1. Ana Sayfa
  2. Beslenme Ve Diyet

Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Kahve içmek zayıflatır mı sorusu özellikle kilo vermek için farklı yöntem arayışında olan kişiler tarafından da sık sık sorulmaktadır. İnternette ve sosyal medyada sabah aç karna kahve içmenin zayıflattığına dair bazı paylaşımlar akıllara bu soruyu getirmektedir. Özellikle kahve sevenler, kahve içerek zayıflamanın mümkün olup olmadığını çok merak etmektedir.

Dünya üzerindeki en iyi antioksidan kaynaklarından biri olarak görülen kahve, sevilerek tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Sabahları daha uyanık bir zihin için tüketilen kahve ile ilgili yanlış bilinen birçok bilgi de bulunmaktadır. Bu nedenle uzman tavsiyelerine dikkat ederek kahve tüketimine dikkat etmek, sağlığınızı da olumsuz etkilenmeden faydalarından yararlanmanızı sağlamaktadır.

kahve içmek zayıflatır mı

Aç Karnına Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Kafein içermesinden dolayı kahve zararlı bir içecek olarak düşünülür. Ancak antioksidan özelliği nedeniyle de faydalı olduğu düşünülen kahve ile ilgili zaman zaman kafa karışıklıkları yaşanmaktadır. Aç karnına kahve içmek zayıflatır mı sorusu da son zamanlarda en sık gündeme gelen soruların arasında yer almaktadır. Sabahları aç karnına kahve içmenin zararlı olduğu ile ilgili bir inanış bulunmaktadır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, bu durumun zararsız olduğunu ortaya koyan birçok farklı veri elde ederek bu düşünceyi çürütmüştür.

Sabah saatlerinde aç karna tüketilen Türk kahvesi, filtre kahve veya ekspresso gibi kahveler, metabolizma hızlandırıcı etki göstermektedir. Öylece kilo vermenize yardımcı olarak diyet ve spor ile desteklendiğinde işe yarayan bir yöntem olarak kullanılabilir. Ancak kilo vermede aç karna içilen kahvenin etkisinin çok az olduğu unutulmamalıdır.

Gece Yatmadan Önce Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Eski dönemlerde akşam ve gece yatmadan önce içilen kahvenin uyku kaçırdığına inanılmaktaydı. Ancak son yapılan araştırmalar, kahvenin bu konuda da bu tür bir etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Yatmadan önce kahve tüketimi yağ yakımını destekleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle gece yatmadan önce kahve içmek zayıflatır mı sorusuna evet diye cevap vermek mümkündür. Ancak zayıflama üzerinde tek başına çok az bir etkisinin olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle kişiler gece yatmadan önce kahvenin zayıflatıcı etkisinden faydalanmak için mutlaka diyet ve egzersiz programı ile desteklenmelidir.

Türk Kahvesi İle Zayıflayanların Yorumları

Zayıflamak için kahve tüketmek istiyorsanız kahvenizi şekersiz içmeye özen göstermelisiniz. Çünkü şekerli Türk kahvesinde 45 kalori bulunurken, şekersiz Türk kahvesinde ise sadece 2 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle Türk kahvesinin zayıflatıcı etkisi, aç karna ve şekersiz içildiğinde daha net hissedilmektedir.

aç karnına kahve içmek zayıflatır mı

Türk kahvesi ile zayıflayanların yorumları okunduğu zaman düzenli uygulamada kilo vermeye yardımcı olduğu görülmektedir. Ancak Türk Kahvesi, kilo vermeye yardımcı bir unsur olarak kullanılmaktadır. Bunu unutmadan uygun bir diyet programı ve egzersiz düzeni ile devam edildiğinde Türk kahvesi de bu süreci destekleyerek kilo vermenizi daha kolay bir hale getirmektedir.

Ancak bu tür bir diyete başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmeli ve bu diyetin size uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Antioksidan bakımından zengin olan kahve tüketildiğinde çeşitli faydaları bulunsa da bazen sağlığınızı riske sokabilmektedir. Bunu engellemek için uzman görüşü almak iyi olacaktır. Çünkü uzman doktor muayenesi sonrasında kahve tüketmenin sizin sağlığınız için zararlı olduğunu söylerse buna dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda bu tür diyetler şok diyetler olarak geçtiğinden dolayı bir haftadan uzun süre uygulamamaya ve mutlaka ara vererek bu diyete devam etmeye özen göstermelisiniz. Sizler de Türk kahvesi ile zayıflayanların yorumlarından faydalanarak ideal bir düzen hazırlayabilirsiniz.

Şifa Duaları

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.