1. Ana Sayfa
 2. Tanıtım

Oyun minderi (oyun halısı) Seçimi Nasıl yapılmalıdır?

otoys.com.tr oyun minderi
+ -

Oyun minderi (oyun halısı) Seçimi Nasıl yapılmalıdır?

Bebeğimize herhangi bir eşya alırken dikkat etmemiz gereken tonlarca önemli şey çıkar karşımıza. Ürünün kalitesi, dokusu, hangi maddelerden üretildiği, bebeğimizin gelişimine olan katkısı ve en önemlisi de sağlığına zarar verip vermeyeceğidir. Bugünkü yazımızda özgürlüğü keşfetmeye hazır olan üç ay ve üzeri bebekler için üretilen oyun halısı (minderi) seçimi konusunu ele alacağız. Böylece oyun matı hakkında aklınızda yer edinmiş olan soruların yanıtlarına ulaşacaksınız. Bununla birlikte oyun halısı seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında püf noktaları belirteceğimiz için alışverişinizi daha huzurlu bir şekilde yapabileceksiniz.

oyun minderi

Oyun halısı nedir ve ne amaçla kullanılır?

Oyun minderi, bir diğer adı ile oyun halısı ya da matı pamuk gibi yumuşak maddeler ile doldurulmuş bir eşyadır. Bebeklerin gelişimlerini desteklemek, eğlenmelerine destek olmak ve annelerin dinlenmelerine katkı sağlamak amacı ile üretilirler.

Oyun halısı bebekler içindir. 3 aylık ve üzeri bebeklerin zeka ve fiziksel gelişimleri dikkate alınarak üretilirler. İlk üç ay hızlı şekilde gelip geçer. Özellikle anneler için bu süreç oldukça zorlu geçer. Çünkü bebeğin beslenme ve uyku sıklığı annenin dinlenmesine pek fazla olanak tanımaz. Ancak belirttiğimiz gibi bu süreç hızlı bir şekilde akıp gider. Bebekler üç aylık olduğunda da artık kollarınız onlar için yetersiz kalır. Çünkü çevreyi keşfetmek isterler. Doğuştan sahip oldukları merak duygularına hareket kabiliyetlerinin artması eklenince onlara uygun araç vere gereçler gerekir. Bu araçlardan biri de oyun halısıdır.

Oyun halısı bebeğin gelişimine katkı sağlamak amacı ile kullanılır. Bazen de annelerin günlük yoğunluğunda bebeklerin meşgul olması gerekir. Bu gibi zamanlarda oyun halısı kullanmak oldukça rahatlatıcıdır. Çünkü çocuklarının eğlendiğini bir yandan da öğrendiğini fark eden anneler huzurlu bir şekilde dinlenebilir ya da yapması gereken işleri tamamlayabilirler.

bebekler için oyun halısı

Oyun halısı nasıl seçilir?

Oyun halısı her eşya gibi çok fazla çeşide sahiptir. Firmalar ve farklı özelliklerle üretim nedeniyle de anneler bazen hangi oyun minderini tercih edecekleri konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bu nedenle oyun halısı seçimi konusunu araştırıp hangi detaylara dikkat etmeniz gerektiğini sizler için liste hâlinde belirttik. Oyun matı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki detayları okumanız yeterli olacaktır.

 • Bebeğiniz oyun halısı üzerinde duracağı için yumuşak olmalıdır.
 • Naylon gibi terletici ve zararlı madde içermemelidir.
 • Bebeğin ilgisini çekecek şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.
 • Büyüklüğü oldukça önemlidir. Bebekler dördüncü ayından itibaren çok hareketli oldukları için küçük oyun halıları onlar için yeterli olmaz. Bu nedenle iki tane almak zorunda kalırsınız. Bunun yerine bir tane ve büyük almanızı tavsiye ederiz.
 • Asılı oyuncakları renkli ve parlak özelliklere sahip olmalıdır.
 • Duyularını harekete geçirmesi gerekir. Bu nedenle dokunsal, işitsel ve görsel yetileri için özelliklere dikkat edilerek üretilmiş olmalıdır. Örneğin; titreşimli, sıkınca öten, müzikli ve şekilli oyuncaklar oyun minderinde asılı olmalıdır.
 • Ek oyuncaklar açmak için aparatlara sahip olmalıdır.
 • Karın üstü durması için ek minder içermelidir.
 • Kenarları olan oyun minderleri her zaman daha güvenlidir.
 • Eğer yıkanabilir kılıfa sahip bir ürün tercih ederseniz temizliği konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Bu nedenle kılıfı yıkanabilir olmalıdır.
 • Eğlence ve çocuk gelişimi konusunda denge sağlamalıdır.

Oyun halısı hangi aylarda kullanılır?

Oyun halısını bizler üç ay ve üzeri bebekler için öneriyoruz. Eğer bebeğiniz daha küçükse elbette oyun halısı içerisine koyabilirsiniz. Ancak minderi yatak gibi yüksek alanlarda tutmanızı öneririz. Yenidoğan bebeklerin yapıları hassas olduğu ve günün çoğunluğunu uyuyarak geçirmeleri nedeniyle oyun matının koltuk üzerinde durması daha güvenli ve sağlıklı olacaktır. Ancak bebek hareketlenmeye başladıktan sonra yere koyabilirsiniz.

Oyun halısı için şu zamana kadar kullanın diye bir ifade kullanmak yanlış olur. Çünkü büyüdüklerinde de kullanabilirsiniz. Üzerindeki oyuncakları bebeğinizin yaşı ya da gelişimine bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Böylece oyun halısı ile oynamaktan sıkılmayacaktır.

oyun halısı

Oyun halısı kurulumu oldukça kolaydır. Bunun için ürünün kullanım kılavuzuna bakabilir ya da markasını internette araştırarak videolardan destek alabilirsiniz.

Oyun halısı fiyatları üzerinde bulunan oyuncak sayısı, halının büyüklüğü ve bunun gibi özellikleri göz önüne alındığında değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak uygun fiyatlılar. Bu nedenle bütçenizi zorlamadan bir oyun minderi satın alabilirsiniz. Dilerseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak bunun için dikiş makinesi gibi araçlara ihtiyacınız olacağından hazır almak daha iyi bir fikir olacaktır.

Oyun halısının bebekler için faydaları nelerdir?

Oyun halısının faydaları ebeveynleri çok fazla etkiler. Çünkü basit bir görünüme sahip olan oyun minderlerinin bebeklerin gelişimlerine çok fazla faydası bulunur. Biz bu faydaların birkaçını belirtmek istedik. Dikkatli bir şekilde oyun minderi satın alıp bebeğinizin kullanmasına izin verdiğinizde bu faydaları kendiniz de gözlemleyebilirsiniz.

 • Motor becerilerinin gelişimini destekler.
 • Bilişsel yetenekleri arttırır.
 • Duyusal gelişimlere katkı sağlar.
 • Özgüven arttırmaya yardımcı olur.
 • Hareket yeteneklerini arttırır.
 • El göz koordinasyonlarını olumlu yönde etkiler.
 • Eğlencelidir.
 • Annelerin dinlenmelerine olanak tanır. Böylece anneler stresten uzaklaşıp bebekleri ile daha güzel ilgilenirler.

3 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Yorum Yap