1. Ana Sayfa
  2. Beslenme Ve Diyet

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Kilolu olan her birey zayıflamak istiyor ama nereden başlayacaklarını bilmemektedirler. Her türlü zayıflama yöntemleri başvurmaktadırlar. Birçok kişi de spor yapıp ve rejim yapıp kilo vermektedir. Ama bu yöntemler kalıcı olmadığı için kişiler sonra daha çok kilo almaya başlıyor. Kalıcı bir zayıflama mı istiyorsunuz? İşte sizlere kalıcı çözümleri açıklıyoruz.

İlk olarak yapmanız gereken tek şey kendinizi dinlemek olacaktır. Tatlıyı çok seviyorsunuz ama bir türlü vazgeçemiyorsunuzdur. Diğer sevdiğiniz yemekleri de düşünürseniz bu durum sizlerin çok sinirinizi bozar. Sürekli aklınızda bir şeyler yemeliyim diye düşünürsünüz. Sizlere önerimiz bir şeye karar vermeden önce ilk olarak bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir.

sağlıklı zayıflamak için neler yapılmalı

Kişi kendi başına yemek yemeyerek zayıflamaya çalışıyor. Yemeklerini kısıtlıyor. Bu durum sizler için çok yanlış bir yöntemdir. Elbet beslenme kişiler için çok önemli bir husustur. Bu yüzden sizler beni yemeğe iten faktörler nelerdir diye bir düşünmeniz gerekir.

İnsanlar besin konusunda çok seçici olabilmektedir. Kişinin canı ne istiyorsa aklı hep o besindedir. Zaten bunu insanın vücudu ister. Örnek verecek olursa mesela ayakkabı ihtiyacınız var. Gözleriniz hep ayakkabı mağazalarında olur. Aynı şekilde canınız ne istiyorsa aklınız da hep o besinde olur. Mesela canınız pasta çekiyor. Aklınız vücudunuz o pastayı ister.

Zayıflamak İçin Hayatınızda Değişiklikler Yapın

Kişiler hayatları boyunca bir alışkanlık durumu ile karşı karşıyadır. Bazı yanlış hataları değiştirmek gerekir. Bunlardan bazıları şöyledir;

  • Gece karnınız acıkıp bir şeyler yemekten vazgeçin.
  • Karnınız doymuş ise sırf lezzeti için yemek yemeye devam etmeyin.
  • Yemeği çok hızlı yiyorsanız bu huyunuzdan vazgeçin.
  • Televizyon ya da bilgisayar başında olabildiğinde bir şeyler yememeye çalışın.

Baktığımız zaman hayatımız boyunca birçok yanlışımız bulunmaktadır. Bu durumlar teker teker göz önünde bulundurmamız gerekir.

Sizlere önerilerimiz yemeye yoğurt, su gibi şeylerden başlamanız gerekir. Yemek yeme işini acıktığınız zaman yiyin. Kendiniz zamana bağlı tutmayın. Çalışıyorsunuz karnınız acıktı bir sütlü kahve içebilirsiniz. Dışarıdasınız geziyorsunuz yine karnınız acıkmaya başladı. Ufak bir ayran alarak bu durumu hafifletebilirsiniz.

Acıkma hissi olduysa bu illaki acıktınız anlamına gelmez. Yemek yiyeli çok olmamıştır ama acıkma hissi gelmiştir. Bu durum su isteği olduğu içinde olabilir.

İşiniz sürekli oturak olabilir. Eve gidip gelirken de oturuyorsunuzdur. Evde de televizyon yemek derken gün bitiyor. Bazı şeylerden vakit ayırarak yarım saatte olsa bir yürüyüş çok iyi gelecektir. Eğer ki sürekli bir yürüyüş yaparsanız. Her gün ya da 2 günde bir 20 dakikalık yürüyüş bile çok faydalı olacaktır. Bu yüzden hareket kilo vermeniz için çok önemli bir durumdur.

Elbet hareket önemli ama hareket içinde sizlere önemli detayları belirtmek isteriz;

  • Hafta içi spora gitme durumunuz yoksa hafta sonları spora gitmeye çalışın.
  • Spor akşamları değil olabildiğinde sabahları olursa daha iyi olur.
  • Kesinlikle aç karnına spor yapılmaması gerekilir.
  • Eğer spor yaparken biraz daha devam ettirmek istediniz 15 dakika da bir su içmenizi öneririz.
  • Sürekli araçları tercih etmeyin. Biraz yürümeye hareket etmeye çalışın.

Kalıcı Bir Zayıflama İçin;

Ne kadar kilo vermeyi düşünüyorsanız bunu kesin hale getirmelisiniz. Şişmanlığa neden olan rahatsızlıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için kontrole gitmeniz gerekir. Zayıflama konusunda spor ve beslenme konusunda eğitimli kişiden eğitim alarak bu durumu bilinçli bir şekilde yaparak kalıcı hale getirin.

Tül Perde Nedir, Nasıl Yıkanmalıdır?

Şifa Duaları

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.