1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Kuru Dutun Cilt Üzerindeki Faydaları

Kuru Dutun Cilt Üzerindeki Faydaları

Kuru Dutun Cilt Üzerindeki Faydaları

Sağlık açısından faydalarını sayamayacağımız birçok meyve bulunmaktadır. Bunlardan biri de antioksidan kaynağı olan kuru dut meyvesidir. Kurun dutun cilt üzerindeki faydaları arasında kırışıklık engelleyici özelliği bulunmaktadır. Hem kırmızısı hem siyahı hem de beyazı bulunan dut meyvesinin birçok yararı bulunmakla birlikte dalından koparılarak yenilenlerin de tadına doyum olmamaktadır. Yalnız burada önemli bir kilit nokta bulunmaktadır o da bütün meyvelerde olduğu gibi dut da da şeker vardır. Bu yüzden dozunda yemek en güzelidir. Özellikle C vitamini yönünden oldukça zengin bir meyve olarak karşımıza çıkan kuru dut bu yüzden de yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Kurusu veya yaşı ikisinin de özellikleri aslında aynıdır fakat kuru dut kurutulmuş olduğu için daha uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Yani kurutulduğu için daha uzun süreli olarak saklanabilmekte ve daha uzun tüketilebilmektedir. Cildi beslemesinin yanı sıra derinlemesine de temizleme özelliğine sahiptir.

kuru dutun cilt üzerindeki faydaları

Kuru Dutun Cilt Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi kuru dutun cilt üzerindeki olumlu etkileri arasında ilk sırada yaşlanmayı önleme özelliği gelmektedir. Bu meyve antioksidan ve c vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında potasyum açısından zengin olmakla birlikte K vitamini de bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur. Hatta düzenli olarak tüketildiğinde ise kırışıkların geç oluşması gibi büyük bir faydası bulunmaktadır. Özellikle çabuk hastalanan bir bünyeye sahipseniz kuru dutu kış ayları olmak üzere sık sık tüketmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu dut bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda dışarıdan gelebilecek her türlü virüse karşı da adeta vücudunuzda bir kalkan görevini üstlenir ve sizleri birçok hastalıktan korur.

Kuru Dut Aşırı Kuru Ciltleri Nemlendirir mi?

Kuru dut aşırı kuru ciltleri nemlendirir mi? Bu sorunun cevabını bu bölümde sizlere veriyor olacağız. Cildin nemlenmesinde büyük bir rol oynayan kuru dut, özellikle aşırı kuru bir cilde sahip olanların idmanına koşmaktadır. Kuru dut yaprakları ile yapılan cilt bakımları sayesinde aşırı kuru olan ciltler nemlendirilmektedir. Dut yaprağı ile biraz zeytinyağını karıştırarak, kuru cildinize sürebilirsiniz. Bu şekilde kuru cilt problemi de ortadan kalkacaktır. Ayrıca egzama gibi cilt problemleri üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Egzama insanın sinirini oldukça bozan kişiyi rahatsız eden bir cilt hastalığıdır. Kuru dut yiyerek bu problemi en aza indirebilmeniz mümkündür. Bunlar dışında cildi nemlendirici özelliği de mevcuttur.

Estetiksiz Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Soslu Makarna Tarifleri

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.