1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İnsülin Direncine Etki Eden Besinler


+ -

Şeker hastalığı ve diğer birçok sağlık sorununun temelinde insülin direnci bulunmaktadır. Sağlıklı bir bireyin, optimum durumlarda insülin direncine sahip olması beklenir. Bu değerin artış göstermesi ile birlikte başta şeker hastalığı olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkar. Sizler için, insülin direncine etki eden besinler hakkında uzmanların ortaya koyduğu bazı detayları aktardık.

İnsülin Direnci Neyi İfade Eder?

Halk arasında çok fazla ismi duyulmadığı için şeker hastalığının önüne geçme konusunda yetersiz kalınmaktadır. Fakat her bireyin düzenli olarak insülin direnci testine girmesi ve bu testler sonucundaki değerlere istinaden hayatını sürdürmesi beklenir.

İnsülin direnci, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonuna kanda bulunan hücrelerin çıkardığı direnç olarak ifade edilebilir. İnsülin hormonu, kanda bulunan ve neredeyse tüm dokulara nüfuz eden şekerin kontrolünü sağlamaktadır. Eğer bu kontrol doğru şekilde sağlanmaz veya bir direnç ile karşılaşırsa beraberinde şeker hastalığı gibi sağlık sorunları oluşur.

insülin direncine etki eden besinler

İnsülin Direnci için Besinler

HOMA-IR adı verilen insülin direnci testi sonucunda bu konuda sorunu olan insanların uyması gereken bazı diyet programları ve egzersiz programları vardır. Doktor kontrolünde yapılan bu programlar neticesinde genel anlamda aşağıdaki besinlerin tüketilmesi istenir. İnsülin direnci besinleri olarak ifade etsek de genel anlamda her bireyin özen göstermesi gereken ve sağlıklı yaşama direkt etkisi bulunan besinleri detaylı şekilde aktardık.

Siyah ve Yeşil Çay

Ülkemiz çay içme konusunda dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. İçeriğinde bulunan “teaflavin” amilaz gibi bazı enzimlerin üretimini arttırarak, baskılama görevi gören ve bu sayede kan şekerinin artışını engelleyen bir bileşendir. İnsülin direncini önleme konusunda teaflavin doğrudan olmasa da dolaylı şekilde etkilidir.

Yeşil çay ve siyah çayda bulunan teaflavin enzimi ayrıca bazı kahve çeşitlerinde de görülmektedir. Her gün uygun miktarlarda kahve tüketimi de teaflavin bileşenini vücudunuza alabilirsiniz.

Yaban Mersini ve Ahududu

Ülkemizde pek çok yörede yetişebilse bile halk arasında tüketimi zayıf olan yaban mersini ile ahududu insülin direncine etki eden besinler arasında önemli bir yere sahiptir. İçeriğinde bulunan bileşenler ile glikozun parçalanması konusunda yardımcı enzimleri uyarır ve bu sayede insülin direncinin normal düzeyde kalmasına katkı sağlar. Bunun dışında vitamin, mineral ve su bakımından zengin olması nedeni ile sadece direnci kırmada değil; sağlıklı yaşamda da kesinlikle tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Tarçın

Birçok yemeğe ve tatlıya, ekstra bir tat vermesi açısından tarçın kullanırız. Tarçının gizli görevi kuşkusuz kan direncini kırmaktır. Kateşin ve Sinnamik Asit gibi bileşenlere sahip olduğu için kan şekerini düşürür. Kan şekeri dengesinin sağlanmasında destekçidir.

Baharatlar üzerinden gidildiğinde, zencefil ve zerdeçal için de tarçınla ilgili benzer özellikleri söyleyebiliriz.

İnsülin Direnci Arttıran Besinler

Bizim için üç önemli yardımcı besini söyledikten sonra, tüketilmesini tavsiye etmediğimiz ve insülin direnci değerini arttıran besinleri de aktarmak gerekir.

Trans ve doymuş yağ tüketmek direkt olarak insülin direncini arttırabilmektedir. Sakatat ve kaymak gibi besinlerin tüketimi önerilmemektedir. Kek, kraker, gofret gibi zararlı yağ depolarından uzak durulması gerekir.

Yorum Yap