1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı

Ev Yapımı Yüz Beyazlatıcı Maske Tarifleri


+ -

Sağlıklı bir bronzluk ile güneşte fazla kalma sonucu oluşan aşırı bronzluk arasında çok fazla fark vardır. İlki size bir Yunan tanrıçası ışıltısı verirken, ikincisi cildinizi donuk, karanlık ve zevksiz bir görünüme getirir. Bu makale cildinizdeki istenmeyen bronzluktan ev yapımı maskelerle kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ev yapımı yüz beyazlatıcı maske tarifleri için yazıyı okumaya devam edin.

Piyasada bronzluğu doğal ve etkili bir şekilde kaldırmayı vaat eden birçok ürün bulunmaktadır. Gerçek şu ki, bu ürünler iddia ettikleri şey ne olursa olsun, kuşkusuz birçok kimyasalla doludur. Bazı kimyasallar ya da maddeler güneşe çok fazla maruz kalmış ciltte alerjilere neden olabilmektedir.

ev yapımı yüz beyazlatıcı maskeler

Bu duruma dikkat etmenin en iyi yollarından biri bronzlaşmayı gidermek için ev yapımı, doğal yüz maskelerini denemektir. Bu maskeler tamamen doğaldır ve bronzlaşmayı yüzünüzden uzaklaştırmada çok etkilidir. Dahası, bunlar genellikle herhangi bir yan etkiye yol açmaz ve cildinizin sağlığını artırır.

İşte bronzlaşan ciltler için deneyebileceğiniz basit ev yapımı yüz beyazlatıcı maske tarifleri:

Ev Yapımı Yüz Beyazlatıcı Maske Tarifleri

1. Narenciye Kabuğu Tozu ve Süt Maskesi

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı portakal veya limon kabuğu tozu
 • 1 yemek kaşığı süt

Nasıl yapılır?

İstediğiniz narenciye kabuğu tozunu ve sütü kullanarak pürüzsüz bir karışım yapın. Karışım çok cıvık ise daha fazla toz ekleyin. Hazır olduktan sonra karışımı yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika kurumasını bekleyin ve ardından suyla yıkayın. Kurutulmuş limon kabuğu kullanıyorsanız sütü ekledikten sonra blenderden geçirin. Bu yüz maskesini haftada 2-3 kez kullanın. Süt cildin nemli, esnek ve yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca süt koyulaşmış cilt hücrelerini doğal bir eksfoliyan olan laktik asit içerdiğinden eksfoliye eder. Limon ve portakal kabukları cildin tonunu hafifletmeye ve bronzlaşmayı azaltmaya yardımcı olan C vitamini ve sitrik asit içerir. Limon ya da portakal kabuğu tozunun cildiniz için uygun olup olmadığını kontrol etmek için önce küçük bir alanda az bir miktarda uygulayarak deneyin. Bu karışım cildiniz için uygun olmayabilir. Bu nedenle herhangi bir tahrişe sebebiyet vermemek için doğrudan, denemeden kullanmayın.

ev yapımı yüz beyazlatıcı maske

2. Şeker, Gliserin ve Limon Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı şeker
 • Yarım çay kaşığı gliserin
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Nasıl yapılır?

Limon suyunu bir kâseye alın, ardından şeker ve gliserini ekleyin. İyice karıştırın. Bu karışımı fırça yardımı ile yüzünüze uygulayın. Cildinizi ovalarken yumuşak bir şekilde yukarı doğru masaj yapın. Fırçalamayı 3-4 dakika sürdürdükten sonra suyla durulayın. Bu karışımı haftada iki kez kullanın. Bu maske bronzlaşmadan kurtulmanıza yardımcı olur ve cildinizi gliserin sayesinde nazikçe nemlendirir. Limon harika bir ağartma maddesidir ve cilt renginin daha hafif olmasına yardımcı olur. Şeker granülleri cildinizde koyulaşan ve bronzlaşma tabakası oluşturan ölü cilt hücrelerinin dökülmesine yardımcı olur. Fırçalama işlemi kan dolaşımını artırır ve bu da cildinizin doğal ışığını geri kazanmasına yardımcı olur.

3. Muz Maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Yarım muz

Nasıl yapılır?

Muzları topaklanmaya sebebiyet vermeyecek şekilde ezin. Üzerine süt ile limon suyunu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi bronzlaşmış cilde haftada iki kez uygulayın. Muz cilt için kuvvetli bir nemlendiricidir. Cildi rahatlatır, vitamin ve minerallerle besler. Ayrıca cildinize harika bir doğal parıltı verir. Bu besinler cildin doğal tonunu ve parlamasını geri kazanması için gereklidir. Bu yüz maskesindeki diğer bileşenler bronzlaşmayı hafifletir.

ev yapımı yüz beyazlatıcı muz maskesi

4. Nohut Unu Maskesi

Malzemeler

 • 2-3 yemek kaşığı nohut unu
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Bir tutam zerdeçal tozu

Nasıl yapılır?

Karışım pürüzsüz olana kadar tüm malzemeleri karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 10-12 dakika boyunca kurumasını bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayın. Nohut unu ciltteki yabancı maddeleri emer ve temizler. Ayrıca cildi gençleştiren antioksidanlar içerir. Zerdeçal cilt tonunu dengelemeye yardımcı olur.

5. Yoğurt Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal

Nasıl yapılır?

Yoğurt ile balı karıştırın ve karışımı cildinize kalın bir tabaka halinde uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bunu her gün tekrarlayın. Yoğurt doğal olarak üretilen enzimleri ve bronzlaşmayı gideren ve cildi temizleyen asitler içerir. Ayrıca güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan kızarıklıkları azaltır. Bal UV ışınlarından kaynaklanan cilt hasarını gideren antioksidanlar içerir.

evde yüz beyazlatma maskesi yapımı

6. Fuller Toprağı Maskesi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı fuller toprağı
 • 1 yemek kaşığı domates suyu
 • Yarım çay kaşığı sandal ağacı tozu
 • Gül suyu

Nasıl yapılır?

Orta kıvamda bir karışım elde etmek için tüm malzemeleri yeterli miktarda gül suyu ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın ve yıkamadan önce 15 dakika bekleyin. Bu yüz maskesinde domates suyu yerine hindistan cevizi suyu da kullanabilirsiniz. Bunu haftada bir veya iki kez uygulayın. Fuller toprağı ciltteki tüm kirleri emen ve kılcal damar dolaşımını artıran kozmetik bir kildir. Ayrıca tüm ölü cilt hücrelerini kaldırır. Domates suyu melanin oluşum işlemini durdurarak cildi aydınlatır.

7. Salatalık Maskesi

Malzemeler

 • Yarım salatalık
 • Birkaç damla limon suyu

Nasıl yapılır?

Salatalığı doğrayın ve posa elde etmek için ezin. Üzerine limon suyu ekleyin, iyice karıştırın ve cildinize uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Bunu her gün yapın. Salatalık cildi nemlendirir ve limon suyuyla birlikte kullanıldığında cilt ağartma özelliğine sahip olur. Maskeyi önerilen şekilde uygulamak bronzluğunuzu birkaç gün içinde yok edecektir.

Yorum Yap