1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı İçin Pratik Öneriler


+ -

Biz kadınların en öncelikli konusudur güzellik. Ne yapar ne eder bütün koşturmacanın yoğunluğun içerisinde bir fırsat yaratır, kendimizi iyi hissetmek, aynada ışıl ışıl bir cilt görmek için elimizden geleni yaparız. Cilt bakımı için birçok güzellik merkezi, hastaneler, hatta artık kuaförler bile profesyonel hizmet vermekte. Ancak ne yazık ki birçoğumuzun ayırdığı vakit buralara gitmeye yetmiyor. Ya da randevuları uymuyor. Üstelik bu konuda çok ciddi meblağlar harcamak gerekebiliyor bazen. Burada imdadımıza evde yapılabilecek cilt bakımları yetişiyor. Çok basit ve her evde bulunabilecek malzemelerle cilt bakımı yapabilir, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Üstelik cildinizi herhangi bir kimyasala maruz bırakmadan.

Öncelikle Cildinizi Temizleyin

Herhangi bir ürün veya karışım kullanmadan önce yüzünüzü temizleyin. Uygulayacağınız bakım ürünü ne olursa olsun, bunu kullanarak önce başta su ve nemlendirici sabun kullanmak suretiyle yüzünüzü yıkayın. Dilerseniz bunun için nemlendirici jel veya krem ürünler kullanabilirsiniz. Nemli bir cilt her zaman daha canlı görünecek ve yapacağınız bakım veya makyaj uygulaması cildinizde daha hoş duracaktır.

evde cilt bakımı için öneriler

Dişlerinize İyi Bakın

Yüzünüze ne kadar bakım yaparsanız yapın, güzel bir gülümsemeyle tamamlamadığınız sürece eksik kalacaktır. Bu yüzden kişisel bakım ve ağız sağlığı için de son derece gerekli olan diş fırçalamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Özellikle çok fazla çay kahve vs. tüketiyor iseniz buna daha fazla önem vermelisiniz. Bunun için diş macunu ile beraber misvak, diş ipi gibi yardımcı temizlik ürünlerini kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Zira muhteşem bir makyajı tamamlayan kırmızı rujunuzun arasından sararmış dişleri görmeyi kimse istemez.

Tonik Kullanın

Yüzünüzü temizledikten sonra en önemli işlem toniklemedir. Tonik, gözeneklerin açılmasını, cildinizin hava almasını sağlar. Sivilce, akne, siyah nokta oluşumunu engeller. Üzerine yapacağınız herhangi bir kimyasal uygulamanın cildinize en minimum seviyede etki etmesini sağlar. Bu işlem için özel bir ürününüz yoksa gül suyunu kullanabilirsiniz. Gül suyunu bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. 5-10 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu işlem özel tonik ürünlerinin yarattığı etkiyi yaratacak, cildinizdeki gözenekleri açarak sivilce, siyah nokta gibi istenmeyen durumların oluşmasını engelleyecektir.

Nemlendirici Kremler Kullanın

Cilde en iyi gelen şeylerden biri de nemdir. Nemli bir cilt kolay kolay çatlamaz, kurumaz, pul pul görünüme maruz kalmaz. Sivilce ve siyah nokta oluşmasını engellemede en az tonik kadar yardımcıdır. Bu yüzden cildinizin nem dengesini sağlamak önemlidir. Yatmadan önce nemlendirici bir kremi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ya da makyaj yapmadan önce kullanabilirsiniz. Makyajdan önce yapacağınız nemlendirme, hem baz görevi görerek makyajınızın daha güzel görünmesini sağlayacak, hem de gün içerisinde cildinizin daha fazla hava almasını sağlayarak makyajın yaratabileceği kötü etkileri en aza indirgeyecektir. Aynı şekilde nemlendirici yüzünüz dışında elleriniz için de oldukça faydalıdır. Ellerinizdeki kuruma çatlama gibi istenmeyen durumların ortadan kalkmasını sağlar. Nemlendirici kremlerin piyasada bir çok seçeneği bulunmakta. İçeriğinde bulunan aromalardan hoşunuza giden herhangi birini kullanabilirsiniz. Ancak nemlendirici alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu cildinize uyumu. Her nemlendirici her cilde uygun değildir. Kuru, yağlı, ya da karma ciltler için ayrı ayrı üretilen kremlerden cildinize uygun olanı kullanmalısınız.

Yüzünüzü Arındırmak İçin Buhar Uygulayabilirsiniz

Yüzdeki siyah nokta ve sivilce oluşumunun en önemli etkenleri hava kirliliği ve gün içerisinde cildinizin maruz kaldığı aşırı yağlanmanın gözenekleri tıkamasıdır. Bunun için elbette profesyonel yardım alabilir ya da bir takım ürünler kullanabilirsiniz. Ancak ikisine de sıcak bakmıyorsanız daha sıcak bir yöntem var: Buhar. Buhar, yüzünüzdeki gözenekleri açarak gün boyunca maruz kalınan kötü koşullardan cildin arınmasını sağlar. Bunun için bir tencereye 2-3 bardak su koyun. Suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. Yüzünüze zarar vermeyecek bir mesafeden yüzünüzü tencerenin üzerinde 10 dakika kadar tutun. Bu işlemden sonra gözenekleriniz açılmış olacaktır. Daha sonra gün yüzüne çıkan siyah noktaları cildinize başka zarar vermeden, tahriş etmeden hafifçe sıkarak temizleyebilirsiniz.

cilt bakımı için evde neler yapılabilir

Peeling Uygulayın

Peeling, cildinizi ölü derilerden arındırmaya yarar. Ölü derilerden arınmış bir cilt daha temiz ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Cilt tipinize uygun bir peelingi cildinize dairesel hareketlerle çok bastırmadan uygulayın. Cildinizin yağlı bölgeleri için daha ağırlıklı uygulama yapabilirsiniz. 5-10 dakika kadar bekledikten sonra, ılık suya batırılmış bir havlu ile yüzünüzü temizleyin.

Sirke Mucizesi

Sirke, doğal yapısı ile oldukça yaygın ve çeşitli alanlarda kullanılan bir üründür. Cilt için de çok faydalıdır. Düzenli kullanıldığı takdirde, peeling etkisi yaratarak, cildinizi ölü derilerden arındırır. Tonik etkisiyle cildin temizlenmesini ve hava almasını sağlar. Cildin ph dengesini sağlayarak kurumasını ya da yağlanmasını engeller. Ciltte sivilce, akne, siyah nokta oluşumunu engeller. Çıkmış olan bir sivilceniz var ise, bir pamuk yardımıyla sivilcenin üzerine uygularsanız, sivilceyi kurutur. Sivilcenin büyümesini ve istenmeyen bir görüntüye gelmesini engeller.

Bal Maskesi

Bal, tıpkı sirke gibi cildi ölü hücrelerden arındırma özelliğine sahiptir. Cildi nemlendirir ve yağ dengesini sağlar. Sivilce ve akne oluşumunu engeller. Cildin yaşlanma belirtilerini geciktirir. Yeni hücre oluşumunu destekler. Ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bütün bu etkiler için, bir miktar balı yüzünüze uygulayın. Yarım saat bekletip ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada iki kez yapabilirsiniz. Cildinizin ne kadar sağlıklı ve parlak göründüğünü şahit olacaksınız.

Limon Maskesi

Limon, cildi aydınlatır. Kuru ciltleri nemlendirir. Akne ve istenmeyen lekeleri tedavi eder. Bütün bu faydaları için limonu maske haline getirip yüzünüze uygulayabilirsiniz. Limon maskesi için; bir bardağın çeyreğine kadar badem yağı ya da zeytinyağı koyun. Üzerine bir adet limonun tamamını sıkın. Karışımı yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Ancak eğer yağlı bir cilde sahipseniz, yine bir bardağın çeyreğine kadar su koyun. 1 adet limoni üzerine sıkın ve cildinize uygulayın. Aynı şekilde 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Avokado Maskesi

Bu maske kuru ve karma ciltler için uygundur. Yağlı ciltlerde istenilen sonucu vermeyeceği gibi, ciltte istenmeyen durumlara sebep olması ufak da olsa muhtemeldir. Bu maske cildinizi besler ve nemlendirir. Gün içerisinde cildinizin nem dengesini korur. Bunun için; bir avokado içini ezerek püre haline getirin. Üzerine 1 yumurtanın beyazını ve 1 yemek kaşığı limon ekleyin. Karışımı ince bir tabaka olacak şekilde yüzünüze sürün. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

cilt bakımı için evde yapılabilecekler

Salatalık Maskesi

Yıllardır annelerimizin yüzünde en çok gördüğümüz, en bilinen şeydir salatalık. İçeriği dolayısıyla cildi temizler, rahatlatır, nemlendirir besler ve cilt tonunu eşitler. Salatalık maskesi her cilt için uygundur. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Maske için; yarım salatalığı ezerek püre haline getirin. Üzerine 1 kaşık bal ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Eğer bunu yapmak istemez iseniz, alternatif olarak salatalığı ince dilimler halinde kesin. Yuvarlak dilimler yüzünüzün her yerine gelecek şekilde yerleştirin. 15 dakika sonra salatalıkları atın ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Yorum Yap