Cilt Bakımı

Yağlı ve Kuru Ciltler için Sabun Önerileri

İnsan cildi yağlı veya kuru olabiliyor. Bu yazımızda yağlı ve kuru ciltler için sabun önerilerini paylaştık.

Cildimizdeki yağ dengesi doğru şekilde işlediği zaman cilt sorunları ile karşılaşma ihtimalimiz azalır. Fakat fazlası veya azı, çeşitli problemleri beraberinde getirir. Yağlı cilt veya kuru cilt yapısına sahip olan bireylerin yaşadıkları problemlerden kurtulmasında doğal sabunlar önemli bir görev görür. Sizlere yağlı cilt ve kuru cilt için ayrı ayrı sabun önerilerinde bulunacağız. Fakat tavsiyede bulunduğumuz bu ürünleri en doğal halleri ile kullandığınız takdirde faydasını göreceğinizi söylememiz gerek.

Neden Yağlı veya Kuru Cilt?

Cildimizde bulunan sebum tabakasındaki salgıların artması veya ciddi şekilde azalması ile birlikte cildimiz yağlı veya kuru hal alır. Yağlı ciltlerde beraberinde akne ve sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Kuru ciltler ise egzama gibi cilt hastalıklarına davetiye çıkartır. Ayrıca günlük hayatta da bu problemlerden gözle görülür şekilde etkilenmekteyiz.

yağlı ve kuru ciltler için sabun önerileri

Yağlı Ciltler için Sabun Önerileri

Doğal ürünler konusunda tercih yaparken eğer problemimiz yağlı bir cilt yapısı ise, yağ çözücü etkisi olan etken matkelere yönelmemiz gerekir. Yağlı ciltler için sabun önerileri konusunda portakal sabunu, biberiye sabunu, tarçın yağı ve ballı sabun olmak üzere toplamda 3 önerimiz bulunmaktadır. Tavsiye sırasına göre aşağıda sizlere bu ürünler hakkında detayları aktardık.

Portakal Sabunu

Portakal yağının en önemli özelliği yağ çözücü etkisinin bulunmasıdır. Mevcutta yağ olmasına rağmen yağ çözücü etkisi bulunmasından dolayı diğer türevlerine göre daha etkili bir çözüm yöntemidir. Ciltteki aşırı yağlanmayı engellediği gibi ölü derilerden arındırma ve antiseptik özellikleri ile de sizleri memnun edecektir. %100 doğal olarak üretilen doğal sabunları tercih etmeniz halinde portakal yağından tam verim alırsınız ve böylece deri sorununuza yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Biberiye Sabunu

Türkiye’nin akdeniz bölgesinde yetişen biberiyenin ferahlatıcı ve insanı rahatlatıcı bir kokusu vardır. Tamamen doğal biberiye bitkisinden üretilen sabunlarda da yağlı ciltlere karşı etkinin dışında ferahlatıcı bir koku da hissedersiniz. Sebum artışını engelleme özelliği dışında saç diplerinde kullanıldığında saç derisini canlandırıcı, saç tellerini güçlendirici bir etkisi de bulunmaktadır.

Tarçın Yağı ve Ballı Sabun

Sivilce sabunları arasında da ön planda yer alan, fakat genel olarak sebum dengesini sağlayan tarçın yağı ve ballı sabun yağlı cilt sabunları listemizin üçüncü sırasında yer almaktadır. En kuvvetli yanı antiseptik olmasıdır. Cildi nemlendirme özelliğinin dışında niasin, riboflavin ve birçok vitamini de yapısında bulundurur. Böylece sadece yağ oranınızı dengelemekle kalmaz ayrıca cildinizi besler.

Kuru Ciltler için Sabun Önerileri

Cilt yapısı yağlı olan bireylerden sonra bir diğer sıkıntı aksi yönde kuru cilt yapısına sahip olan insanlardır. Yağ oranı fazla olan tenlerde sivilce ve akne gibi sorunlar baş gösterirken, kuru ciltlerde ise daha sıkıntılı sağlıksal sorunlar yaşanabilir. Bunların başında deri kaynaklı egzama problemidir. Kızarıklık, kaşıntı ve deri soyulması gibi problemlerin olduğu egzama (seboroit dermatit), karaciğer veya deri kaynaklı olabilir. Karaciğer kaynaklı sağlık sorununda sabunlar size yardımcı olmayacaktır fakat hem kuru cilt hem de deri kaynaklı seboroit dermatitte aşağıda sıraladığımız ürünler destekçiniz haline gelecek.

kuru ciltler için sabun önerileri

Jojoba & Buğday Sabunu

Kendi başına jojoba ve buğday sabunları çok kuru ciltler için yeterli etkiyi yapmaz. Fakat bir araya geldiğinde oluşan ürün ise tam bir kuruluk karşıtıdır. Zeytinyağı ile birlikte yapıldığı zaman maksimum verim alacağınız bu sabun besleyici yağ asitlerini barındırması, nemlendirici özelliğinin bulunması ve kırışıklık karşıtı olması sebebi ile multi amaçlarda kullanılabilir.

Ilık su kullanarak köpürttüğünüz jojoba & buğday sabununu iki dakika boyunca ilgili cilt bölgenize uygulamanız ve ardından yine ılık suyla cildinizi yıkamanız yeterlidir. Düzenli kullanımlardan sonra etkisini ciddi şekilde göreceksiniz.

Zeytinyağı Sabunu

Büyük marketlerde veya bakkallarda sıkça görürüz zeytinyağı sabununu. Fakat, tam verim alma konusunda o kozmetik ürünlerinin neredeyse hiçbiri yeterli verimi size göstermeyecektir. Bundaki temel sebep içindeki kimyasallar ve seri üretim için içine eklenen bileşenlerde. Ayrıca çok düşük oranlarda ana maddelerin koyulmasından dolayı zeytinyağı sabunu olarak aldığınız ürünün belki de binde birinde sadece bu yağı görürsünüz.

Kuru ciltler için sabunlar listemizde ikinci sırada yer alan bu sabun E vitamini konusunda zengin olması ve besleyici yağ asitlerini barındırması gibi durumlarda ön plana çıkar. Diğer ürünlere göre köpürme oranı daha azdır fakat bazı firmalar bunu çözmek için sheabutter yağı vs. kullanır. Eğer sheabutter olmamasına rağmen çok fazla köpürüyorsa, o üründen uzak durmaya bakın.

Sabun olarak nitelendirdiğimiz bu iki ürün dışında pek çok, %100 doğal olmak kaydıyla, sabun önerebiliriz fakat bu ikisi ön sıralarda kendilerine yer bulmaktadır. Ayrıca kuru ciltler için sabun dışında ürün arıyorsanız doğal yollarla elde edilen kil maskelerini de araştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu