1. Ana Sayfa
  2. Tanıtım

Probiyotik Faydaları Nelerdir?


+ -

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler, sindirim sistemi ve deri başta olmak üzere çeşitli vücut sistemlerinin dengeli biçimde çalışmasına katkıda bulunan yararlı bakteri ve mayalar olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda, probiyotikler zararlı bakterilerin hastalık yapıcı etkilerinin ortadan kaldırılmasında da etkin rol oynar. Vücutta doğal olarak bulunan probiyotikler yararlı bakteriler arasındadır.

İnsan vücudu hücrelerin yanı sıra mikrobiyota/mikrobiyom adı verilen bir sisteme de sahip olduğu için her bireyin vücut mikrobiyomu farklıdır. Söz konusu mikrobiyom içerisinde yer alan yararlı bakteriler temel bir ifade ile insan vücudunda sağlığa katkıda bulunan mikroorganizmalardır. Aynı zamanda, iç organlarda yaşamına devam edebilen ve tüketilmesinde sakınca olmayan mikroorganizmalar olarak değerlendirilir.

probiyotik faydaları nelerdir

Probiyotikler genelde vücutta bulunduğu yere göre farklı etkiler sunar. Yararlı bakteriler arasında yer alan probiyotikler sindirim sistemi, ağız, vajina, idrar yolları, deri ve akciğerlerde bulunur. Bağırsaklardaki probiyotikler pek çok faydalı işlevi beraberinde getirir. Burada yer alan probiyotikler sindirim ve bağışıklık sisteminin doğru çalışmasına katkı sağlamaktadır.

Yararlı bakteriler, mikrobiyotanın (bağırsak florası) dengesinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Probiyotiklerin vücudunuza sağladığı bir diğer fayda da enfeksiyonların yol açtığı iltihaplanmaları gidermektir. Vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasına katkıda bulunan probiyotikler, sindirimin desteklenmesinden vitaminlerin sentezlenmesine kadar pek çok alanda etkin bir rol oynar. Söz konusu probiyotiklerin vücuttan eksilmesi durumunda genel işleyişte çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Vücut sağlığı üzerinde olumsuz etkilerin varlığı gözlemlenebilir.

Probiyotik Nasıl Seçilir?

Probiyotik takviyeleri, vitaminler ve diğer besin takviyeleri arasında seçim yaparken farklı formlar arasında kararsız kalabilirsiniz. Probiyotik seçerken öncelikle kendi sağlık durumunuzu göz önüne almanız gerekir. Bunun yanı sıra, probiyotiğin kullanılan diğer ilaçlarla etkileşimi olup olmadığına da bakmanızda fayda var. Tercih ettiğiniz probiyotiklerin tanımlanmış olması ve suş düzeyinde yer almasına ayrıca dikkat etmeniz gerekir.

Probiyotik takviyeler arasında seçim yaparken aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz.

Canlı ve aktif durumda olması,

Bağırsağa ulaşma yetenekleri,

Bağırsakta yerleşip sayıca çoğalabilmesi (kolonize olabilmesi),

Antibakteriyel dirence sahip olup olmadığı,

Probiyotik takviyesi ve ihtiyaç duyduğunuz tüm takviye edici ürün grupları için https://www.orzax.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap