1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Yapay Elmas Nasıl Yapılır?


+ -

Yapay Elmas Nasıl Yapılır?

Pak kadın sitesi olarak bu yazımızda sizlere yapay elmas nasıl yapılır konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Doğal elmasları hepimiz biliyoruz. Bir de jeolojik aşamalardan geçen doğal elmaslar yerine yapay aşamalardan geçen yapay elmaslar bulunmaktadır. Bu elmaslar yapay olmasına rağmen oldukça değerlidir. Ayrıca taşlar arasında en sert taş olma özelliğine sahiptir. Yapay elmaslar kendi içerisinde külah, kemer ve taç olmak üzere toplam üç bölüme ayrılmaktadır. Ayrıca farklı kesimlerde de yapılabilmektedir. Oval kesim, kalp şeklinde kesim, yuvarlak kesim, baget kesim gibi birçok farklı şekli bulunmaktadır. Yapay elmaslar dünya üzerinde en değerli taşlar arasında yer almaktadır. Endonezya, Güney Amerika, Avustralya ve Hindistan gibi bölgelerde bu taşa rastlayabilmeniz mümkündür.

yapay elmas nasıl yapılır

Yapay Elmas Yapım Aşamaları

Bu bölümde siz değerli site ziyaretçilerimize yapay elmas yapım aşamaları hakkında bilgiler vereceğiz. Bütün değerli taşlarda olduğu gibi yapay elmas yapımında da ilk olarak işleme işlemi yapılmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki yeryüzünün binlerce kat altından bu değerli taşlar bulunup çıkarılmaktadır. Kimi elmaslar direkt olarak kullanılabiliyorken kimisi ise belirli aşamalardan geçmektedir. Yapay elmasların kesim işleminde oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda taşların yüzeyinde çatlak olup olmadığına da bakılmaktadır. Yapay elmasların dünyada oldukça değerli taşlar arasında yer aldığını söylemiştik. Çoğunlukla değerleri kesilme biçimine ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu değerli taşların özellikle yeşil, pembe ve menekşe renginde olanları sıklıkla tercih edilmektedir. Görüldüğü üzere yapım aşaması taşların şekline göre değişmektedir. İşleme ve kesme işlemleri sonrasında endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır.

Yapay Elmasın Özellikleri Nelerdir?

Yapay elmasın özellikleri nelerdir sorusunun cevabını ise bu bölümde sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu elmas türünün en belirgin özelliği sert olmasıdır. Bu yüzden de endüstriyel aletlerde sıklıkla bu taş kullanılmaktadır. Oldukça fazla dayanıklı olan yapay elmaslar, oda sıcaklığında dahi başka herhangi bir madde ile etkileşime girmemektedir. Yapay elmasın özelliklerini detaylı incelediğimizde 3547 erime noktasına sahip olduğunu görmekteyiz. Ayrıca yaklaşık 850 derecelik havada yanabilme özelliği de bulunmaktadır. Endüstriyel alanlarda sıklıkla tercih edildiği için daha çok kesici alet olarak kullanılmaktadır. Evet, bu yazımızda sizlere mümkün olduğunca yapay elmas hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Yazımızı keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Cilt Tonu Eşitsizliği Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Soslu Makarna Tarifleri

Yorum Yap