Hametan Pomad ile Krem Arasındaki Fark Nedir?

Cilt problemleri olan veya merak edip soran birçok isan hametan pomad ile krem arasındaki farkı araştırmaya çalışıyordu. Böyle bir arayışa duyursız kalmak istemedim ve bu başlık altında hem hametan pomad ile krem arasındaki farkları anlatmaya çalışacağım hem de hametan pomad ve hametan krem ile ilgili bilgi vermeye gayret göstereceğim.

Pomad Ne Demek?

Cilt problemleri günümüze has bir problem değildir. Çok eski zamanlardan beri insanlar cilt problemleri için bizim merhem  veya krem dediğimiz değişik bitkilerin özlerinden elde ettikleri karışımları kullanıyorlardı. Günümüzde cilt sorunları yaşayan birçok insan hametan krem veya hametan pomad ürünlerinden birini kullanıyor.

hametan pomad ile krem arasındaki fark

Hametan krem çok yeni bir ürün değildir. Çok eski senelerden beri eczanelerde ve evlerde bulunan bir üründür. Hametan ismi ile bildiğimiz ürünün hametan krem ve hametan pomad gibi iki farklı çeşidi vardır. Yazının başlığı her ne kadar hametan pomad ile krem arasındaki fark gibi görünse de dilim döndüğünce hem hametan krem hemde hametan pomad ile ilgili bildiğim her detayı paylaşacağım.

Birçok insan krem ile pomadın aynı olduğunu düşünüyor ama krem ile pomad birbirinden biraz özellikler barındırıyor. Pomadın dilimizdeki karşılığı merham olarak bilinir. Yani pomad aslında merhem demektir.

Hametan Krem Nedir?

Birçok insanın kullandığı hametan krem hamamelis virginniana ismi ile bilinen cadı fındığı etken maddesi bulunan ve birçok cilt hastalığın iyi gelen, krem ve pomad formatı olan ve 30 ile 50 gram alüminyum tüplerde piyasaya sürülen bir üründür.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Cilt sorunları yaşayan veya cildine iyi bakan insanların uzun senelerden beri kullandığı bir üründür hametan krem. Sadece cilt sorunlarında değil nemlendirici olarak da gönül rahatlığı ile kullanılabilen bu ürünün asıl başarı gösterdiği kısım ise yanık izleri üzerindeki etkisidir. Bunlara ek olarak sivilce izleri, cilt lekeleri ve daha birçok değişik lekelerin ortadan kaldırılması için kullanılabilen bir üründür. Lakin bu tarz medikal ürünler kesinlikle bir uzman tavsiye olmadan kullanılmamalıdır. Çünkü her insanın cildi farklı özellikler taşır ve ürün içerisinde bulunan bazı maddeler reaksiyona neden olabilmektedir.

hametan pomad ve krem arasındaki fark

Hametan kremin Faydaları Nelerdir?

Hametan kremi kullanan insanlar internette baktığım kadarı ile oldukça memnunlar. Hametan krem özellikle pişik ve tahriş gibi kızarıklara çok iyi gelmektedir. Yine cilt için önemli bir problem sivilceler sonrasında kalan izleri kısa bir sürede yok ettiği biliniyor. Yara izlerine iyi gelen hametan kremin yara izlerinin kısa bir zamanda kaybolmasını sağlar. Yine kurumuş ve çatlamış cilde çok güzel bakım yapar ve onarır. Hametan krem cildin renk tonunu eşitler ve bana göre bu çok güzel bir durumdur. Ameliyattan kalma yaralara, yatak yaralarına ve açık yaralara yararlı bir üründür. 1. ve 2. yanıkların tedavisinde kullanılan bir üründür.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Cilt ürünlerini kullanmadan önce bir uzmana danışmak çok önemli bir husustur. Hametan kremi cildinize sürmeden önce süreceğiniz bölgeyi güzel bir biçimde temizlemeniz gerekiyor. Temizlediğiniz bölgeye bir nohut tanesi kadar kremi parmağınızın ucuna alıp güzel bir şekilde ovalayarak sürünüz. Cildiniz sürdüğünüz kremi emene kadar ovalama işlemine devam edebilirsiniz. Bazı kimseler kremi sürdükten sonra krem sürülen bölgeyi kapatıyorlar. Hametan kremi sürdükten sonra sürdüğünüz alanı kapatmanıza gerek yoktur.

Hametan Krem Yüze Sürülür Mü?

Hametan krem yüze sürülür mü konusu ile alakalı ayrı bir yazı kaleme aldığım bu yazımı da okuyabilirsiniz ama konu ile ilgili kısa bir bilgi paylaşayım. Hametan krem yüze sürülebilir lakin yüze uygularken de çok dikkat edilmesi lazım. Ayrıca yüzde meydana gelen her rahatsızlıkta hametan krem yüze sürülmemelidir. Krem neye iyi geliyorsa ancak o tür bir rahatsızlık durumunda hametan krem yüze sürülmelidir. Kremi yüze sürerken de göz ile temas edilmemesine dikkat edilmelidir. Göz ile herhangi bir temas olduğunda bol ile yıkanması lazım.

Hametan Krem Yüze Nasıl Uygulanır?

Hametan kremi yüze sürerken vücudunuzun diğer bölgelerine sürdüğünüz gibi sürebilirsiniz. Gün içerisinde uyguladığınız bölge temiz olduğu vakit birden fazla defa sürebilirsiniz. Hametan kremin yüzde kalma meselesine gelecek olursak da diğer problemler için ne kadar süre ile tatbik ediliyorsa, yüz bölgesine uygulandığında da o kadar kalmasında herhangi bir sorun yoktur. Lakin her şeyden önemlisi yüz bölgesi oldukça hassas bir bölge olduğu için kremi sürerken ve yıkarken çok daha fazla hassas olmanızda yarar vardır.

hametan krem ile merhem arasındaki fark

Krem ile Pomad Arasındaki Fark Nedir?

Gelelim başlığımız ile alakalı kısım olan hametan krem ile pomad arasındaki fark bölümüne. Pomadın aslında merhem olduğunu belirtmiştim. Bu sebeptendir ki hametan krem ve pomad arasındaki farka krem ile merhem arasındaki fark olarak bakmamız lazım geliyor. Merhem veya tıbbi deyişle pomad, kıvamı daha yoğun yağlı olanlara deniyor. Yoğunluğu daha az ve su bazlı olanlara ise krem adı veriliyor. Merhem formatının yağ yapısı çok daha yoğun olduğundan dolayı deri üzerinde çok daha fazla kalarak derinin alt taraflarına nüfuz eder. Yağlı bir yapıya sahip olduğu için su ile yıkamada kolay kolay geçmez. Dolayısıyla daha ağır yaralarda krem yerine pomad formu tercih edilir. Krem ise yağ bazlı değil su bazlı olduğu ve yıkandığında etkisi daha hızlı ve çabuk geçtiği için cilt üzerindeki hafif ve deri üzerinde bulunan yaralarda tercih edilmektedir.

Hametan Kremin yan Etkileri Nelerdir?

HAmetan kremin piyasada bulunan diğer cilt kremlerine nazaran çok daha az yan etkisi olduğu bilinmektedir. Cildi oldukça hassas olan insanlarda ya da krem içerisinde bulunan maddelere karşı aşırı derecede duyarlılığı olan bireylerde deri döküntüleri, dudaklar, yüz, dil ya da gırtlakta şişme gibi belirtiler baş gösterebilir. Böyle bir durum yaşandığında yapmanız gereken ilk işey kesinlikle uzman bir doktora başvurmanız olacaktır.

Hametan Krem Fiyatı Ne Kadar?

Hametan kremin fiyatı için internete baya bir çaba gösterdim ama güncel fiyat ile ilgili pek bir bilgi bulamadım. Biraz eski fiyatlardan yola çıkarak hametan kremin fiyatı 10 ile 50 TL arasında olduğunu söyleyebilirim.

Etiketler