Sağlık

Uyurken Dilimi Isırıyorum, Nedenleri Nelerdir?

Uyurken dilimi ısırıyorum diyenler burada mı? Uyurken dil ısırması oranı ile ilgili bir istatistik bulunmamakla birlikte, uzmanlar bu durumun zaman zaman herkesin başına geldiğini söylüyor. Dilimizi çoğunlukla yemek yerken ısırırız. Ancak dil ısırması uyku sırasında da yaygındır. Nöbetler ve yüzde kas spazmlarına neden olan herhangi bir durum gece dilinizi ısırmanıza sebep olabilir.

Eğer sık sık dilinizi ısırıyorsanız, enfeksiyon ve “tarak” denilen durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle dilinizi ısırdığınızı fark ettiğinizde tedavi yolları aramaya başlamanızda fayda var.

Uyurken Dilimi Isırıyorum Neden?

Uyurken dili ısırmak birçok nedenden kaynaklanabilir. Gündüz ısırılan dil büyük olasılıkla yanlışlıkla olan bir durumdan dolayıdır. Dilinizi gece ısırma olasılığınız gündüze göre daha fazladır. Gece dil ısırılmasının altında yatan sebepler çoğunlukla tıbbidir. Gelin bunlardan bazılarına göz atalım.

uyurken dilimi ısırıyorum

1. Gece Dişleri Bileme ve Sıkma

Dişleri bileme ve sıkma uyku sırasında sizi etkileyebilecek yaygın bir problemidir. Bu durum genellikle dişleri ve çeneyi etkiler, ağrıya ve yaralanmaya neden olur. Ancak dişlerin sıkılması aynı zamanda dilin ve yanağın ısırılmasına da neden olabilir. Geceleri dişlerin bilenmesine ve sıkılmasına neden olan şey henüz tespit edilemediyse de ağırlıklı olarak rüya görme ya da stres ile ilgili olabileceği düşünülmektedir.

2. Yüzdeki Kas Spazmları

Yüz ve çene kası spazmları gece boyunca dilinizi ısırmanıza neden olabilir. Bu durum çoğunlukla çocuklarda görülür ve sıklıkla çenenin uyku sırasında kontrolsüz bir şekilde titremesine neden olur. Bu spazmları yaşayan insanlar uyku sırasında yüz ve çene kaslarını kontrol edemezler ve sıklıkla dillerini ısırırlar. Bu duruma “faciomandibular miyoklonus” adı verilir.

3. Lyme Hastalığı

Lyme hastalığının merkezi sinir sisteminde ve bedensel reflekslerde sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Bu, dilinizi veya yanaklarınızı yanlışlıkla ısırmanıza neden olabilir.

Lyme Hastalığının Belirtileri:

 • Isıya ve soğuğa karşı anormal hassasiyetler.
 • Yorgunluk.
 • Konuşma bozukluğu.
 • Sık ishal.
 • Görme değişiklikleri.
 • Genel ağrı ve karıncalanma.

Lyme hastalığı olanlar doktorlarının tedavi programına uymalıdır. Lyme hastalığının tedavisi çoğunlukla semptomları azaltmaya yardımcı olan antibiyotik ve destekleyici takviyelerle gerçekleştirilir.

4. Gece Nöbetleri

Gece nöbetleri dil ısırmalarına neden olabilir. Epilepsili olanlar nöbet sırasında vücutlarının kontrolünü kaybederler. Bu, onların bilinçsizce dillerini ısırmasına neden olabilir. Isırıklar genellikle dilin ucunda ve yanlarında meydana gelir. Dünya çapında yaklaşık 50 milyon insan epilepsi hastasıdır. Epilepsiden kaynaklanan gece nöbetleri çoğunlukla antiseizure ilaçlarla tedavi edilir. Araştırmacılara göre yüzlerinde kas spazmları olanlar ve gece diş sıkma ya da bileme problemleri olanlar da antiseizure ilaçlardan faydalanabilir.

5. Ritmik Hareket Bozukluğu

Bazı insanların uykuluyken veya uyurken ritmik hareket bozukluğu vardır. Bu, kişinin vücut hareketlerini tekrar tekrar yapmasına neden olur. Çocuklarda sık görülür. Bu hareketler hızlı olursa dil ısırmasına neden olabilir. Çoğu çocuk ritmik hareket bozukluğu ile büyür. Eğer çocuğunuz uyku sırasında dilini yaralıyorsa çocuk doktoru ile konuşmalısınız.

gece uyurken dilimi ısırıyorum

6. Uyku Apnesi

Uyku apnesi dil ısırmasına sebep olmaz ama uyku apnesi olan birçok insanda dil ısırması görülür. Bunun nedeni uyku apnesi olan kişilerin genellikle dillerinin büyük olması veya uyku sırasında ağızdaki kasların anormal bir şekilde gevşiyor olmasıdır. Gevşemiş kaslar ve büyük bir dil sonucunda dilin ısırılma ihtimali doğal olarak artmış olur.

Uyku Apnesi Belirtileri:

 • Yüksek sesle horlama.
 • Sabah baş ağrısı.
 • Gündüz aşırı uyku hali.

Uyku apnesinden muzdarip olanlar geceleri dişlik giymeyi deneyebilirler. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için öncelikle bir diş hekimine veya doktorunuza başvurun.

Uyurken Dil Isırması Belirtileri

Uyurken dilinizi ısırıp ısırmadığınızı anlamak güçtür. Fakat bunu anlamanın bazı yolları vardır. Aşağıdaki belirtiler gece dilinizi ısırdığınıza dair bir işaret olabilir.

 • Dildeki bazı yerlerin kanaması.
 • Dilde kızarıklık veya şişlik oluşması.
 • Dil ağrısı.
 • Dilde kesik izlerinin oluşması.
 • Dilde ülser.
 • Dilde taraklı kenarların oluşması.

Dil yaralanmaları çoğunlukla herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeden hızlı bir şekilde iyileşir. Fakat ülser, kızarıklık, aşırı kanama, irin veya yırtılmalara rastlarsanız tıbbi yardım almayı mutlaka ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu