre saç modelleri!

yuvarlak yüz şekline göre saç modelleri

Oval Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Oval yüz şekline göre saç modelleri bayan olanlar için oldukça fazladır. Oval yüze yapılabilecek birçok saç kesimi vardır. Sık kullanılan oval yüz şekline göre saç modelleri bayan için olanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Pixie Cut; Eğer kısa saç modellerini seviyorsanız, bu model tam size göre. Yüze şık, klasik ve asillik katan bu model, sizi daha genç gösterecek. Yüz hatlarını öne çıkarmak için pixie saç modelleri oldukça sık tercih edilmektedir.
 • Long Bob; Daha hacimli ve havalı bir görünüm elde etmek için tercih edilen sık modeller arasındadır. Bu saç kesiminde çene hizasında enseye doğru bombeler oluşturulur. Saçın uzunluğuna göre oluşturulan bombenin hacminde de farklılıklar oluşur.
 • Katlı Saç Kesimi; En çok tercih edilen saç kesimleri en çok oval yüze sahip insanlarda daha iyi bir sonuç verir. Cansız ve hacimsiz görünen saçları daha dolgun bir görünüm elde etmek için katlı saç kesimi tercih edilir.
 • Asitmetrik Kesimler; Oval yüz şekline yakışan bir diğer model ise dalgalı ve asitmetrik kesimlerdir. Enseden yanak hizasına doğru uzanan bir kesim tercih ederek boyunuzu daha uzun ve yüz hatlarının daha yumuşak olmasını sağlar. Saç kesiminde saç çizgisini ortadan oluşturmak yerine farklı bir şekilde oluşturulması saçın daha hoş görünmesini sağlayacaktır.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Saç Modelleri Kadın

yuvarlak yüz şekline göre saç modelleri

Yuvarlak yüz şekline göre saç modelleri kadın olanlarda birçok model mevcuttur. Yuvarlak yüz şekline sahip olanlar genellikle kilolu olarak algılansa da bu algı yanlıştır. Doğru saç kesimi ile yüzünüzü daha ince gösterebilirsiniz. Yuvarlak yüz şekline göre saç modelleri kadın, şu şekildedir;

 • Katlı Kesim Saç Modelleri; Düz saçlarla yüz hatları daha öne çıkarken. Saçı kat kesim ile şekil vermek, dikkati yüzden daha çok saçlara çeker. Elmacık kemiklerden aşağı doğru inen tutamlar saçların daha güzel görünmesine neden olur.
 • Orta Boy Saçlar; Omuzlarda olan saçları ortadan ayırarak kullanılabilir. Yuvarlak yüze ortadan saç ayırmak ayrı bir hava katacaktır.
 • Kısa Saçlarda Belirgin Dalgalar; Modern ve şık görünüm kazanmak için bire birdir. Yuvarlak yüz hattını kısa ve belirgin dalgalar ile daha uzun gösterebilirsiniz.
 • Tek Taraflı Örgülü Modeller; Saçın bir kısmının örgülü olması, yüzün daha gergin bir görünüme sahip olmasına olanak sağlar. Bu sayede daha keskin bakışlar ve ince duran bir yüz görünümü elde edilir.

Kare Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Kare yüz şekline göre saç modelleri sayesinde yüz daha orantılı bir şekilde görülür. Doğru saç kesimi ve modelleri sayesinde yüz hatları olduğundan daha güzel görülebilir. Kare yüz şeklin göre saç modelleri şu şekildedir;

 • Bob Kesimler; Kare yüzün hatlarını orantılı hale getirmenin en çok bilinen yolu, saça hafif bombeler ve kat vermektedir. Uzun ya da kısa bob kesimler, sizin daha uzun gözükmenize olanak sağlar. Aynı zamanda çeneye daha oval bir görünüm katar. Bob kesimin en çok tercih edilmesnin sebebi ise kolay model almasıdır.
 • Uzun Perçem; Uzun kahküller kare yüz şekillerinin daha dengeli durmasını sağlar. Çene hizasını geçen perçem kestirmek, çene bölgesindeki kemiklerin daha belirginleşmesini sağlar.

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.