1. Ana Sayfa
  2. Güzellik

Göz altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer?


+ -

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Uykusuzluk, yorgunluk gibi durumların etkili olduğu göz altı morlukları kadın erkek demeden herkeste görülebilen bir cilt sorunudur. Kimse tabiki gözleri morarmış gibi ortalıkta gezmek istemez. Bu görüntü insanı hem psikolojik yönden etkiler hem de çevresinin de sana ne oldu? Gibi sıkıcı sorularına maruz kalmasına sebep olur. Günümüzde birçok güzellik merkezinde gözaltı morluklarının giderilmesine yönelik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tarz cilt sorunlarından kurtulmak için önce neden olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Altında yatan herhangi bir sağlık sorununuz yoksa evinizde uygulayabileceğiniz birçok basit yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere geçmeden önce göz altı morluklarının nedenlerinden bahsedeceğiz.

göz altı morlukları neden olur

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Az uyumak: Yeteri kadar uyumamak göz altlarımızda koyu halkalar oluşmasına sebep olabilir.

Yaş: Yaş aldıkça yüzümüzde de cildimizde de birtakım değişiklikler meydana gelmektedir ki bu da gayet normal bir durumdur. Kolajen eksikliği olduğunda gözlerimizin altında da hafif kararmalar gözükür ve bu da mor görünmesine sebebiyet verir.

Alerjiler: Mevsimler alerjik rahatsızlarda gözaltı morluklarının nedenleri arasında sayılabilir. Göz altlarındaki damarlar genişlediğinden yine koyu halka görüntüsü ortaya çıkar.

Sigara Kullanımı: Sigara, kandaki oksijen miktarının düşmesine sebep olduğu için göz altlarında mor bir görüntü oluşturur. Sigarayı bırakmak ve sağlıklı beslenmek bu konuda da oldukça önemlidir.

Güneş Işınları: Uzun süre güneşe maruz kalmak, göz çevresindeki cildin kararmasına sebep olur. Bu yüzden gözlerimizi güneş ışınlarından güneş gözlüğü veya bir şapka takarak korumakta fayda var.

Gözaltı Morlukları ve Yapılması Gerekenler

Gözaltı morlukları için yapılması gerekenler konusuna geçecek olursak; bunun için kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç pratik tedavi yöntemini tavsiye edebiliriz.

Buz Uygulaması: Göz altlarındaki şişliği azaltmak için bir havluya birkaç küp buz sarıp gözlerinize uygulayabilirsiniz. Bu uygulama genişlemiş kan damarlarının tekrar daralmasını sağlar ve şişliği indirir.

Çay Poşeti: Soğuk çay uygulaması içerisinde bulunan antioksidanlar ve kafein sayesinde gözaltı morluklarının hafiflemesini sağlar. Çay seçiminde ise yeşil veya siyah tercih edebilirsiniz. 2 poşet çayı 5 dakika kadar sıcak su da beklettikten sonra 15- 20 dakika kadar buzdolabında bekletiniz. Soğuyan çay poşetlerini gözlerinize 10 ile 20 dakika arası uygulayınız. Bütün işlemleri hallettikten sonra yüzünüzü soğuk ile yıkayabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı: Göz altlarınıza her gece hindistancevizi yağını masaj yaparak uygulayabilirsiniz. E vitamini bakımından zengin olduğu için zarar gören cilt hücreleri onarmaya yardımcı olur.

Salatalık: İki dilim salatalığı gözlerinize 5 dakika kadar uygulamanızda oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Enginar Çorbası Tarifi

EN Kral Damar Sözler

Yorum Yap