1. Ana Sayfa
  2. Fragman izle

Alparslan Büyük Selçuklu ne zaman, saat kaçta, hangi gün? Alparslan Büyük Selçuklu yeni bölüm hangi gün, saat kaçta başlıyor?

featured
+ -

Alparslan Büyük Selçuklu ne zaman? Alparslan: Büyük Selçuklu, Akli Film yapımı imzalı, yönetmenliğini Sedat İnci’nin yaptığı, senaryosunu Emre Konuk’un kaleme aldığı, ilk bölümü 8 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan tarih ve kurgu türündeki Türk televizyon dizisidir. Alparslan Büyük Selçuklu ne zaman, saat kaçta, hangi gün? Alparslan Büyük Selçuklu yeni bölüm hangi gün, saat kaçta başlıyor?

ALPARSLAN BÜYÜK SELÇUKLU NE ZAMAN, SAAT KAÇTA, HANGİ KANALDA?

Alparslan: Büyük Selçuklu her hafta Pazartesi günü saat 20:00 ‘da TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor.

Fakat dizi bugün (2 Mayıs 2022 Pazartesi) ekranlara gelmeyecek. Twitter’dan yapılan açıklamaya göre bayram dolayısıyla dizi haftaya yayınlanacak. Bugün TRT 1’de “Bayram Havası” sineması ekranlara gelecek.

TRT 1 2 MAYIS 2022 YAYIN AKIŞI

  • 19:00 – Ana Haber
  • 20:00 – Türk Sineması ”Bayram Havası”
  • 22:30 – Kasaba Doktoru
  • 01:25 – Dengi Dengine

Twitter paylaşımı şöyle:

“Ramazan Bayramı’nın heyecanını yaşadığımız bugün, yeni bölümümüzle ekranda değil gönüllerinizde olacağız.

Alparslan Büyük Selçuklu yeni bölümüyle 9 Mayıs Pazartesi günü kaldığı yerden sizlerle olmaya devam edecek.

Mutlu bayramlar dileriz.

@trt1″

Buna göre dizinin yeni bölümü haftaya 9 Mayıs Pazartesi günü ekranlara gelecek.

ALPARSLAN BÜYÜK SELÇUKLU KONUSU NE?

Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan’ın kutlu yolculuğu…

Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey, veliahtını tayin edeceği gün, Bizanslıların Türkmenleri kılıçtan geçirdiği haberini alır. Bunun üzerine Anadolu’ya sefer emri verir. Sefere giden Selçuklu meliklerine gizemli birtakım suikastçılar saldırır. Saldırının izleri Alparslan’ı hiç ummadığı bir yere götürür. Alparslan suikastçıların peşindeyken, Bizans zulmünden kaçan bir Türkmen kızı Akça’nın hayatını kurtarır. Bu, Alparslan ve Akça Hatun arasındaki destansı aşkın ilk kıvılcımı olur. Ancak Alparslan, Akça’nın güzelliğinin ardında sakladığı sırlardan habersizdir.

Bizans İmparatoru, Türkmenlerle olan sorunların çözülmesi için General Dukas ve Yüzbaşı Romen Diyojen’i Ani’ye gönderir. Ancak Ani Tekfuru Kekavmenos’un oğlu Yannis’in yaptığı hata, Sultan Tuğrul’un savaş kararı almasına yol açar. Çocukken gördüğü düşlerde kendisine kutlu fetihler müjdelenen Alparslan, Selçuklu ordusuyla birlikte Pasinler’de Bizans ordusuyla karşı karşıya gelir. Pasinler Savaşı, Alparslan’a Anadolu’nun kapılarını Türklere açmak için çıktığı kutlu yolda ilk adım olacaktır.

ALPARSLAN BÜYÜK SELÇUKLU OYUNCULARI KİMLERDİR?

Barış Arduç : Melik Alparslan : Çağrı Bey’in oğlu, Tuğrul Bey’in yeğenidir.

Fahriye Evcen : Akça Hatun/Aybike : Hasan’ın kızıdır. Küçükken annesi Kekavmenos tarafından öldürülmüş daha sonra Kekavmenos onu Maria adlı kızı olarak yetiştirmiş ve obaya casus olarak göndermiştir. Lakin Akça Hatun kendisinin Türk olduğundan haberdardır. Dizinin 18.bölümünde Gerçek adının Aybike olduğu öğrenilmiştir.

Mehmet Özgür : Hasan Bey (Nizamülmülk) : Çağrı Bey’in, Alp Arslan’ın ve Melikşah’ın veziridir. Akça Hatun’un(Aybike) babasıdır.

Sarp Levendoğlu : Romen Diyojen : Bizans İmparatorluğu’nun bir yüzbaşısıdır.

Gizem Karaca : Evdokya : Konstantinopolis Patriği I. Mihail Kirularios’un yeğenidir. Devlet işlerinde Ani Tekfuru Kekavmenos’a yardım eder.

Barış Bağcı : Tuğrul Bey : Çağrı Bey’in kardeşi, Alparslan’ın amcasıdır. Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun ilk hükümdarıdır.

Erdinç Gülener : Çağrı Bey : Tuğrul Bey’in abisi; Alparslan’ın ve Süleyman’ın babası; Melikşah’ın dedesidir.

Yorum Yap