1. Ana Sayfa
  2. Anne - Çocuk

Sebze Sevmeyen Çocuğa Ne Yapmalı?


+ -

Hiç sebze sevmeyen çocuğa ne yapmalı, birçok annenin ortak sorunu olarak ön plana çıkmaktadır. Yemek seçme alışkanlığı olan çocuklar, anneleri oldukça zorlamaktadır. Birçok anne, çocuğun sebze yemediği için yeterli vitamin ve mineralleri alamayacağı endişesine kapılmaktadır. Bu da kişilerin çocuğa sebze yedirmek için çeşitli yollar arayışına girmesine neden olmaktadır.

sebze sevmeyen çocuğa ne yapmalı

Eğer çocuğunuz sebze yemeyi sevmiyor ve sebze yemeklerini yemiyorsa onun için özel tarifler deneyebilir, bir uzman görüşü de alarak destek vitamin kullanımına başlayabilirsiniz. Özellikle çorbalar, çocukların sevmedikleri sebzeleri fark etmeden yemesi için iyi bir yol olacaktır. Bu nedenle sebze çorbalarını sevdikleri yemekler ile servis etmek veya sevmediği sebzeyi salataya karıştırarak yedirmeyi denemek, soğuk sağlıklı ve lezzetli smootie haline getirerek dondurmalı, sütlü olarak çocuğa servis etmek farkında olmadan o sebzeyi yemesini sağlamayı kolaylaştıracaktır.

Özellikle bebeklik döneminde çocuklar sebzeleri reddediyorsa öğün zamanı daha büyük bir çile haline dönüşebilir. Bebeğinize sebzeleri sevdirmek istiyorsanız özendirmek yolunu deneyebilirsiniz. Sizi veya sevdiği bir kişiyi o sebzeyi yerken özendirmek bebeğin daha kolay bit şekilde o sebzeyi kabul etmesini sağlar. Bebeklerinize ek gıda döneminden itibaren sebze yedirmeye başlayabilirsiniz. Ancak denemek için alerjen sebzeleri en sona bırakmaya özen göstermelisiniz. Bir diğer yandan yumuşak dokulu sebzeler ile başlamak bebeklerin sebzeyi daha kolay tüketmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca 1 çay kaşığını geçmemesine dikkat etmek gerekmektedir.

Sebze Yemeyen Çocuğa Vitamin

Yemeği farklı biçimlere dönüştürerek sebze yemeyen çocuğa yedirmek en bilindik ve en çok işe yarayan yöntemlerin başında gelmektedir. Bir diğer yandan anneler sebze yemeyen çocuğa vitamin için neler yapabileceğini de merak etmektedir. Sebze sevmiyor diye kafanıza göre multivitamin gibi vitamin kullanımına başlamak son derece yanlıştır. Vitamin kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka bir uzman görüşüne danışarak kullanıma başlamak en doğrusu olacaktır.

çocuklara sebze sevdirme yöntemleri

Sebze yemeyen çocuğa sebzeyi sevdirmeye çalışırken zorlayıcı bir tavır takınmak, çocuğun o sebzeden daha çok soğumasına neden olabilir. Bu nedenle zorlayıcı ve baskıcı tavırdan uzak durarak çocuğa o sebzeyi sevmesini sağlayacak yöntemler kullanmak, özendirici hikaye ve örneklerden yararlanmak daha kısa sürede kesin sonuç sağlayacaktır.

Besleyici Yemek Tarifleri

Besleyici yemek tarifleri denildiğinde birçok farklı beslenme önerisi ön plana çıkmaktadır. Çocuğunuz için besleyici bir yemek arıyorsanız tek tip beslenmek bu sorunun çözümü olmayacaktır. Besleyicilik düzeyini en yüksek oranda sağlamak için beslenme programını en iyi şekilde hazırlamak gerekir.

Çocuğunuzun tüm besin değerlerinden faydalanmasını istiyorsanız öncelikle haftalık beslenme programını dengeli ve düzenli bir şekilde hazırlamalısınız. Protein oranı yüksek, karbonhidrat az düzeyde tutulan bir yemek düzeni ideal olarak kabul edilmektedir. Günlük olarak salata, yumurta, süt, yoğurt, kefir, çiğ kuruyemiş gibi gıdaları tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. Aynı zamanda haftalık olarak balık ve baklagil tüketimi de

Yorum Yap