1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Çilek Maskesinin Etkili Faydaları Ve 6 Çilek Maskesi Tarifi


+ -

Çilek sağlık konusunda ne kadar kuvvetli bir meyve ise cilt bakımı konusunda da çok ciddi sonuçlar veren özellikle yapılan çilek maskesi ile farklı güzellik kazanan bir çok bayan takipçimiz olmuştur. Çileğin bu denli faydalı olmasında ki ana nedenler ise içerisinde alfa-hidroksilik asitlerin yüksek oranda olması ile ciltteki ölü hücrelerden kurtulmamızı sağlamasından ötürüdür. Eğer bir ciltte ne kadar az ölü hücre mevcut ise oluşan siyah noktalar, cilt lekeleri ve sivilceler o kadar az olabilmektedir.

Ayrıca çilekte bulunan Omega-3 ya asitleri de cilt tonunu açılmasında ve lekelerin giderilmesinde büyük rol oynamaktadır. Çileğin cilde faydaları saymakla bitmez evet ama bir de doğru kullanım da önemli. Bu yüzden cilt ve güzellik konusunda maske tariflerinin piri olan Suna Dumankaya’nın en çok paylaştığı çilek maskesi tariflerini sizlerle tek tek paylaşıyoruz.

Lekeler İçin Maske
Lekeler İçin Maske

Vücutta Ve Yüzdeki Lekeler İçin Çilek Maskesi

2 tane çilek alıp iyice eziniz daha sonra bir yemek kaşığı süzme yoğurt, bir yemek kaşığı beyaz kil ve 3 damla lavanta yağını bir kapta iyice karıştırınız. Bu karışımın krem kıvamına gelmesini sağlayın. Son olarak pamuk yardımıyla lekeli olan kısımlara hafif dokunuşlar ile sürünüz. Ortalama 30 dakika bekletip yıkayınız. Bu uygulamayı her gün düzenli uyguladığınız da güzel sonuçlar alacaksınız.

Çilek Maskesi Sivilce
Çilek Maskesi Sivilce

Güneş Lekeleri İçin Çilek Maskesi Tarifi

Özellikle yaz aylarında çok sık karşılaşılan güneş lekeleri için Suna Dumankaya tarafından verilen bu çilek maskesi tarifi güneş lekelerini geçirmede oldukça etkilidir. Öncelikle 2 adet olgun çileği eziyoruz bir adet tatlı kaşığı süzme yoğurt, bir tatlı kaşığı kepek unu ve bir çay kaşığı bal ile iyice karıştırıyoruz. Güzel bir kıvama gelene kadar karıştırma işlemine devam ediyoruz ve kıvamı yakaladıktan sonra güneş lekesine sürüp 25-30 dakika bekletiyoruz. Ovarak çıkartıp iyice yıkayınız. Lekeli bölgelere buz dolaştırarak kremi sürebilirsiniz ve bu uygulamayı hafta da 2 defa rahatlıkla yapabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Çilek Maskesi Yapımı
Siyah Noktalar İçin Çilek Maskesi Yapımı

Siyah Nokta Maskesi İçin Çilek Maskesi Favoriniz Olacak

Siyah gözenekler bir çok kişi için büyük bir cilt sorunu aslında. Bu yapacağımız çilek maskesi siyah noktalar için etkili olacağını düşünüyoruz. Hem temizlenmesini hem de siyah gözeneklerin yok olmasında faydalı olacak bu maske için öncelikle 1 tatlı kaşığı bal, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve 3 adet kadar ezilip püre haline gelmiş çileği bir kaba koyarak iyice karıştırıyoruz. Yüz bölgemize 4-5 dakika kadar masaj yaparak uygulayıp, su ile yüzümüzü iyice yıkıyoruz. Haftada bir defa yapacağınız bu uygulama etkili bir yol olacaktır sizin için.

Sivilce İçin Çilek Maskesi Tarifi
Sivilce İçin Çilek Maskesi Tarifi

Sivilceler İçin Etkili Çilek Maskesi

Sivilce her yaştan insan için fiziki olarak büyük bir sorundur. Bu sorun çözüm olacak tıbbi yollar kadar bitkisel yöntemler ve cilt bakım maskeleri vardır. Sivilceye sebep olan şeylerden birisi de cildin aşırı şekilde sebum salgılanmasıdır, çilekte bulunan asidik içerikler sebum salınımı dengeleyerek sivilce oluşmasını engellemektedir. Toksinlerden arınmış temiz bir ciltte sivilce ve benzeri cilt problemleri çok sık görünmez, çilekte ki lifler de vücudu toksinlerden arındırıp temiz bir hal almasını sağlar.

Öncelikle 6-7 adet çileği iyice rende veya benzeri bir şeyle püre haline getiriyoruz ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıyoruz. Yüzünüzün tamamına sürüp 10-15 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz ve maskeyi hafta da 2-3 kez deneyebilirsiniz. Sivilce tedavisi için iyi gelecek bir yöntemdir.

Gözaltı Torbaları İçin Çilek Maskesi Faydaları
Gözaltı Torbaları İçin Çilek Maskesi Faydaları

Gözaltı Torbaları İçin Çilek Maskesi

Cilt sıkıştırma ve şişlik oranını azaltmada etkisini kanıtlayan çilek ile yapacağınız basit bir maske, göz altı torbaları için etkili bir tedavi olmaktadır. Öncelikle çilekleri dilimli hallere getirip buzluğa koyun ve 30-35 dakika bekletin. Sırt üstü yatarak göz kapaklarınızın üstlerine çilek dilimlerini koyunuz, 15-20 dakika kadar bekleyip, yüzünüzü soğuk su ile yıkayınız. Biraz üşüme yapacak bu işlem sonunda güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

Yüzdeki Çiller İçin Çilek Maskesi
Yüzdeki Çiller İçin Çilek Maskesi

Çil Maskesi Arayanlar Çile Deva Olacak

Yüz ve vücutta oluşan çiller bazen fazla olmasıyla ile kişileri rahatsız eden bir görüntü çıkabiliyor. Bu konu da çilek maskesi sizlere bir nebze de olsa yardımcı olacaktır. Çünkü, çilekte bulunan yüksek oranda ki C vitamini ve diğer antioksidanlar sayesinde ciltteki serbest radikaller ile savaşarak, cilde nemlilik kazandırır. Çiller için yapmamız gereken maske şu şekildedir, öncelikle 2 adet büyük boy çileği blender yardımıyla püre haline getiriyoruz. Bir kabın içine bu püreyi koyup, içine de yarım yemek kaşığı kadar bal ilave ediyoruz ve bu karışımı yüzümüze sürerek 5-6 dakika bekletip su ile yıkıyoruz. Bu uygulamayı düzenli olarak 1-2 hafta her gün yaparsanız cildinizde ki farklılığı sizlerde hissedeceksiniz.

Çilek Maskesi Nasıl Yapılır?

Size aşağıda örnek video gösterdik, bu videodan yola çıkarak diğer tariflerin mantığını anlayıp sizler de kolaylık çilek maskesi yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Çok farklı maske tarifleri denedim ama bu kadar faydalısını ilk defa gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.