Cilt Bakımı

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar Nelerdir? En İyi Sivilce Sabunları

Önemli bir cilt problemi olan sivilcelere iyi gelen sabunları ele aldık.

Ergenlik dönemi itibari ile başlayan ve hayatımızın her anında baş gösteren sivilce ve akne sorunu, neredeyse tüm cilt tiplerinde yer alan bir cilt sorunudur. Cildimizde yer alan sebum dengesi kaynaklı oluşan bu problem için tıbbi çözümden sonra en çok tercih edilen yöntem, temizlik ürünlerinin kullanımıdır. Sivilceye iyi gelen sabunlar nelerdir? Sorusuna cevap vererek sizlere en iyi sivilce sabunlarını aktarmaya çalıştık.

Sivilcenin Nedenleri Nelerdir?

Genel itibari ile yağlı ciltlerde karşılaşılan bu sorun özellikle ergenlik döneminde ciddi bir artış gösterir. Ergenlik dönemindeki bireylerde psikolojik sorunlara da yol açan sivilce – akne probleminin çözümü ise meşakatlidir. Genelde herhangi bir müdahale yapılmadığında bir iki hafta içinde tam olarak geçse de, bu dönemdeki gençlerimiz sivilcelerini sıkarak ayrıca ciltte iz bırakmakta ve cilt yapısını bozmaktadır.

sivilceye iyi gelen sabunlar

Yüz, boyun, omuz, sırt ve göğüs bölgeleri başta olmak üzere vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde ortaya çıkan sorunun temel nedeni sebum dengesidir. Sebum dengesinin kaybolması ve beraberinde sebum yani yağlı cilt artışı ile birlikte kıl kökleri tıkanır ve beraberinde havasız bir ortam oluşur. Kıl köklerinin tıkanması ile oluşan bu havasız ortam iltihaplanmaya yol açar ve akne dediğimiz beyaza yakın renkte bir iltihap sıvısı oluşur. Derinin alt katmanında oluşan bu sıvı dışarıya taşarak ciltte belirgin hale gelir.

En iyi Sivilce Sabunları Nelerdir?

Sivilce tedavisi için tıbbi yöntemler mevcut ve aslında neredeyse kesin çözüm üretmekte. Fakat ciddi etkenlere sahip olması ve insanları çok fazla etkilemesinden dolayı tedirgin yaklaşımda bulunuyoruz. Çok fazla cilt kuruluğu, karaciğere olan etkileri, yasaklanan günlük yaşam olayları düşününce 4-6 ayınız ciddi sorunlar ile geçiyor ve sizi daha çok yoruyor.

Sivilce sabunları, bu sorunu ortada kaldırmada tıbbi yöntemlerden sonra en çok etki gösteren koşullardır. Fakat önemli olan %100 DOĞAL SİVİLCE SABUNLARI’dır. Marketten alacağınız herhangi bir sabun bu konuda size katiyen yardımcı olmayacaktır. Kimyasalların bolca konulduğu temizlik ürünleri cildinizi daha çok etkileyerek faydadan çok zarar verecektir. Fakat %100 doğal sabunlar özellikle soğuk proses yöntemi ile üretilmiş ise, içinde bulundurduğu tüm yağların faydalarını teninize aktarmaktadır. Aşağıda üç sivilce tedavisinde önemli konumda bulunan sabun türünü aktardık:

  • Tarçın Yağı ve Ballı Sabun
  • Papatya Sabunu
  • Keçi Sütü Sabunu

Tarçın Yağı ve Ballı Sabun

Tarçın yağı antibakteriyel özelliğe sahip olan çok özel doğal yağdır. Tarçın yapraklarından elde edilen bu yağ türü, tek başına kullanıldığında cildi tahriş edebilir ve cildinizde kızarıklar oluşmasına neden olabilir. Fakat uygun koşullar ve benzer ürünler ile kullanıldığında harika bir faydaya dönüşür ve sivilce sorununun önüne geçer. Bu konuda tavsiyemiz Tarçın Yağı ile birlikte bal entegreli doğal sabunları tercih etmeniz yönünde. Bal, E vitamini bakımından zengin olması ve ciltte besleyici özelliği ile ön plana çıkar. Sivilce için sabunlar için ilk sıraya tarçın yağı ve ballı sivilce sabununu önermekteyiz.

en iyi sivilce sabunları

Papatya Sabunu

Sivilce için en iyi sabunlar listemizin ikinci sırasında papatya sabununa yer vermekteyiz. Doğal yöntemler ile üretilen papatya sabunu antiseptik özelliği ile akne tedavisinde ve engellemesinde büyük etkiye sahiptir. Ciltteki fazla sebumu söküp atması ve bakteriyel tabakaların temizlemesi önemli özellikleri arasında yer alıyor. Sorun yaşadığınız cildinize uygulamanızda, ılık suyla köpürtmenizi ve 3 dakika boyunca ilgili bölgede bekletmenizi ve ardından yine ılık suyla cildinizi yıkamanızı tavsiye etmekteyiz.

Keçi Sütü Sabunu

Listemizin üçüncü ve son sırasında keçi sütü sabununa yer vermekteyiz. Aynı şekilde eşek sütü ile üretilmiş temizlik ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Fakat akne ve sivilce konusunda ikisi arasında bir tercih yapacak olursak keçi sütünü bir adım önde tutmamızda fayda var.

İnsanoğlu için anne sütünden sonra en değerli besleyici süt olarak kabul edilen keçi sütü, cildimizi beslemesi konusunda da tercih edilmekte. Sivilce oluşumunu önlediği gibi siyah noktalarla savaşmada da etkili olan temizlik ürünü A ve E vitamini bakımından da zengindir.

Yukarıda sıralamış olduğumuz liste ilk üçte yer alan çeşitleri kapsamaktadır. Fakat alternatif bir çeşit arıyorsanız lavanta ve eşek sütü sabununu önermekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu