1. Ana Sayfa
 2. Tanıtım

Intermittent Fasting Diyeti için En İyi Yöntemler


+ -

Son zamanlarda, ismini sıklıkla duyuran Intermittent Fasting, 1945’li yıllardan itibaren tercih edilen bir beslenme modelidir. Kilo verme sürecinde, kas ve su kaybını önemli ölçüde engelleyen bir tekniktir. Kurtarıcı bir diyet programı olup gün boyu alınan şekeri yakarak fit bir görünüm kazanmanı sağlar. Uzun saatler aç kalınmasını gerektiren bu beslenme modeli, hekim kontrolünde gerçekleştirildiği zaman daha sağlıklı olur. Kendine uygun Intermittent Fasting diyet türünü deneyerek hayallerine kavuşabilirsin!

 

Kilo Kontrolü Sağlayan Intermittent Fasting Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

If diyeti ya da aralıklı oruç isimleri ile de duyabileceğin Intermittent Fasting, yiyeceklerin tüketildiği zaman aralığının kontrolü üzerine tasarlanır. Diğer diyet yöntemlerine alternatif olarak görülerek metabolizma hızını artırmayı hedefler. Vücudunda biriken yağları yakmana destek olan bu program, kolay bir şekilde kilo vermeni sağlar.

Intermittent Fasting diyeti 16-8, 5-2 ve Ye-Dur-Ye yöntemlerinden oluşur. Genel prensip, 8 saat kalma üzerine odaklanır.

 • 16-8 metodunda; 8 saat sağlıklı yiyecekler, 16 saat kalorisiz içecekler tüketilir. Genellikle, 12.00-20.00 veya 09.00-17.00 arasında yemek yenir.
 • 5-2 yönteminde; haftanın 5 günü normal, 2 günü en fazla 500 kalori tüketilmesi gerekir. Seçilen 2 gün, 16-8 metodu uygulanarak metabolizma hızlandırılır.
 • Ye-Dur-Ye alternatif diyette ise, birbirini takip etmeyen 1 ya da 2 gün 24 saat boyunca aç kalınır.

Bedeni ve Ruhu İyileştiren Intermittent Fasting Modelinin Faydaları

Kolay ve esnek bir sisteme sahip olan Intermittent Fasting, gün içerisinde yemek yeme süresini azalttığı için zamandan kazandırır. Birbirinden farklı alanlara faydası bulunur.

 • Kalori alımını düşürüp metabolizmayı hızlandıran bu beslenme modeli, yaratıcılığını ve aktifliğini artırır. Kan değerlerini normale döndürerek pek çok rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur.
 • İnsülin hormonunu azaltıp büyüme hormonunu artırır.
 • Besin dengesi kurarak kas gelişimini ve vücudun kendini onarmasını sağlar.
 • Stres bozukluğuna karşı direncini yükselttiği için ruhunu da iyileştirir.
 • Doygunluk hissini artıran Intermittent Fasting, yemek zamanlarını sevdiklerine ayırmana destek olur.
 • Uyku kalitesini ve düzenini kazanmanı sağladığı için daha dinamik hissedebilirsin.

Vücudundaki doku ve hücrelerin yenilenmesini istiyorsan, bu program tam sana göre! Kendine uygun metodu tercih ederek hemen başlayabilir ve istediğin sağlığa bir adım daha yaklaşabilirsin.

Yeni Başlayanlara Intermittent Fasting Örnek Menü

Esnekliğinin yanı sıra belli kurallar çerçevesinde uygulanır. Bu beslenme çeşidinin her tekniği, disiplin ve motivasyon gerektirir. Zaman aralıklarını yavaş yavaş artırarak alışma sürecini kolaylaştırabilir ve hedefine adım adım yaklaşabilirsin. Intermittent Fasting örnek menü;

 • 1. Gün: İlk öğün saati 12.00 olup yiyecekler 2 adet haşlanmış yumurta, yeşil salata, 1-2 dilim peynir, 1 dilim tam buğday ekmeği, yarım avokado ile salatalık, domates ve biberdir. İstersen ara öğün olarak 10-15 adet çiğ badem, 2 adet kuru incir ve 1 bardak yeşil çay tüketebilirsin. Akşam yemeğini 20.00’de zeytinyağlı sebze yemeği, pirinç pilavı, yoğurt ve ayran ile bitirebilirsin.
 • 2. Gün: Zaman aralıkları aynı şekilde devam eder. Sabah yulaf ezmesi, meyve, 1 yumurta ya da sebzeli omlet; öğlen veya akşam ise 1 adet haşlanmış ve yağsız patates, 1 porsiyon sebze, 150 gram sebze ve 100 gram tavuk tüketilir. Öğün araları 30 gram az yağlı peynir, bir avuç fındık veya badem, 1 elma ve yarım muz ile geçiştirilir.

Sen de Intermittent Fasting yapmak istiyorsun ama cesaret edemiyorsan, Juico tam destek vermeye hazır! Juico beslenme paketleri içerisinden kendine en uygun olanı satın alabilir ve zengin içerikli gıdaların tadını çıkarabilirsin!

Yorum Yap