Anne - ÇocukÇocuk

2 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

2 yaşında bir çocuğunuz var ve onunla güzel bir vakit geçirmek istiyorsanız sizler için en güzel aktiviteleri yayınladık.

Etkinlikler yapmak ve oyunlar oynamak; her yaştaki çocuğun gelişiminde önemli olduğu gibi, 2 yaşındaki çocuklar için de oldukça önemlidir. Çeşitli etkinlikler yapmak ve eğitici oyunlar oynamak; 2 yaşındaki çocukların gelişimini sağladığı gibi, enerjilerini atmalarını da sağlar.

İki yaşına gelmiş olan çocuğunuz, kendi hareketlerini kontrol edebilir durumdadır. Artık bilinçli davranışlar sergilemeye de başlayabilir. Dikkati yavaş yavaş gelişir. Eğer 2 yaşındaki çocuğunuzun dikkatini çekebilirseniz, on dakika boyunca dikkatini toplayıp sizinle etkinlik yapabilir.

2 Yaşındaki Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Etkinlikler ve Oynayabileceğiniz Oyunlar
2 Yaşındaki Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Etkinlikler ve Oynayabileceğiniz Oyunlar

2 Yaşındaki Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Etkinlikler ve Oynayabileceğiniz Oyunlar

 

Evcilik Oyunu
Evcilik Oyunu
  • Evcilik Oyunu

Evcilik oyunu, çocukların karakterlerinin gelişimi açısından oldukça önemli bir oyundur. Bu oyun içerisinde bir role bürünmek, o rolün gerektirdiği sorumlulukları üstlenmek; çocukların her anlamda gelişimine katkı sağlamaktadır.

Renkleri Öğrenme Oyunu
Renkleri Öğrenme Oyunu
  • Renkleri Öğrenme Oyunu

Nesneler üzerinden giderek renkleri çocuklarınıza öğretebilirsiniz. Bu etkinlik hem eğlenceli hem de çocuğunuzun görsel zeka gelişiminde oldukça faydalı bir etkinliktir. Bu etkinlikte renkli kalemler ve renkli kağıtlar kullanabilirsiniz. Renkli kağıtları bir zemine sırayla yerleştirin. Çocuğunuzun eline de renkli kalemleri verin ve hangi kalem hangi kağıtla aynı renkteyse, o kalemi o kağıdın üzerine yerleştirmesini isteyin. Aynı zamanda renklerin isimlerini de söyleyin ki, çocuğunuz hem görsel olarak hem işitsel olarak gelişim gösterebilsin!

Hayvanları Öğrenme Oyunu
Hayvanları Öğrenme Oyunu
  • Hayvanları Öğrenme Oyunu

Oyuncak hayvanlar sayesinde çocuğunuzun hayvanları öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Aldığınız bütün oyuncak hayvanları bir yerde birleştirip hayali bir hayvanat bahçesi kurabilirsiniz. Ve sırayla hepsinin tanıtımını çocuğunuza yapın. Elinize aldığınız oyuncak hayvanın sesini ve hareketlerini taklit edin. Böylece çocuğunuz hem görsel açıdan hem işitsel açıdan hayvanları öğrenecektir. Bir süre sonra çocuğunuzun da hayvanları taklit ederek size tanıtmasını isteyebilirsiniz.

Yapboz
Yapboz
  • Yapboz

Çocuğunuzun yaşına uygun bir yapboz edinerek, çocuğunuzla eğlenceli ve eğitici zamanlar geçirebilirsiniz. Yapbozlar, çocuğunuzun motor ve bilişsel gelişimine destek olacaktır.

Boyama Çalışması
Boyama Çalışması
  • Boyama Çalışması

Boyama etkinliği, her zaman çocukların ilgisini çeken faydalı bir etkinliktir. Bunun için boyama kitapları kullanabileceğiniz gibi, boş bir sayfada hayal gücünü kullanarak boyama yapmasını da çocuğunuzdan isteyebilirsiniz. Ya da boş karton kutular bulup, onları boyayıp renklendirmesini isteyebilirsiniz. Örneğin; bitmiş bir tuvalet kağıdı rulosunu istediği gibi boyamasını söyleyin. Daha sonra onu dürbün gibi ya da kalemlik gibi kullanabileceğini söyleyin. Böylece hem el becerileri hem de zihinsel gelişimi desteklenecektir.

Top Atma-Tutma Oyunu
Top Atma-Tutma Oyunu
  • Top Atma-Tutma Oyunu

Çocuğunuzun el  ve motor becerilerinin gelişimi açısından faydalı olabilecek bu etkinlik için, sadece bir sepet ve topa ihtiyacınız olacak. İlk etapta çocuğunuzun yakınına bir sepet koyun ve topu içine atmasını isteyin. Ve her başarılı atışında mesafeyi biraz daha uzaklaştırın. Çocuğunuzu çok yormayacak ve zorlamayacak şekilde bu etkinliğe devam edebilirsiniz.

Top atma etkinliğinden sonra top tutma etkinliği de yapabilirsiniz. Çocuğunuz karşınızda beklerken ona yavaşça topu atın. Ve tutmasını isteyin. Yavaş hareketlerle bu etkinliği sürekli yapabilirsiniz.

Kule Yapma Oyunu
Kule Yapma Oyunu
  • Kule Yapma Oyunu

İki yaşındaki çocuğunuz,  legolar ve bu tarz oyuncaklar ile kuleler yapabilir. İlk etapta nasıl yapılacağını öğretin. Ardından gösterdiğiniz şekilde, legoları üst üste koyarak kule yapmasını isteyin. Bu etkinlik, çocuğunuzun el ve motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

2 Yaşındaki Çocuğunuzla Vakit Geçirmenizin Önemi
2 Yaşındaki Çocuğunuzla Vakit Geçirmenizin Önemi

2 Yaşındaki Çocuğunuzla Vakit Geçirmenizin Önemi

Günümüzde anne ve babaların yaptığı en büyük yanlış, çocuklarla etkinlik yapmaktan ziyade çocukları televizyon karşısına bırakmalarıdır. Televizyonlar, tabletler ve akıllı telefonlar; çocuklarınızı oyalamak adına başarılı olabilir. Fakat çocuklarınızın gelişimi açısından maalesef başarılı değildir.

Çocuklarınızın gelişimleri açısından sürekli etkinlik ve aktiviteler yapmanız, onlarla oyunlar oynamanız gerekir. “Ağaç yaşken eğilir.” atasözümüz, tam da bu konuya göredir. Çocuklarınızı küçük yaşta nasıl eğitirseniz, o şekilde devam ederler. Çocuklar ilk gelişim yaşlarında her türlü bilgiyi almaya meyilli oldukları için; onları televizyon ve bilgisayarlardaki zararlı bilgilere maruz bırakmamalı, kendiniz bizzat ilgilenmelisiniz.

Çocuklarınızla ne kadar verimli vakit geçirirseniz, çocuklarınız o kadar zeki ve başarılı olacaktır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu