1. Ana Sayfa
  2. Güzellik

Yüzdeki Beyaz Noktalar Neden Olur?

Yüzdeki Beyaz Noktalar Neden Olur?

Yüzdeki Beyaz Noktalar Neden Olur?

Zaman zaman ortaya çıkan yüzdeki beyaz noktalar oldukça can sıkıcı durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Peki, yüzdeki beyaz noktalar neden olur? Gelin detaylarına içeriğimizde bakalım…

Makyaj kalıntıları, güneş lekesi ve cilt bakım ürünlerinin kalıntıları nedeniyle ortaya çıktığı bilinen yüzdeki beyaz noktalar görmeye pek tahammül edemediğimiz cilt sorunlarına sebep olabiliyorlar. Milia olarak da bilinen bu beyaz noktalar aslında çok yaygındır ve tehlikeli bir türü ile karşı karşıya değilseniz bazı durumlarda cilt bakım ürünleri ile tedavi edilebilir.

yüzdeki beyaz noktalar

Güneşe maruz kalmak yüzdeki beyaz noktaların en önemli sebebi

Milia adı verilen beyaz noktalar keratin ile dolu küçük şişliklerdir. İnsan cildi doğal yollarla pul pul dökülme imkanına sahip olmadığı için bazen bu birikimler böyle beyaz noktaların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Uzmanlara göre özellikle uzun bir zaman güneşe maruz kalmanın beyaz noktaların oluşumunda çok büyük etkisi olduğunu belirtiyorlar.

Makyaj kalıntıları da yüzdeki beyaz noktalara neden oluyor

Miliaların ortaya çıkmasının diğer bir nedeni de makyaj ve cilt bakım ürünlerinden kalan fazlalıkların tıkanıklıklar meydana getirmesidir. Bu milialar cilt türüne ve yaşa bakılmaksızın her bireyde olabilir ve özellikler yüz kısmında burun ve göz çevresinde yoğun olarak görülürler. Yüzde görülmesinin yanında ellerde ve kollarda da oluşabilirler.

Milialardan Kurtulma Yolları

Miliaları sakın sıkmayın

Oluşan beyaz noktalardan kurtulmak istiyorsanız onları kesinlikle yolmayın sıkmayın. Yolma ve sıkma yerine nazik eksfoliyasyon ve hücre döngüsünü teşvik eden ürünler kullanmaya bakın. Cildinizi tahriş edecek ve kızartacak sert ürünlerden kesinlikle kaçının. Cilt uzmanları özellikle glikolikasit ve retinol gibi hücre döngüsünü teşvik edecek özellikte ürünlerin nu noktaları nazik bir şekilde giderebileceği konusuna değiniyor. Lakin bu ürünleri kullanıp tecrübe eden kişiler de eğer hassas bir cilde sahip iseler önceden bir şekilde bu ürünleri mutlaka test etmeliler.

Güneş kremi sürün

Konu uzmanlarının diğer bir önerisi ise güneş kreminin düzenli bir biçimde kullanılması. Çünkü yukarıda değindiğimiz gibi güneş, miliaların ortaya çıkmasında en büyük etkiye sahiptir. Bundan dolayı da güneş kremi kullanmak oldukça önemli.

yüzdeki beyaz noktalar neden olur

Petrol bazlı bakım ürünü kullanmayın!

Çok ağır ve komedojenik ürünler milia oluşumuna sebep olabileceğinden dolayı cilt bakım ürünlerinde komedojenik olmayan ürünler tercih edilmelidir. Aynı biçimde petrol bazlı ürünler de milia oluşumuna sebep olabilirler.

Milia’lar ne kadar sürede yok olur?

İnsanların merak ettiği diğer bir konu da milia denilen beyaz noktaların ne kadar sürede yok olduğu ile ilgilidir. Milialar birkaç hafta ya da birkaç ay arasın bir zaman diliminde ortadan kaybolabilirler. Burada asıl önemli olan şey cildin nasıl bir travmaya maruz kaldığı ve hangi ürünlerin kullanıldığı bunun ne kadar süreceği konusunda belirleyici bir etkiye sahip olabilir. Kullandığınız ürünlerden herhangi bir cevap alamadıysanız çok daha profesyonel ürünlerle sıkıntınıza çözüm olması açısından bir dermatologla iletişime geçebilirsiniz.

Oyun minderi (oyun halısı) Seçimi Nasıl yapılmalıdır?

Şifa Duaları

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.