Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Modernleşen dünyamız, teknolojik gelişmeleri de her geçen gün beraberinde getirmekte. Günümüzde yediden yetmişe herkesin kullandığı sosyal medya da, bu gelişmeler arasında en ön sıralarda yerini almış durumda!

Çocuklar Sosyal Medya Kullanmalı mı?

Sosyal medya hesaplarının, ülke ve dünya gündeminden anında haberdar olmamızı sağladığı bir gerçek! Hem bilgi amaçlı hem de eğlence amaçlı kullanılan bu hesaplar, çocuklar için ise tehlikeler barındırmakta. Özellikle günümüzde artarak ilerleyen ve sosyal medya kaynaklı da olabilen çocuk istismarı gibi olaylar, hepimizi tedirgin etmekte.

çocuklar ve sosyal medya

Çocuklarınızı sosyal medya kullanmak konusunda tamamen kısıtlamanız, ters tepki göstermelerine sebep olabilir. Onları bu konuda tamamen kısıtlamak yerine, belirli şartlar altında kullanmalarına izin verebilirsiniz. Zira çocuklarınızın gördüğü neredeyse herkes interneti ve sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanırken, onları engellemeniz mümkün olmayacaktır. En azından sizin kontrolünüzde ve sizin koyduğunuz kurallar çerçevesinde kullanmalarına izin vermelisiniz ki, sizden gizli bir şekilde kullanmasınlar!

Çocuklarınızı sosyal medyadan tamamen uzaklaştırmak, bir nevi teknolojiden de uzaklaştırmak demektir. Teknoloji çağında yaşayan çocuklarınızın, bu uygulamalardan tamamen uzak kalması çok da doğru olmayacaktır alında! Çocuklarınızın kendilerini geliştirmeleri için, sosyal medyayı kullanmaları da bir basamak olacak. Özellikle güvenlik kontrolünü elinize almalı, dezavantajları avantaja çevirerek çocuklarınıza yardımcı olmalısınız.

Çocukların Sosyal Medya Kullanımında Yaş Sınırı Nedir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıklamasına göre; çocukların sosyal medya kullanabilmesi için en az 13 yaşında olmaları gerekli. Henüz 13 yaşında olmayan çocukların, sosyal medya hesabı kullanmaları yasaktır.

Sosyal medya hesaplarını açmanın yasal yaş sınırı olmasına rağmen, bu sınırı dinlemeyerek sahte hesap açan çocuklar da var elbette. İşte bu sebeple çocuklarınızın kontrolü tamamen sizde!

Sosyal Medyanın Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya platformlarının dezavantajlarını avantaja çevirebilirseniz, aslında hem sizin için hem de çocuklarınız için oldukça faydalı platformlardır. Çocuklar için ne gibi faydaları olduğunu sizlere başlıklar halinde açıklayabiliriz:

 • Ülkemizde ve dünya genelinde olan tüm olaylara, en hızlı şekilde sosyal medya platformlarından ulaşılabilir. Bu ortamları kullanan çocuklarınız, güncel gelişmelerden anında haberdar olma fırsatını yakalayacaklar.

 • Sosyal medya ortamında yer almak, çocuklarınıza özgüven kazandıracak. Bu ortamlarda yer alan çocuklarınız, kendilerinin de bir birey olduğunu düşünerek daha olgun hareket etmeye başlayacaklar. Böylece karakter özellikleri de yavaş yavaş oturmaya başlayacak.

 • Söz konusu platformlarda yer alan diğer arkadaşlarıyla bilgi paylaşımı yapmaları ve sohbet etmeleri kolaylaşacak.

 • Arkadaşlarıyla sürekli iletişim halinde olmaları sayesinde bir yandan da aidiyet hisleri gelişecek.

 • Birçok fikrin bir arada yer aldığı sosyal medya platformları sayesinde, farklı bakış açılarını da görüp kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacaklar.

sosyal medyanın çocuğa olumlu etkileri

Sosyal Medyanın Çocuklara Zararları Nelerdir?

Sosyal medya kullanmanın çocuklar için faydalarından çok zararları var elbette! İnsanlar için faydalı olması adına geliştirilen bu platformlar, her geçen gün farklı amaçlarla kullanılmaya devam edildiği için, çocuklara gelebilecek zararlar üst seviyelere çıkmaktadır.

 • Çocuklarınız sosyal medya kullanırken, yaşlarına uymayan reklam görselleri ya da videoları ile karşılaşabilirler.
 • Kötü niyetli kullanıcıların taciz ve saldırılarına maruz kalabilirler.
 • Cinsel içerikli paylaşımlar ile karşılaşabilirler.
 • Şiddet içerikli görsel ya da videolarla da karşılaşabilir, psikolojik olarak kötü etkilenebilirler.
 • Kendileri hakkında gereğinden fazla bilgi paylaşımı yaparak, kendilerini güvenlik açısından tehlikeye sokabilirler.
 • Henüz çoğu şeyin farkında olmayan çocuklarınız, sosyal medyada yer alan yanlış reklamlar ve içerikler sonucu yanıltılabilirler.
 • Sosyal medya platformları çocuklarda bağımlılık da oluşturabilir. Bunun sonucu olarak da; çocuklarınızın sosyal olarak ve zihinsel olarak gelişimleri aksayabilir.

Çocukların Sosyal Medya Kullanımında Anne Babanın Rolü

Çocuklarınızın sosyal medyada aktif olmalarını engellemenizin, hem sizin açınızdan hem de çocuklarınız açısından doğru bir hareket olmayacağı aşikar! İşte bu sebeple sosyal medya üzerinde çocuklarınızın güvenliği açısından, sizlere bazı sorumluluklar düşüyor. Çocuklarınızı çevrenizdeki tehlikelere karşı nasıl koruyorsanız, sosyal medyada da aynı şekilde korumanız gerekiyor.

sosyal medyanın çocuğa olumsuz etkileri

 • Çocuklarınızın sosyal medya kullanmaları için, öncelikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun belirlediği 13 yaş sınırına uygun hareket edilmeli. Eğer çocuklarınız 13 yaşından küçükse bunu uygun bir dille anlatmalı, gerekirse gönlünü almak adına kendi hesaplarınızda birlikte zaman geçirmelisiniz.

 • Çocuklarınızın sosyal medya hesaplarını gizlenmiş şekilde kullanmalarını sağlamalısınız. Ve çocuklarınızın bu hesaplarında sadece sizlerin tanıdığı kişiler yer almalı. Ayrıca; çocuklarınızın hesabında siz de muhakkak yer almalısınız ki acil durumlarda müdahale etmeniz kolay olsun!

 • Yaş, ev adresi ve cep telefonu gibi kişisel bilgileri paylaşmamaları için çocuklarınızı önceden uyarmalısınız. Aksi halde olabilecekleri de uygun bir şekilde açıklamalısınız.

 • Fotoğraf ve video paylaşmak isteyen çocuklarınızla önceden uygun bir dille konuşmalısınız. Paylaşım yapmadan önce size sormaları gerektiğini güzel bir şekilde anlatmalısınız.

 • Çocuklarınız sosyal medya hesaplarını kullanırken yanlarında mutlaka siz de olmalısınız. Tek başlarına kullanmalarına mümkün olduğunca müsaade etmeyin. Fakat bunun nedenini çocuklarınızı kırmadan, güzel bir şekilde anlatın ki; sizden gizli olarak kullanmak istemesinler!

 • Karşılaşabilecekleri kötü niyetli kullanıcıları da düşünerek; internette tanıştıkları kişilerle konuşmamaları gerektiğini, böyle bir durumda size haber vermeleri gerektiğini anlatmalısınız.

 • Herhangi bir tehdit, cinsel ya da şiddet içerikli görsel ya da videolarla karşılaşmaları durumunda da size haber vermeleri gerektiğini açıklayarak anlatmalısınız.

Çocuklarınızla sosyal medya hesaplarının kullanım şartları konusunda tatlı bir dille anlaşma yapmalısınız. Özellikle sosyal medyanın çocuklarınızda bağımlılık yapmaması ve derslerindeki başarılarını da etkilememesi adına, belirli bir kullanım süresi konusunda anlaşmalısınız. Her konuda en baştan anlaşırsanız, dezavantajları avantaja çevirerek çocuklarınızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Etiketler