1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Azelderm ve Expigment Arasındaki Fark Nedir?


+ -

Azelderm; cilt üzerinde çıkan sivilce, siyah nokta ve cilt lekeleri gibi problemler için doktor tarafından yazılabildiği gibi reçetesiz olarak da eczaneden alınabilir. Azelderm, genelde cilt üzerindeki lekelerin rengini hafiflettiği için kullanılmaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu krem Expigment krem ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Azelderm içerisinde bulunan %20 Azelaik asit sayesinde hem cilt üzerindeki lekeleri geçiriyor hem de siyah nokta, sivilce gibi sorunlarla mücadele ediyor. Hem sivilceleri yok edip hem de lekeleri geçirmesi tercih edilmesinde çok büyük rol oynamaktadır. Ancak bu krem birdenbire etkisini göstermemektedir. Düzenli olarak uygulanmalıdır. Peki ya sıklıkla karıştırılan Expigment krem nedir? Ne işe yarar?

azelderm ve expigment arasındaki fark

Expigment, cilt üzerinde bulunan güneş lekeleri, sivilce lekeleri ve renk eşitsizliklerini gideren mucizevi bir kremdir. Expigment krem de Azelderm gibi doktor tarafından reçete edilerek alınabileceği gibi eczaneden reçetesiz bir şekilde de alınabilir. Expigment krem cilt üzerinde çıkan her türlü lekeyi geçirir. Özellikle çil ve güneş lekelerini geçirmede mucizevi bir etki yaratan Expigment, yaz aylarında kullanılması tavsiye edilmez. Expigment krem Azeldermde olduğu gibi bir anda lekeleri yok etmez. Eğer düzenli olarak temizlediğiniz cilde uygularsanız 2 ayda mucizevi etkisini görebilirsiniz. Eğer 2 ayda cildinizdeki lekelerde herhangi bir açılma oluşmazsa kremi bırakmanız önerilir.Kremin dozunu ayarlamak için ya doktordan ya da eczanızdan görüşünü alabilirsiniz. Çünkü bazı insanlar ciddi derecede kızarıklık ve soyulma gibi problemler yaşayabiliyor. Kimi lekeli ciltlere sabah akşam kullanımı tavsiye edilse de bu lekelerinizin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla da hem Expigment’i hem de Azelderm’i kullanırken mutlaka dozunu doğru şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Peki ya çok karıştırılan Azelderm ve Expigment arasındaki farklar hakkında bilginiz var mı?

Azelderm ve Expigment Arasındaki Fark Nedir?

expigment ve azelderm arasındaki fark

Öncelikle Azelderm krem lekeleri yok ettiği gibi iltihaplı sivilcelerin, siyah noktaların giderilmesinde de çok büyük rol oynamaktadır. Ancak Expigment krem, genellikle sadece cilt üzerinde oluşan lekeler için tercih edilmektedir.
Azelderm, siyah noktaların giderilmesinde de etki gösterirken Expigment böyle bir etkiye sahip değildir.
Expigment cildi soyarken Azelderm soymamaktadır. Bu nedenle Azelderm kullananlar Expigment kullananlara göre bu konuda görünüm anlamında daha rahat olduklarını belirtiyorlar. Ancak unutmayın, bu bir ölçüt olmamalıdır.
Her iki kremi de yaz ayları kullanımı önerilmez. Eğer yaz aylarında kullanıyorsanız güneşe çıkmadan önce yüksek koruyuculuğa sahip bir güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca kremlerden herhangi birini uygulamadan önce cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Temiz bir cilde uygulandığında daha olumlu sonuç alırsınız. Azelderm ve Expigment arasındaki farkları göz önünde bulundurarak kendi ihtiyacınıza göre kullanacağınız tedavi yöntemini belirleyebilirsiniz.

Cildinizde eğer ciddi derecede kızarıklıklar ve soyulmalar meydana gelirse doktora görünmelisiniz. Kuruluk yaşadığınız takdirde doktorunuz size uygun nemlendirici tavsiyesinde de bulunacaktır.

Yorum Yap