1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Evde Bulaşık Nasıl Yıkanır?


+ -

Evde Bulaşık Nasıl Yıkanır?

Bu yazımızda sizlere pak kadın sitesi olarak, evde bulaşık nasıl yıkanır sorusunun cevabını merak istiyoruz. Kadınların ortak dertlerinden biri şüphesiz ki bulaşık yıkamaktadır. Zamanının büyük bir bölümünü mutfakta geçiren kadınlar, bir süre sonra bulaşık yıkamaktan nefret etmektedir. Bulaşık yıkama işlemini doğru bir şekilde yaptığınız takdirde bu eziyetli gibi görünen sorun da ortadan kalkacaktır. Bulaşıkları gelişi güzel yıkamak en yanlış yıkama şekillerinden biridir. Çok abartılı yıkamanın da yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Bulaşık yıkamanın belli başlı püf noktaları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu püf noktalarından bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra bulaşık yıkamak sizler için dert olmaktan çıkacaktır. Bulaşık yıkarken birçok farklı temizlik üründen faydalanabilirsiniz. Ellerimizin suyun ve bulaşık deterjanın altında yıpranmasını önlemek için bulaşık eldiveni kullanmanız gerekmektedir. Daha zor çıkan lekeler için bulaşık telleri ve fırçalardan da yardım alabilmeniz mümkündür.

evde bulaşık yıkamanın püf noktaları

Evde Bulaşık Yıkamanın Püf Noktaları

Evde bulaşık yıkamanın püf noktaları arasında ilk sırada doğru temizleme malzemelerini kullanmak gelmektedir. Biriken bulaşıklarınızı yıkama sırasına sokmanız önemlidir. Öncelikle az kirlilerden başlayabilir en son çok kirli olanları yıkayabilirsiniz. Az kirli diye tabir ettiğimiz bulaşıklar çatal, bıçak, bardak, fincan gibi küçük bulaşıklardan oluşmaktadır. Bunları başta yıkamanız vakit kaybının da önüne geçmektedir. Küçük bulaşıkları yıkayıp duruladıktan sonra tabak çanak gibi bulaşıklara geçebilirsiniz. Eğer tabaklarınızda bulaşık süngeri veya fırçası ile çıkmayan zor lekeler varsa mutlaka bulaşık teli kullanmanızı tavsiye ederiz. Bulaşık telleri sert ve kurumuş lekeleri zarar vermeden çıkarmaktadır. Eğer ki biriken bulaşıklarınız içerisinde çok yağlı tabak, tencere gibi bulaşıklar varsa yağlardan arınması için öncelikle sıcak su da bekletmeniz gerekmektedir. Sıcak su da yumuşayan kalıntıları bulaşık deterjanı ile çıkarmak daha kolaydır. Tabi ki bulaşık deterjanınızı güçlü yağ sökücü özelliklere sahip deterjanlar arasından seçmelisiniz.

Evde Bulaşık Durulamanın Püf Noktaları

Evet, bulaşıklarınızı belirttiğimiz sıralamaya göre yıkadıktan sonra durulama işlemine rahat bir şekilde geçebilirsiniz. Evde bulaşık durulamanın püf noktalarını ise şu şekilde belirtebiliriz; Bulaşıklarınızı durularken ılık veya sıcak su ile durulamanızı öneririz. Sıcak veya ılık su kullanılmasının sebebi olura yıkanan bulaşıklarınızın üzerinde deterjan lekesi veya yemek kalıntısı varsa söküp atması içindir. Durulama işlemini de yaptıktan sonra bulaşık kurutmalık kısmına koyabilirsiniz. Kurumasını beklemek istemiyorsanız, temiz bir havlu ile güzelce silip yerlerine kaldırabilmeniz de mümkündür. Pak kadın sitesi olarak bu konuda havlu ile silmek yerine kendi kendine kurumasını beklemesini tavsiye edebiliriz.

Yorum Yap