Evde Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Evde güneş yanığına ne iyi gelir? Yaz dönemine girmemizle beraber deniz, kum, güneş sezonunu da açmış bulunuyoruz. Ancak tatilinizi berbat edecek bir sorununuz var; güneşin zararlı ışınları. Güneşin zararlı ışınlarına yoğun şekilde maruz kalırsanız güneş yanıkları kaçınılmaz olacak. Güneş ışınları cildinize ciddi zararlar verebilir. Yanma, kızarıklık, şişlik, ağrı ve su toplaması gibi etkiler güneş ışınlarına fazla maruz kaldığınızda oluşabilecek etkilerden sadece birkaçıdır. Güneş yanıklarınız ileri boyuta ulaştığında ise çok daha dikkatli olmalısınız. Cildinizde su toplaması oluştuğunda patlatırsanız enfeksiyon kapar. Bu sebeple oluşan bu kabarcıklara hassas davranmalısınız, temiz tutmalı ve sargı beziyle kapatmalısınız. Sizlere bu yazımızda güneş yanıklarına evde kendinizin uygulayabileceği yöntemlerden bahsedeceğiz. Evde güneş yanığı nasıl geçer diye merak ediyorsanız eğer tatile çıkmadan önce bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Evde güneş yanığına ne iyi gelir? Evde güneş yanığı tedavisi hakkında bilmeniz gereken her şey.

evde güneş yanığına ne iyi gelir

Evde güneş yanığına ne iyi gelir sorusunun yanıtını halk arasında en çok bilinen yöntemle verebiliriz. Yoğurt tedavisi. Soğuk yoğurdu güneş yanıklarınıza masaj yaparak sürün. Yoğurt yanıklarınızın ilerlemesini durdurur, acınızı hafifletir ve alevli halini azaltır. Yoğurdu sürdükten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Kendinizi ferahlamış hissedeceksiniz.
Güneş yanıklarınıza iyi gelecek bir diğer yöntem ise zeytinyağıdır. Güneşe fazla maruz kaldığınızda cildinizin yanması dışında cildiniz kurur ve gerilir. Zeytinyağı bu etkileri azaltmaya yardımcı olur ve cildinizi nemlendirir. Zeytinyağı cildinizde yanık izleri oluşmasını da engeller.

Güneş yanıklarınız için aloe vera jelini de kullanabilirsiniz. Yanık olan bölgelerinize aloe vera jelini ince tabaka halinde sürün ve daha sonra ılık suyla durulayın. Aloe vera jeli sizi rahatlatacak, acınızı azaltacak ve yanık izi oluşmasını engelleyecek.
Güneş yanıklarınıza salatalık suyu sürebilirsiniz. Salatalığın onarıcı bir etkisi vardır. Salatalık suyu yanıklarınızın acısını dindirecek ve iz kalmasını engelleyecektir.

evde güneş yanığı nasıl geçer
Cildinizde oluşan yanıkların ve kuruluğun giderilmesine yardımcı olacak diğer yöntem ise lavanta yağıdır. Güneş yanığı evde çözüm için kullanabileceğiniz lavanta yağı, ağrınızı azaltacak ve cildinizi nemlendirecek.
Güneş yanıklarınız için elma sirkesini kullanabilirsiniz. Güneş yanığı evde çözüm için tek ihtiyacınız olan şey biraz elma sirkesi. Elma sirkesini suyla karıştırın ve yanık olan bölgelerinize sürün. Elma sirkesi sizi rahatlatacak ve cildinizin pH dengesini düzenleyecek.

Bu yöntemleri kullanarak güneş yanıklarınızı rahatlatabilirsiniz. Evde güneş yanığı tedavisi, gördüğünüz üzere evde bulunan malzemeler ile kısa süre içerisinde uygulanabilir. Ama güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak ve yanık oluşumuna engel olmak için önleminizi önceden almanız daha iyi olacaktır. Güneş koruyucu ürünler kullanın, gölgede durmaya çalışın, şemsiye kullanın. Güneş ışınlarının en çok zarar verdiği saatlerde güneşe çıkmamaya özen gösterin. Bu yazımızda sizlere evde güneş yanığına ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Unutmayın, bazı güneş yanıkları ciddi boyutta olabilir ve dolayısıyla uzman gözetimi gerektirebilir.

Etiketler