1. Ana Sayfa
  2. Yemek

Patlıcanlı Zilli Zarife Tarifi

patlıcanlı zilli zarife tarifi
+ -

Patlıcan kullanarak yapılan yemekler ilginizi çekiyorsa; bugün sizlerle paylaşacağım yemek tarifi tam size göre demektir. Zilli Zarife Yemek Tarifi konusunda bilgi vereceğim bugünkü yazımdaki tarifi deneyerek ne kadar lezzetli bir yemek elde edeceğinizi siz de fark edebileceksiniz. Yemeğin en güzel yanı da; ekonomik oluşudur. Zilli Zarife Yemeğinin malzemelerini temin etmek için çok fazla bir ekonomik gider yapmanıza gerek kalmayacak. Düşük maliyetle hazırlayacağınız yemeği özellikle yaz mevsiminde yapmayı tercih ederseniz; malzemeleri daha ekonomik şekilde temin edebilirsiniz. Ayrıca Ramazan sofralarında veya misafir davetlerinde yapabileceğiniz bir yemek olduğu için mutlaka tarif defterinize eklemeye özen gösterin.

patlıcanlı zilli zarife tarifi

Zilli Zarife Yemek Tarifi için Gereken Malzemeler

Aşağıda sizler için Zilli Zarife malzemeleri paylaştık. Bu malzemeleri elde ederek yemeğinizi en kısa sürede ve pratik şekilde hazırlayabilirsiniz. Pratik Ramazan yemekleri arasında yer alan tarifin malzemeleri şu şekilde:

Az önce de dediğimiz gibi yemeğin ana malzemesi patlıcandır. Bu yüzden 8 adet patlıcana ihtiyacınız olacak.
Kaşar peyniri bu yemeğe tat verecek malzemeler arasında yer almaktadır. Kaşar peynirini kullanmanız gereken miktar ortalama 200 gram kadardır.
Bahar ve yaz yemekleri arasında yer alan Zilli Zarife malzemeleri için 4 adet domatese ihtiyacınız olacak.
Yarım demet kadar maydanoz yeterli gelecektir.
Her yemekte olduğu gibi tuzu ve karabiberi de hazır etmeyi unutmayın. Her iki üründen de 1’er çay kaşığı yeterli gelecektir.
Son malzememiz ise; sarımsaktır. Tat verebilecek başka malzeme olan sarımsağı 2 diş kullanabilirsiniz.
Patlıcanların kızarması için de 1 su bardağı kadar sıvı yağ yeterli gelecektir.

Zilli Zarife Yemek Tarifinin Yapılışı

Yemek tarifine başlarken ilk adımınız patlıcanları soymak olsun. Patlıcanlarınızı soyduktan sonra yatay bir halde 4’e bölün. Patlıcanların genişliğine bakarak kaşar peynirinizi de aynı genişlikte doğramaya çalışın.

Patlıcanları kızartmak için tercih ettiğiniz tencereye sıvı yağ ekleyin. Yağ kızdıktan sonra soyup doğradığınız patlıcanları içine atarak kızartmaya başlayın.

Patlıcanlar kızarırken siz domateslere geçebilirsiniz. Domateslerinizi kabuklarından tamamen ayırın ve bir kaba hepsini rendeleyin. Daha sonra bir tava hazırlayın. Bu tavanın içerisine domates, sarımsak, karabiber ve tuzu atarak birkaç dakika kaynamasını sağlayın. Sonrasında ocağın altını kapatabilirsiniz.

Patlıcanlarınız kızardıysa fırın tepsinizi hazırlayın ve öncelikle içine kızarttığınız patlıcanlarınızı ekleyin. Bu patlıcanları aralarında boşluk kalmayacak şekilde asker gibi yan yana dizin. Üzerine ise; kaşarlarınızı ekleyerek domates sosunuzu dökün.

Daha önceden 200 derecede ısıttığınız fırına bu tepsiyi atın ve kaşarlar eriyene kadar fırında tutun. Kaşarların erimesinin ardından tepsiyi fırından çıkarabilirsiniz. Artık süsleme ve servis aşamasına geçebilirsiniz.

Süsleme işleminde maydanozu ve bir miktar rendelenmiş kaşarı kullanabilirsiniz. Arzu etiğiniz şekilde süsleme işlemini yaptıktan sonra servis tabağınıza alarak misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Yorum Yap