1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Egzama (Seboreik Dermatit) için En İyi Sabunlar

egzama için en iyi sabunlar
+ -

Pek çok insanda bulunan ve ciddi bir deri hastalığı olan egzama, iki önemli temel üzerinde ortaya çıkan bir sorundur. Egzama oluşumunun iki nedeninden birinin çözümü direkt olarak tıbbi müdahale gerektirken, diğeri için doğal yöntemlerin kullanılması yeterlidir. Saç egzaması olarak bildiğimiz seboreik dermatit de bu yazıda üstünde duracağımız durumlardan birisidir. Sizlere egzama için en iyi sabunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Egzama ve Seboreik Dermatit Nedir?

Önemli bir deri hastalığı olan egzama kaşıntı ve ciltteki kabarcıklardan oluşan kızarık bir yapıya sahip hastalıktır. Özellikle göğüs ve el-kol bölgelerinde görünün egzama cilt kuruluğunu da beraberinde getirir.

Seboreik Dermatit ise halk arasında saç egzaması olarak bilinir ve genel itibari ile aşırı kepeklenme, saç diplerindeki kuruluklar ve kızarıklıklar belirgin şikayetleri arasındadır.

egzama için en iyi sabunlar

Egzama ve Seboreik Dermatit Neden Oluşur?

Yaşanılan sorunun iki önemli temeli vardır. Genetik ve sonradan kazanılmış karaciğer rahatsızlığı ve cilt yapısı. Karaciğer tarafından üretilen bileşenlerin yeterli miktarlarda olmaması vb. durumlardan dolayı cilt kurumaya ve bunu sürekli hale getirmeye başlar. Beraberinde kuruyan cilt, pürüzlü ve hemen kopan bir yapı alır ve sürekli olarak ölü deri ile yaşamaya başlarsınız. Karaciğer kaynaklı egzama ve seboreik dermatit hastalığının çözümü direkt olarak tıbbi müdahale gerektirir ve doktor kontrolünde ilaç kullanımı yapılmalıdır.

İkinci neden olan cilt kaynaklı sorun ise genellikle zararlı kimyasallar (fabrika üretimi sabunlar, temizlik maddeleri vb.) ile oluşmaktadır. Bu sorunun çözümü için doğal yöntemlere başvurmanız yeterlidir. Genel itibari ile kökünden bir çözüm kazandırması çok uzun sürse de kısa vadede verim alabilirsiniz.

Egzamaya İyi Gelen Sabunlar

Temizliğine önem veren bireyler, cilt kaynaklı egzama ve seboreik dermatit sorununu daha hızlı şekilde çözebilir. Fakat bunun için, sadece düşüncede temizliğe önem vermek yetmez. Ayrıca en uygun ürünleri kullanmanız gerekir. %100 doğal olarak üretilen sabunlar, şampuanlar, sıvı sabunlar vb. önem göstermeniz gereken hususlardır.

Sizlere bu konuda egzamaya iyi gelen sabunları aktarmaya çalıştık. Aşağıda yer alan iki adet önemli doğal sabunu temin edip düzenli kullanmanız dahilinde deri yapısı kaynaklı seboreik dermatit sorununu ortadan kaldırabilir veya yüksek oranda çözebilirsiniz.

Çay Ağacı & Biberiye Sabunu

Bu sorunla yüzleşenler genelde ciddi araştırmalara girişir ve araştırmaları sonucunda çay ağacının sorun konusunda en etkili doğal çözüm olduğunu görür. Fakat, bir sabundan egzama konusunda maksimum fayda almak istiyorsanız biberiye ile karıştırılmış çay ağacı sabunlarını tercih etmelisiniz.

Antiseptik ve antifungal içeriğe sahip olması nedeni ile egzama konusunda destekçi olan çay ağacı yağı ile yüksek temizleme oranına sahip olan biberiye yağını birleştirdiğinizde yaşanılan sorunun önüne geçen etkili bir ürüne sahip oluyorsunuz.

Günde 3 defa, özellikle ılık suyla köpürterek cildinizi uyguladığınız takdirde kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

egzamaya iyi gelen sabunlar

Bıttım Sabunu

Geleneksel yaşayan ve doğal ürünlere önem veren kişilerin ismini kesinlikle duyduğu bıttım sabunu, ülkemizde özellikle kasabalarda çokça kullanılır. Fakat köylerde, evlerde üretilen bıttım sabunu sıcak proses yöntemi ile ortaya çıktığı için içinde bulunduğu yağlardan yeterli verim alınamaz. Bu konuda soğuk proses üretimlere yoğunlaşılmalıdır.

Mikrop öldürücü özelliği ile ön plana çıkan bıttım sabunu, gözenekleri açıp kaşıntıyı engellemesi ile egzamaya iyi gelen sabunlar listesinde yer almaktadır.

Kükürtlü Sabun

Cilt kaynaklı egzamada sebum dengesinin bozulması gibi nedenler bulunur. Kükürtlü sabun da, eğer doğal yollar ile üretilmiş ve yeterli oranda oluşturulmuş ise sebum dengesinin kurulmasında etkilidir. Yağlı cilde sahip bireylerdeki ölü deriyi temizleme konusunda ön plana çıkan ürünü kuru ciltli bireylerin kullanmaması tavsiye edilir. Sivilce tedavesinde de kullanılabilir.

Yukarıda yer alan üç farklı sabun, tavsiye derecesine göre sıralanmıştır. Güvendiğiniz doğal sabun üreticileri üzerinden satın alarak kullanmanız dahilinde en kısa sürede egzama ve seboreit dermatit sorunundan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap