1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İnsülin Direncini Düşürmek için Yapılması Gerekenler

insülin direncini düşürmek için
+ -

İnsülin direncinin yükselmesi sonucunda tansiyon, kolestrol, tip 2 Diyabet, yumurtlama sorunları ve kilo verememe şikayetleri gibi pek çok etkiyle karşı karşıya kalınmaktadır. Her kişide farklı etkilere sebep olan insülin direncini düşürmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle size uzman doktor tarafından direncinizin yüksek olduğu söylendiyse; aşağıdaki önerileri uygulamak direncin düşmesine yardımcı olacaktır. İnsülin direncini düşürmek için yapılması gerekenler aşağıdaki listemizde yer almaktadır.

Posalı Yiyecekleri Tüketmeye Özen Gösterin

İnsülin direncini düşürmek için en başta yediklerinize, içtiklerinize yani; diyetinize çok fazla önem vermeniz gerekmektedir. Daha posa yönünden zengin içerikli besin maddelerini tüketmeniz önem arz etmekte istenilen direncin elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için diyetlerinizde daha çok barbunya, kuru fasulye, mercimek gibi bakliyat ve kurubaklagilleri tercih etmeniz gerekiyor.

insülin direncini düşürmek için

Paketlenmiş Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Paket halinde marketlerde ve bakkallarda satılan kek, çikolata gibi yiyecekleri tüketmemeye özen göstermeniz gerekiyor. Eğer canınız kek yemek istediyse; bu durumda evinizde kendiniz yapmanız daha doğru bir seçim olacaktır. Burada tereyağı detayını atlamamak gerekiyor. Tereyağında çok fazla oranda trans yağ bulunmaktadır. Trans yağ insülin direncine olumsuz yönde etki ettiği için tereyağını çok fazla tüketmemeniz gerektiğini belirtmek gerekiyor. Hazır paket halinde atılan ve işlem görmüş etleri de tüketmemeye ve işlenmemiş et ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Günlük Yürüyüş Düzeninizi Oturtmaya Bakın

Günlük olarak mutlaka yürüyüşe çıkmanız gerekiyor. Uzmanlar evlere alınan yürüyüş bandında yürümenin pek fazla fayda sağlamadığını ve dizlere olumsuz yönde etki ettiğini söylüyor. Bu yüzden özellikle yağmurlu ve soğuk olmayan havalarda mutlaka dışarı çıkıp yürüyüş yapmanız size fayda sağlayacaktır. Toplamda gün içerisinde 30 dakika ile 45 dakika yürümek insülin direncini düşürmek için etki edecektir.

Porsiyonlarınızı Küçültün

İnsülin direnci tahlil sonuçlarında yüksek çıkan kişilerin en büyük özelliği çok fazla atıştırmak istemesidir. Bu yüzden de vücutlarındaki glikoz oranı artış gösterecek ve enerjiye dönüştüremeyecektir. Çok fazla atıştırmadan ve abur cubur yiyeceklerden uzak durarak beslenmeniz gerekiyor. Ayrıca yemek yerken de porsiyonlarınızı küçültmeniz fayda sağlayacaktır.

Yorum Yap