1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Tül Perde Nedir, Nasıl Yıkanmalıdır?

tül perde nedir
+ -

Tül Perde Nedir? Nasıl Yıkanmalıdır?

Ev dekorasyonunda modası geçmeyen perde modellerinden biri tül perdelerdir. Tül perde, hafif ve çok ince gözeneklerden oluşan bir perde çeşididir. Polyester, ipek, naylon, pamuk, ipek kumaş veya sentetik kumaş malzemelerinden üretilmektedir. İnce ve oldukça hafif olduğundan birçok ev içi dekorasyonunda bu perde modellerine rastlamak mümkündür. Tül perde modelleri birbirinden farklı şık tasarımları ile dikkat çekmektedir. Çiçekli, organze, desenli, etekli, dantelli, pileli, etekli, Fransız, çizgili tül perde gibi birçok farklı modeli mevcuttur. Özellikle Fransız tül perde modelleri birçok kadın tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Tül perdeler, evin birçok alanında rahatlıkla kullanılmaktadır. Kullanılan alanlara ayrı bir hava ve şıklık katan bu perde modellerinin temizliği de oldukça önemlidir. Yazımızın devamında yıkama işlemi ile ilgili birkaç pratik yöntem sunacağız.

tül perde nedir

Tül Perdeler Nasıl Yıkanmalıdır?

Tül perdelerin belirli aralıklarla temizlenmesi yani yıkanması gerekmektedir. Tül perdeler nasıl yıkanmalıdır sorusunun cevabını bu yazımızın içerisinde bulabileceksiniz. Tül perdeler oldukça ince gözeneklere sahip olduklarından yıkama esnasında yırtılmalara karşı dikkat edilmelidir. Belli bir zaman sonra tüllerin rengi solmaya başlar ve gri bir renge dönüşür. Bu durum haliyle tüllerin kirli ve kötü görünmesine yol açar. Birkaç pratik yıkama yöntemi ile tül perdelerinizi bembeyaz hale getirebilmeniz mümkündür. Bunun için bulaşık makinesinde kullandığımız tabletleri tercih edebilirsiniz. Çamaşır makinenizin içerisinde tül perdelerinizi koyduktan sonra üzerine bir tane bulaşık tableti koyunuz. Çamaşır yıkama ayarlarını yaptıktan sonra makinenizi çalıştırın. Yıkama işlemi sonrası tüllerin ne kadar beyaz ve temiz olduğunu göreceksiniz. Bunun dışında sirke veya birkaç yemek kaşığı karbonat ekleyerek de istenilen beyazlığı elde edebilmeniz mümkündür.

tül perde nasıl yıkanmalı

Tül Perdeleri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tül perdeleri yıkama işleminde birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bilindiği üzere bu tür perdeler çamaşır makinesinde uygun ayarlarda yıkanmalıdır. Aksi takdirde yıkama işlemi sonrası kırışık veya deforme olmuş perdeler ile karşılaşma olasılığınız söz konusudur. Bu tür tül perdelerin yıkandıktan sonra kurumaya bırakılması gerekmektedir. Kırışmış ise ütülenmeli ve ardından asılmalıdır. Özellikle yazın yakıcı güneş ışığında tül perdeler daha çabuk yıpranabilir. Bu yüzden stor perdeler ile kombin edebilir ve güneş ışığına karşı tüllerinizi koruyabilirsiniz. Tül perdelerinizi malzemesine uygun makine programında yıkarsanız, sonuçları çok daha iyi olacaktır. Bu şekilde uzun yıllar yıpranmadan ve eskimeden tül perdelerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Troid Bezlerinin Zayıflamadaki Rolü

Şifa Duaları

Yorum Yap