1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı

Cilt Tonu Eşitsizliği Nedir, Sebepleri Nelerdir?


+ -

Cilt Tonu Eşitsizliği Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Cilt tonu eşitsizliği, dönem dönem her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Herkes pırıl pırıl parlayan, temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın hayalini kurmaktadır. Bu istek her ne kadar içten olsa da kişi cildine yeterince bakmadığı zaman birtakım cilt sorunları ortaya çıkar. Ciltteki ton dengesizliği de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum neyse ki kalıcı değildir. Birkaç basit yöntem ile ton eşitsizliğinden kurtulabilmeniz mümkündür. Doğal formunu kaybeden ciltte renk değişiklikleri olabilmektedir. Yüzümüzde istenmeyen lekeler ortaya çıkabilir. Bazı bölgeler koyulaşırken bazı bölgelerin rengi açılabilir. Bu durum alışkanlıklarımızla da ilgili olabileceği gibi genetik de olabilmektedir. Neticede cilt tonu eşitsizliği önlenemeyecek bir durum değildir.

cilt tonu eşitsizliği nedir

Cilt Tonu Eşitsizliğinin Sebepleri Nelerdir?

Cilt tonu eşitsizliği birçok farklı neden dolayı yaşanabilir. Bu bölümde siz değerli okuyucularımıza sebeplerinden bahsedeceğiz. Cilt tonu eşitsizliğinin sebepleri arasında ilk sırada güneş ışınları gelmektedir. Güneşe uzun süre maruz kaldığımızda cildimiz koyulaşmaya başlar. Özellikle yaz aylarında yakıcı güneşe karşı yüzümüzü ekstra korumanız gerekmektedir. Diğer sebepleri ise şu şekilde sıralayabilmeniz mümkündür;

 • Yoğun stres altında olma
 • Ergenlik döneminde müdahale edilmeyen akneler veya lekeler
 • Cilt bakımını yanlış uygulama
 • Hormonsal dengesizlikler
 • Menopoz
 • Yaşlanma

Görüldüğü üzere yukarıda sıraladığımız tüm faktörler, ciltteki ton eşitsizliğinin sebepleri arasında yer almaktadır. Ücretsiz cilt analizi yaptırarak, cildinize en uygun olan bakım ürünlerini öğrenebilirsiniz.

Cilt Tonu Eşitsizliğine Karşı Neler Yapılabilir?

Birçok kullanıcı cilt tonu eşitsizliğine karşı neler yapılabilir sorusunun cevabını internet üzerinden araştırmaktadır. Bizlerde sizler için bu sorunun cevabını araştırdık ve bu yazımızı hazırladık. Cilt tonu eşitsizliğine karşı yapabileceğiniz birkaç pratik yöntem bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cildinize zarar veren alışkanlıklarınızdan kurtulmak
 • Günde en az 2 litre su içmek
 • Taze meyve sebze tüketmeye mümkün olduğunca özen göstermek
 • Kimyasal ürünlerden uzak durmak
 • Doğal içeriğe sahip cilt bakım ürünlerini kullanmak

Yukarıda sıraladığımız önerilere rağmen cildinizdeki problemler geçmiyorsa bir dermatoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Altta yatan başka sağlık sorunları olabilir.

Kuru Dutun Cilt Üzerindeki Faydaları

Soslu Makarna Tarifleri

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 4 ay önce

  burada yazan önerilerin hepsini yapıyorum fakat genetik galiba bende bir düzelme göremedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.